Luumupuu

Tahtoisin tietää kuinka pohjoisessa kasvaa luumupuita? Olisi etsinnässä lajike joka kasvaisi 5-6 vyöhykkeellä. Myös tietoa mistä saisi taimia. Yritin etsiä netistä, mutta en onnistunut löytämään.
Kiitos.

8

4362

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taannoin

      yritin herättää keskustelua samasta aiheesta kuin aloittaja, mutta huonolla menestyksellä. Ilmeisesti pohjoisessa ei ole kokeiltu luumun kasvatusta.

      Hirvensalmen taimistolta voi varmaan kysellä luumuista. Sieltä olen itse ainakin saanut tietoa hedelmäpuiden menestymisestä. Toinen hyvä paikka on Blomqvistin taimisto Pietarsaaressa. Sikäli Blomqvistin taimisto olisi parempi paikka kysäistä, koska taitaa Pietarsaari olla juuri 5 vyöhykkeellä, joten heillä on varmaan kokemusta luumupuiden menestymisestä kyseisellä vyöhykkeellä. Molemmista saa erittäin hyviä taimia (myös luumun taimia), mutta Hirvensalmella taitaa olla valikoima hieman suurempi. Googleta molemmat, niin löydät heidän sivustonsa.

      Jotenkin itsellä on sellainen muistikuva (ei kokemusta), että sellainen kuin Parikkala tumma luumu olisi aika talvenkestävä ja voisi myös ehtiä kypsyä 5 vyöhykkeellä

      • papparainen

        Tukkiiko luumupuun juuret viemäriputket, jos se on istutettu lähelle (n 3 metriä) putkea. Pitääkö puu hävittää, ei millään hennoisi, kun se tekee paljon mahdottoman hyviä luumuja. Osaako joku neuvoa? Koivu tukki jo yhden viemärin!


      • ltvon
        papparainen kirjoitti:

        Tukkiiko luumupuun juuret viemäriputket, jos se on istutettu lähelle (n 3 metriä) putkea. Pitääkö puu hävittää, ei millään hennoisi, kun se tekee paljon mahdottoman hyviä luumuja. Osaako joku neuvoa? Koivu tukki jo yhden viemärin!

        En usko että luumun juuret yltäisisivät yli 3m päähän ja vielä syvälle maahan. Onko vanhat sementtiputket kun tukkeutuvat ?


      • .

        Taitaa kauppa käydä em. taimistoilla kehnosti?


      • taannoin
        . kirjoitti:

        Taitaa kauppa käydä em. taimistoilla kehnosti?

        kuinka kauppa käy, mutta itse olen tyytyväinen kyseessä olevan taimiston palveluihin. Olen ostanut sieltä puutarhaani suurimman osan omenapuista ym. taimista. Palvelu ja neuvonta on ollut erinomaista ja aion tulevaisuudessakin asioida siellä.


      • ernezti

        Blomqvistilla on ainakin paljon lajikkeita mistä valita, mutta ei nuo rantaruottalaaset ainakaan tinkimisestä mitään ymmärrä.


      • ksdväHJ
        ernezti kirjoitti:

        Blomqvistilla on ainakin paljon lajikkeita mistä valita, mutta ei nuo rantaruottalaaset ainakaan tinkimisestä mitään ymmärrä.

        Purskahtavat hörö nauruun, jos kolmen kympin taimesta alkaa tinkimään


    • punaluumu

      Ongelma on varmaankin ettei luumut kerkeä kypsyä pohjoisessa. Meillä on mökillä Pohjoi-Karjalassa vanha punaluumu. Puu kestää hyvin pakkasta mutta vain muutamana vuonna sato kerkeää kypsyä.
      Kestävyydestä löytyy täältä
      http://www.kotitaimi.fi/hedelma_runko.htm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      173
      1905
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      154
      1350
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      222
      1002
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      897
    5. 57
      842
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      47
      783
    7. 93
      757
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      757
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      677
    10. Martinan alamäki jatkuu

      Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      646
    Aihe