Olisi tarkoitus katsoa tietokoneen kovalevyltä elokuvia. Mikä olisi yksinkertaisin ja halvin tapa siirtää tietokoneelta telkkariin kuva? Tv on putkimalli, eikä siinä ole, kuin skart-liitäntä. Onko olemassa piuhaa, jossa toinen pää usb ja toinen skart?
kuva tietokoneesta
telkkariin?
395425
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
...on S-Video, eli näytönohjaimen S-Video portista RCA-kaapeli televisioon.
>Onko olemassa piuhaa, jossa toinen pää usb ja toinen skart?
En tiedä onko, mutta ei se ainakaan toimisi ilman erityistä elektroniikkaa jonka hinta luultavasti ylittäisi telkkarisi arvon. USB ei ole mikään analogisen signaalin välitystapa. Käytä video- tai s-videoliitintä.
Tiedät varmaan että aloittaja tarkoitti nimenomaan jotain tuollaista, USB laitteissa on usein jotain pientä muutakin tekniikkaa mukana. Kuten itse käytän USB tyylistä TV viritintä. Eli muistitikun tyylinel laite, jossa on toisessa päässä TV antennijohdon paikka, ja toinen pää on USB liitin. Tällainen tikku maksaa pari-kolme kymppiä.
tietokoneessasi sitten ole minkäänlaista näyttölaitetta?
Kun minä katson tietokoneella elokuvia (=usein) niin
ne katson tietsikan omalta näytöltä.
Käännän sen vaan nojatuolin suuntaan.
USB liittimestä et saa kuvaa ulos sellaisessa muodossa että TV sen ymmärtäisi. Jos kone ei ole hirveän vanha löytyy siitä luultavasti joko composite-video tai s-video lähtö josta saat kuvan scart liittimen kautta TV:hen.
Composite-video liitin on pyöreä n.9mm halkaisijainen liitin jossa keskellä on tietokoneessa n. 2mm reikä ja piuhan päässä vastaava piikki (samanlaisia liittimiä löytyy monesti stereoista takaa äänilähteiden liittämseen, eli RCA-liitin)
S-video liitin on vähän samantapainen kuin näppäimistö ja hiiri liittimet joita käytettiin ennen USB malleja eli suunilleen 10mm halkaisijainen liitin jossa on 4 ohutta piikkiä ja suorakaiteenmuotoinen "ohjauspala", tietokoneen puolella piikeille reiät.
Pöytäkoneessa nuo liittimet löytyvät yleensä näytölle lähtevän kaapelin vierestä, kannettavissa voi olla muuallakin kuin ulkoisen näytön liittimen vieressä.
Nuo composite-video ja s-video välittävät vain kuvan eli katso että kaapelissa on myös ääntä varten liittin joka tulee tietokoneessa kuulokeliittimeen.
eli on sitten sen verran vanhempaa mallia. On sitten toistaiseksi tyydyttävä katselemaan näytöltä leffoja. Kiitokset vastauksista!
Siis tietokoneen ikää tarkoitin ja sieltä löytyy ehkä nuo composite-video tai s-video liittimet joista saa välijohdolla kuvan TV:n scart liittimeen.
eli tämä:http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=23823
onko tätä mahdollista kytkeä telkkariin?
Ei.
kun hommaan uuden telkkarin, sellaisen, missä on usb-liitäntä? Eli usb-usb liitin?
onnistu semmoisella, miksi edes pitäisi? Kuva kulkee näyttölaitteelle normaalisti näyttöjohdossa (DVI, HDMI, VGA, S-video jne) eikä missään USBeissa.
Ajattelitko käyttää tässä ketjussa useitakin kymmeniä nimimerkkejä? Ainakaan minä en vastaa enempää, jos ei se nimimerkki ala sulla pysyä.
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/90564
Tuolla on selitetty kaikki tarvittava, pitäis mennä jopa normaalijärkisenkin kaaliin.
"1. Tarkista liitännät
2. Etsi liitäntöihin sopivat johdot ja yhdistä laitteet
3. Käynnistä laitteet
4. Säädä näytönohjaimen ohjauspaneelista muutamia asetuksia
6. PROFIT!"
Ei sen kummempaa. Muuten tuolta linkistä saat tarkempaa tietoa, osa menee ehkä yli hilseen mutta moni asia on aivan selkeästi niin että menee tietokone-/sähköasioista kiinnostumattomallekkin perille kunhan mielenkiinto on tietoa vastaan ottaa.
kuva tietokoneesta telkkariin?
Otat kuvan tietokoneestasi. Tulostat sen ja liimaat sen telkkariisi vaikka teipillä.
Näin sinulla on kuva tietokoneesta telkkarissasi!
Osta tietokone jossa hdmi ulostulo,esim hp mallistosta löytyy.
osta televisio jossa hdmi sisään meno.
osta hdmi kaapeli.
tietokone 700e-1000e
televisio 400e-1000e
kaapeli noin 30e-100e
itseläni on tällä tavalla toteutettu,tosin en ole ostanut kaikkia kerralla ei olisi rahat riittänyt.
...käytännöllinen ratkaisu, jos omistaa tulostimen ja piuhat...myös muste ja paperi ovat tarpeen...ja sähkö. ;)
Hommaa dvd-soitin jossa on sisääntulo usb-väylälle ja tuki avi-formaatille.
Siihen kun tälläät kiinni ulkoisen kovon jossa mediaa riittää niin johan riittää, usb-puikolla voi suoraan tietysti saman tehdä.
Itsellä on media-boxi (ulkoinen kovalevy) kiinni dvd-soittimessa koko ajan: musiikit (mp3) ja tv-sarjat, elokuvat ja musiikkivideot...enpä ole vuoteen koko kapistukseen koskenut kun 500 Gt mediaa on aina käyttövalmiina.
Äänet viet tietysti rca-piuhoilla stereoihin että saat hyvät äänet siihen "pakettiin", ei niitä telkkarin "kukkapurkki-soundeja" kuuntele rampa susikaan.
Kyllä rampa susi kuuntelee. Rammalla sudella ei ole vaihtoehtoja, kun ei se poloinen pakoonkaan pääse.
Mutta joo, ei sitä television kautta ääniä kannata kuunnella jos vaan stereot löytyy.
Yksinkertaisinta olisi liittää se usb esimerkiksi skarttiin. Sinänsä yksinkertaisuus on kool,j os siihen ei sisälly låvistyksiä.
Eli osta USB-skart-johto.
Toki USB:stä ei sellaisenaan tule videota, mutta tietokone tunnistaa tuon välijohdon "videontekolaitteena" (näytönohjaimena) ja "äänentekolaitteena" (äänikorttina) se taas siirtää kuvan ja äänen karttia pitkin esim televisioon, eikä maksa kuin noin 20€ tuollainen johto, ja siksi hinta on hieman kova, koska tosiaan se USB sisältä sen äänen ja videontekolaitteen...
Juu, Santeri X heitti selkeästi parhaan idean kehiin. Nykyään saa jo hyvinkin edullisesti DVD-soittimia, joissa DivX-tuki ja USB-liitäntä. Yksinkertainen ja kätevä ratkaisu.
Itsellä on vallan mainio setup kotona: vanha modattu XBOX (alkuperäinen, ei siis 360) verkkoon kytkettynä ja edelleen telkkariin kotiteatteriin.
Eteisessä WLAN-modeemiin (Wippies HomeBox) on liitetty USB-kiintolevy (640 GB), johon pääsee suoraan käsiksi XBOX:sta Samba-tiedostojaolla. Samoin työhuoneen pöytäkoneelta voi striimata suoraan leffat, musat ja mitä vaan jaetuista kansioista suoraan XBOXiin.
Voi kuulostaa monimutkaiselta, mutta ei se ole :) Todella kätevää kun ei aina tarvitse olla siirtelemässä/kopioimassa milloin mitäkin paikasta toiseen, vaan voi katsoa/kuunnella mediat suoraan sieltä missä ne jo valmiiksi on.
elikkä s-video telkkaan ja audio kans;)
sitten oikee hiiri näppäin ominaisuudet-asetukset-lisäasetukset ja sinne tulee joku laitehallinta sitten klikkaa kuvaa jossa kaks näyttöä joku ajuritilan asetukset tms. en muista;)
sitten virta toissijaiseen laitteeseen ja ok vaan ja vaihdat telkan av kanavaa kunnes löytyy
en tiä millai vistassa kai samal tava
Eikö tosiaan ole s-video kohtaa:O huomasin ny vast on varmaan jossain mut ei kai usb päätä... s-video johtoo kattomaan saako toista päätä karttina;) paikallinen musta pörssi/gigantti;)
siirtoon paras/yksinkertaisin vaihtoehto on DVD-soitin. Kiitos kaikille vastauksista
yksinkertaisin on moneen kertaan ehdotettu s-video.
tarvitset alle 10e palikan adapteripalikantelkkariin, joka muuttaa scart-liittimen s- videoksi. Lisäksi tarvitset tietysti s-videojohdon.
Tietokoneen näytönohjaimelta menee s-videokaapeli telkkariin. Välissä on vain S-video-scart adapteri. Osat löytyy hyvin varustetuista marketeistakin, noin kympillä. Ääntä ei kannata vetää telkkariin jos käytettävissä on edes jonkinlainen vahvistin ja kaiuttimet, siihen tarvii kaapelin jonka toisessa päässä on 3,5mm kuulokeplugi ja toisessa päässä 2xRCA.
Kytkentä onnistuu jos sinulla on tietokoneesi näytönohjaimessa joko komposiitti- (keltainen RCA) tai s-videoliitin kuvalle. Scart-adapteriin voi kytkeä jomman kumman, s-videolla kuvan laatu hieman parempi, sekä halutessaan myös äänen.
Näpertelyä vain hieman vaatii mutta itselläni kokoonpano on toiminut hyvin.
osta s-video johto tietokoneen näytönohjaimelle(jos näytönohjaimessa on s-video paikka,se on se pyöreä liitäntä näytön liitännän vieressä)..myyjä auttaa ja siihen lisäksi scart palikka jossa on s-videopiuhalle liitäntä paikka..kattelin vuosia putkitelkkarilla leffoja koneelta..johdot tais maksaa säästötexissä noin 10 euroa..
Niin tietokoneen vga-liittimen voi modata scartiin. Siten tietokone luulee, et telkkarisi on näyttö ja ei tarvi noita säätöjä pahemmin asetella.
KAveri teki noin minulle, koska en saanut edes afterwawnin ohjeiden mukaan värejä näkymään s-videolla, vaikka telkkari tulee s-videoo.
Tarvitset vain scart liittimen ja vga-piuhan (tietokone ja näyttö). Pitää olla se analooginen liitäntä, ei digitaalinen, vaikka se on tietokoneen näytöllä paremp.
Kustannukset pysyy siin 50e alla ja jossain netissä on kuulemma ohjeet mitkä piuhat pitää liittää scartissa mihinkin osaan.
joku näistä: mic, in, out...? out liittimessä mulla on kaiuttimet.
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/90564
http://www.tietofriikki.fi/product_details.php?p=3812
Tällä laitteella saat kätevästi muunnettua vga lähdön scartiksi.
Jussi
www.deviltech.fi
Kallis laite. Itse ostin juuri saman laitteen (eri valmistajan nimellä) n.5 vuotta sitte, ja silloin se maksoi vain 39.9€ alveineen.. Tosi hyvä laite. Kuorma-autossa käytössä kannettava, 7 tuuman lisä näyttö ja 19 tuuman taulu tv, ja kaikista voi katsoo mitä kannettava sinne lykkää..
Miksi et polta niitä DVD:lle ja katso DVD-soittimella. Toinen vaihtoehto on erillinen mediatoistin, jolle ne voi tallentaa. Jos kuitenkin haluat tietokoneen kuvan TV:hen on S-video ainoa vaihtoehto putki-TV:llä. Joissain näytönohjaimissa on S-video valmiina. On myös VGA - S-video muuntimia, mutta ne eivät ole halpoja (n. 100 euroa). Se on muuten scart, ei skart.
En lukenut ketjua kokonaan läpi joten voi olla että joku jo vastasi tähän.
Sellainen johto jossa on kaksi samanlaista päätä kun tietokoneen näytöstä koneeseen menevässä johdossa. Yleensä sellainen sininen jossa on sellasia ns. tikkuja siellä liitännässä sisällä pystyssä.
Itse maksoin tuosta noin 15e ja se ylettyy normaalikokoisen olohuoneen telkkarin takaa koneeseen sopivasti. Kalliimpi mitä pidempi. Yleensä sellainen musta taikka harmaa, paksu.
Joskus pelaan myös pc-pelejä niin että liitän johdon ja langaton näppis ja hiiri sit syliin ja sohvalle istumaan. Tulee vielä kotiteatterista niin pelikokemus on lähes yhtä hyvä kun ps2 tai 3. Pc-pelit kunniaan!
Jahas, olikin kyse sellaisesta johdosta jossa on skartti. Siitä en sitten tiedä koska kyseessä siis ilmeisesti vanhempi telkku. Perun edellisen viestini tässä samointein=D
Tietokoneessa ei ole, kuin usb-liitäntä, ei siis s-videota, eikä mitään muutakaan. DVD-sottimessa olisi s-videoliitin, mutta ei usb:tä. Onko jostain saatavilla usb/s-videokaapelia ja olisiko tällä tavalla mahdollista siirtää kuva tietokoneesta telkkariin?
Sinulla on siis samantapainen ongelma kuin ketjun aloittajalla. No, tietääkseni tällaisia ihmekaapeleita ei ole olemassa ainakaan järkevän hintaisina (alle 100 €). Syy lienee teknisten vaikeuksien lisäksi se, että niitä ei tarvita. Jokaisessa tietokoneessahan on liitäntä näytölle, myös omassasi, ja sitä kautta on paljon helpompaa ja fiksumpaa toteuttaa se kuvasignaalin siirto näyttölaitteelle.
Meinasin olla kysymättä, mutta kysyn kuitenkin, siis millainen tietokone sinulla on.
Tietokoneessasi on pelkkä usb-liitäntä eikä mitään muuta????
Toinen juttu on, että oletko viestiketjun aloittaja.
olla vain kyselemättä