Barcelonasta koiliseen

määvaan

Tarkoitus lentää Gironaan vaimon ja 5-v tyttären kanssa syyskuussa. Aikaa olisi käyttää perillä 2-3 viikkoa. Emäntä haluaisi hiekkarannalle, jossa tyttökin viihtyy ja minä tarvitsen muuten vain vieroitusta työntäyteisestä kotiympäristöstä.

Majoituksen ja tarkempi kohteen valinta kuitenkin takertelee. Onko kenelläkään antaa vinkkiä rantapaikasta Barcelonasta koiliseen? Rauhallinen ja edullinen majapaikka, sekä uimaranta ovat oleelliset vaatimukset. Joku huoneisto missä voisi itse valmistaa ruoan.

Kannattaako vain mennä rohkeasti ja paikan päällä etsiä majoitus? Lainaan nimimerkki " Tapas-Papa" tekstiä hieman, mutta todettakoon, ettemme vaimon kanssa osaa espanjaa:

"Kohteita ja valinnan varaa riittää. Rannikolta löytyy kylästä kuin kylästä kiinteistövälitysfirmoja (immobiliare), jotka vuokraavat taloja ja asuntoja.
Me olemme liikkuneet eri puolilla Espanjaa, ja valitsemme vuokratalon tai -asunnon aina paikanpäällä. Edullisimmin se järjestyy yleensä, jos juttelee paikallisten kanssa vaikkapa baarissa, ravintolassa tai turisti-infossa. Joku aina tietää tuttavan, joka vuokraa taloaan tai asuntoaan. Immobiliaresta se järjestyy hieman helpommin, mutta hinta on kalliimpi (välittäjän komissio)."

4

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tapas-Papa

      Tässä linkki Gironan turisti-infoon:
      http://www.girona-tourist-guide.com/en/general/girona-tourist-information-office.html
      Ota yhteyttä etukäteen. Lupaavat näköjään toimittaa karttoja ja esitteitä. Sivustolla on myös majoituslinkkejä ja -mainoksia.
      Turisti-infosta voi tiedustella syyskuun varaustilanteesta jne. Uskon, että tilaa kuitenkin on, sillä syyskuu ei ole enää kiivainta sesonkia ja lama on iskenyt turismiin. Vapaata majoituskapasiteettia on ilmeisesti jopa elokuussa.
      Girona on sen verran isompi paikka, että englannintaitoisia löytynee kohtuullisen helposti.

      • t.a.p.

        Eiköhän homma hoidu. Tuo nuukuuden piru vain meinaa välillä ahdistella ;)


    • pieni auto

      alle ja 100km, niin olet Ranskan puolella ja Perpignanissa. Siellä Saint-Cyprien Plagelle, aivan jumalaiset rannat ja ruuat. Katso paikkaa vaikka Google Mapsin satelliittikuvasta.
      Asunnon kehoitan vuokraamaan etukäteen, varsinkin kun on tuollainen 5-vuotias mukana. Ei ole sitten mitään yllätystä perillä. Netistä löytyy kyllä aivan hyviä vuokratoiomistoja, jotka ovat myös suhtkoht edullisia.
      Hyvää matkaa Teille, sinne mekin lähdemme syyskuussa.

      • t.a.p.

        Ranskan puolella joka tapauksessa olikin tarkoitus käydä autolla pyörähtämässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1577
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1532
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1108
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      911
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      884
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe