Säästövinkkejä

säästäväinen äiti

Muutamia säästövinkkejä:

- Nyt on hyvä aika varautua tulevaan, alennusmyynnistä lapsille vaatteet sekä itselle myös seuraavaksi sesongiksi. Hyviäkin kyllä on tarjolla, itsekin ostin esim. Espritin nätin punaisen takin (18,-) sekä paljon muuta.

- Mustikat, puolukat ja sienet talteen metsästä. Jos jaksat kalastaa, kalaa myös pakastimeen ja saat ilmaista ruokaa talvellakin. Tietysti myös oman puutarhan antimet ja lihat jos suvussa metsästäjiä.

- Tee itse ruuat mahdollisimman paljon ja mahdollisimman alusta itse. Sämpylät ja leivät, puurot ja sopat, kastikkeet ym. Jos vertaa kaupan valmiisiin ja puolivalmiisiin säästät todella paljon! Jos et osaa, netti on täynnä hyviä ja helppojakin ohjeita!!

Seuraavassa hyvä ohje jukurtille, itse kokeilin tällä viikolla ensimmäistä kertaa ja tuli hyvää jukurttia, ja päälle vaikka niitä itsenoukittuja (ilmaisia) mustikoita:

2dl maustamaton jukurtti
1l kulutus- tai kevytmaitoa

Kuumenna maito kiehuvaksi, anna jäähtyä huoneenlämpöiseksi. Vatkaa joukkoon jukurtti. Anna olla pöydällä kannen alla noin 8h. Nosta jääkaappiin. Säilyy noin viikon.

- Myös töihin eväät, ei lounaspaikoissa käyntiä. Laskeppa mitä tulle kuukaudessa maksamaan jos joka päivä käyt ulkona. Itselläni, kun työpaikka vielä olisi maksanut osan, olisi jäänyt itselle maksettavaa 20pvä x 5€ = 100€!!! Tällä rahalla meidän kolmihenkinen perheemme syö noin kolme viikkoa.

- Elokuvien vuokraamisen siasta lainaan / vaihdelkaa ystävien ja sukulaisten kanssa. Tv:stäkin tulee hyviä leffoja usein.

- Ota käyttöön tilivihko tai seuraa lähes joka päivä verkkopankista kulutustasi. Mihin laskuja makselet? Onko ylimääräistä, jotain mitä et oikeastaan tarvitse? Entä korttiostokset, onko joukossa paljon muutaman euron pikkuostoksia. Näistä kertyykin helposti isompi summa. Koita elää niin, ettei joukossa näy, kuin pakolliset kuten ruoka, bensat (jos työmatkakäytössä auto), pakolliset laskunmaksut.

- Voisit avata vaikka pari lisätiliä ja siirtää vaikka toiselle pahanpäivän varalle rahaa joka kuukausi. Sieltä otettaisiin vain jos tulisi erityistilanne kuten työttömyys, Ja toinen voisi olla esim. lahjoja sekä perheen vaateostoksia varten. Tänne kerättäisiin joka kk tietty rahasumma, ja kun alet alkavat, sieltä nostettaisiin ja saataisiin taas ainakin puoleksi vuodeksi vaatetta -70% hinnoilla.

0

604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        91
        2531
      2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        67
        1465
      3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

        Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
        Maailman menoa
        86
        1437
      4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        13
        1208
      5. Miks me oikein

        Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
        Ikävä
        81
        943
      6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

        Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
        Kuhmo
        19
        920
      7. Miehet trikoissaan

        On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
        Suomussalmi
        36
        810
      8. Ratikka Turkuun

        Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
        Turku
        105
        804
      9. Nainen, mikset lähetä

        miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
        Ikävä
        54
        793
      10. Rakastan sinua

        Yhä.
        Ikävä
        30
        716
      Aihe