Kertokaas, mitä Kreetalla pitää ehdottomasti nähdä! Majoitumme Plataniaksessa, että ihan itäpuolelle ei varmaan ajeta. Mutta siis vuokra-auto käytössä ja retkikohteet vähän hakusessa. Mukana pari pientä tenavaa.
Länsi-Kreetan nähtävyydet
"pitää nähdä"
52256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itsekkin olen vasta menossa, mutta mitä olen tutkinut suosittelen (ja itse olen menossa) Gramvousa & Balos laaguunille meriretkelle. aivan mahtavia maisemia:
http://www.gramvousa.com/default.aspx?lang=en - tuolta näet kuvia, ja laivayhtiön hintoja. Mutta mattkanjärjestäjätkin tekee retkiä.
elafonissin ranta oli ihan kiva ja varsinkin lapsille kun se on niin matala. Elafonissiin pääsee kivaa vuoristotietä pitkin jonka varrella huikeita maisemia, reitin varrella pikku kyliä. Knossoksen palatsi iraklionissa on hieno nähtävyys. Me käytiin katsomassa myös frangokastellon linnaa jossa nyt sinänsä ei hirveästi ole nähtävää mutta historia on mielenkiintoinen. Noihin paikkoihin meillä meni kolme päivää. Matkat ei kilometreissä ole pitkiä mutta vuoristotiet vievät aikansa.
Mikäli Elafonissiin autolla matkaa niin jos kyydissä on yksikin hiemankin korkeanpaikankammoinen suosittelen että alas Elafonissiin ajaa sisämaan reittiä ja takaisin länsirannan tietä. On nimittäin paljon helpottavampaa matkata tuo vuorten ja meren välissä muutaman sadan metrin korkeudella mutkitteleva tie vuoren puolella.
Niin helpottaa.Mä ajoin autolla (kuskina)molemmat reitit ja mä en uskalla yleensä edes seistä suorassa.
Katso myös tuo toinen ketju Pyöräily. Sieltä on linkit Hanialaiseen vuokraamoon, jolla on järjestettyjä retkiä täydellä palvelulla. Jos tenavat ovat niin pieniä, että lastenistuin pyörässä käy, niin helpoimmat retket onnistuvat loistavasti.