Olen korkeasti koulutettu ja suht hyvässä työssä ja ajattelin ennen lasta, että tylsistyisin kotona ja haluaisin heti nopeasti takaisin töihin...yllätyinkin kun huomasin, että nyt kun olen ollut 4 kk ikäisen tyttöni kanssa kotona, en kaipaa enää lainkaan takaisin töihin ja itse asiassa koko työni tuntuu aivan turhalta, jonnin joutuvalta puurtamiselta, josta vain maksetaan suht hyvin. Arvoni ovat tehneet täyskäännöksen ja NAUTIN SUUNNATTOMASTI KOTONA OLOSTA! Itse asiassa, minusta tuntuu, että voisin olla kokonaan kotiäiti monta vuotta, sillä koen sen paljon antoisampana kuin vanha työni - vaikka siitä saatu rahallinen korvaus on toki murto-osa entisestä palkasta.
Tuntuu itse asiassa aivan sairaalta ajatus, että "turhautuisin" tai "tylsistyisin" siitä kun hoidan omaa lastani kotona! Minua suorastaan ärsyttää, kun nykyään ihannoidaan lyhyitä äitiyslomia ja naiset puhuvat, että palaavat 6 kk jälkeen nopeasti töihin etteivät jää oravanpyörästä pois!
Nyt mietinkin, että olenko käynyt korkeakoulut aivan turhaan kun kerran olisin kaikista mieluiten kotiäiti tai jos jään kotiin pitkäksi aikaa, niin olenko käynyt koulut aivan turhaan. Onko muilla kokemuksia kotiäitiydestä ja siitä, oletteko palanneet vielä koulutusta vastaavaan työhön myöhemmin kun olette usean vuoden kotona olon jälkeen palanneet töihin?
Tuntuu itse asiassa aivan sairaalta ajatus, että "turhautuisin" tai "tylsistyisin" siitä kun hoidan omaa lastani kotona! Minua suorastaan ärsyttää, kun nykyään ihannoidaan lyhyitä äitiyslomia ja naiset puhuvat, että palaavat 6 kk jälkeen nopeasti töihin etteivät jää oravanpyörästä pois!
Nyt mietinkin, että olenko käynyt korkeakoulut aivan turhaan kun kerran olisin kaikista mieluiten kotiäiti tai jos jään kotiin pitkäksi aikaa, niin olenko käynyt koulut aivan turhaan. Onko muilla kokemuksia kotiäitiydestä ja siitä, oletteko palanneet vielä koulutusta vastaavaan työhön myöhemmin kun olette usean vuoden kotona olon jälkeen palanneet töihin?
Vastaukset 3
Vanhimmat
ja mieli voi muuttua jos on kotona useamman vuoden. Toiset tykkää ja toiset kyllästyy. Itse menin töihin vasta kun lapsi oli reilun 3v;raskausajasta suurimman osan olin myös kotona kun ei ollut töitä.
Teen nykyään pätkätöitä ym ja nautin täysillä kotona olemisesta silloin kun töitä ei ole,vaikka lapseni on jo koulussa mutta ihan kokoaikaisesti en tykkäisi enää kotona olla ja kyllä silloin kotihoidontuella alkoi jo tuntua että nyt olis kiva saada elämään muutakin.
tulikin pikkukakkonen heti perään. Aivan niin auvoista ei nyt kolmen kotivuoden jälkeen elo ole ollut ja ensimmäistä kertaa vähän myönteisemmin suhtautuu ajatukseen töihin menosta. Tosin työpaikan vaihtokin saattaisi kiinnostaa. Vuoden kaksi olen varmaan vielä kotona, kyllä tämä kuitenkin entiset työt voittaa mennen tullen. En todellakaan pidä käymiäni kouluja turhana-rikkaaltahan ja mielekkäältä elämä silloin tuntui, mutta aikansa kutakin. Pitää vaan suhteuttaa asiooita oikeean järjestykseen.
Mä olen myös äitiyslomalla, kaksospoikani ovat nyt kolmen kuukauden ikäisiä. Ihan huvittaa kun tuntuu että raskausaikana kaikki maalailivat piruja seinille ja kauhistelivat miten hirveää tulee kahden vauvan hoitaminen olemaan. Tää on ollut aivan älyttömän leppoisaa, pojat nukkuu hyvin ja kaikki rullaa muutenkin mukavasti. Paaaaljon vähemmän stressaavaa tää kahden vauvan hoitaminen on kuin työssäkäynti! xD Että ei tässä millään muotoa voi marttyyriäidiksi heittäytyä. Kotiäitiys on letkeää puuhaa, tavallaan hyväksyttävä tapa jättäytyä pois töistä, eihän kukaan nyt äitinä olemisen ja lastenhoidon tärkeyttä kiistä. ;D
Jaksamiseen on varmasti vaikuttanut myös se, että lapset syntyivät keväällä. Valoisaa aikaa on vaikka kuinka eikä untakaan tarvitse niin paljon kuin keskellä pimeintä talvea. Saa nähdä miten käy syksyn tulle ja sitten kun pojat lähtevät liikkeelle..
Mutta kotiin en aio pitkäksi aikaa jäädä. Mä suon mielelläni myös miehelleni mahdollisuuden olla se "lähivanhempi" vauva-aikana; hän pitää osan vanhempainvapaasta. Veikkaan myös että niin leppoisaa kuin tämä kotiäitiys onkin, pdemmän päälle alkaisi henkisesti näivettää tämä pelkästään lasten kanssa oleilu. Mulla on kiva ja haasteellinen työ ja nytkin jo aina aika ajoin haikailen että oispa kivaa olla taas töissä. Mut kyllä mä näiden kanssa vielä muutaman kuukauden kotona olen, ja nautin tästä ajasta. :)