Niin . Seropini (huskya ja malamuuttia) on nyt 2kk ja yksinolo harjotukset on erittäin äänekkäitä ! Miten opettaa se hiljaiseksi on on pois kotoa ????? Ääni on ihan hirveä ! Ulvoo ja räksyttää ja vaikka mitä muuta !!
MITEN OPETTAA KOIRA OLEMAAN YKSIN ?
apua kaipaava ...
5215
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
eli odottele oven takana vähän aikaa, kun myökkä alkaa mene sisään ja käske olla hiljaa, sitten takaisin ulos, älä rapsuttele (sehän palkinto möykästä). Toistoja tarvitaan ja pikkuhiljaa pidennetään aikaa.
...kuullut, että nimenomaan möykän aikana sisään ei saa mennä lainkaan, ettei koira opi, että tulet takaisin aina kun se alkaa möykkäämään. Kun koirat ovat niin persoja sille huomiolle ja seuralle, oli se sitten positiivista tai negatiivista. Oven takana pitäisi odottaa niin kauan, että koira on hetkenkin hiljaa ja sitten mennä sisään niin että koira oppii, että vain hiljaa olemalla se saa sinut takaisin luokseen.
sellainen sekoitus, ettei ehkä totu yksinoloon. Husky kuulemma tarvii kaverin ollakseen onnellinen. Sehän on niin laumakoira.
olisi kannattanut vähän miettiä ennen kuin ottaa kerrostaloon... Lue T Kaimion kirjoista, asiaan liittyy paljon.
Jep, Tuire Kaimion kirjoja kannattaa tosiaan lukea.
Meille on tulossa lagotto ja on ollut tosi paljon hyötyä niistä kirjoista. :)