Hei,
kyseinen firma hakee puhelinmyyjiä, onko kenelläkään kokemusta kyseisestä yrityksestä?
kyseinen firma hakee puhelinmyyjiä, onko kenelläkään kokemusta kyseisestä yrityksestä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Juu on kokemusta kyseisestä firmasta, googlemyyntiä puhelimessa. Jos vaan löydät jotain muuta tekemistä, niin ota vastaan. Ei se ole mitään herkkua uudelle myyjälle lähtee tonne firmaan yrittään tiliä itelleen, saattaa olla että nälkä tulee. Ja ilmapiiri on, miten sen nyt sanoisin, hieman kireähkö..
Tuttava oli ja käyntiä voisi sanoa yhtä nopeaksi kun löysä ripuli joka haluaa kehosta ulos.
Johtajaksi synnytään, tuota ammattitaitoa ei ostamalla itsellensä saa!
Kireästä ilmapiiristä en kyllä puhuis. Kaikkien kanssa itse tulen toimeen. Tokihan vaihtuvuus on kovaa niinkuin kaikissa puhelinmyyntitöissä, kyllä ite oon huomannu että nenänkaivelijat ei menesty tässä hommassa. Pitää olla ahkera leipänsä eteen niin kuin jokaisessa työpaikassa. Taitaa suuri osa ihmisistä olla tottunu siihen että tarjottimella tuodaan rahaa naaman eteen niin paljon kuin haluaa. Itelläni kyllä riitänyt rahat jopa kinkkuun leivän päälle. :) toisinkuin muissa kyseisen alan työpaikoissa.
Jos on ISO ruskea kieli ja jaksaa sitä lipoa, sekä on aina samaa mieltä kun ns. johto asia ok, olet kun luotu tähän hommaan. Huomaat kyllä muutaman viikon sisällä missä tätä harrastetaan ja jos et itse ole yhtä sairas älä edes harkitse jatkavasi kyseisessä yrityksessä päiväkään.
Ahkeruus ja huippu tulos ei todellakaan riitä, koska ihmiset ovat kateellisia näissä sairaissa myntialan paikoissa (kaikissa paikoissa ei tätä sairautta ole)Eikä se auta vaikka kuinka tulisi kaikkien ihmisten kanssa toimeen jos työyhteisö on sairas
Erittäin lievä ilmaisu tuo kireä.......... ha ha haa.
Vaihtuvuus juu sitä näissä hommissa kyllä näkee ja tulee näkemäänkin. Mutta, miksi se on niin suurta?
Onko se todellakin niin, että työntekijöissä on se "vika", ja työnteko ei kiinnosta vaan nenänkaivuu, niinkö?
Asiahan on niin, että nämä kyseiset puljut tarvitsevat näitä ihmisiä enemmän kun me ihmiset näitä kyseisiä puljuja ja amen.
Voin antaa muutaman esimerkinkin.. Soiteltu ekat päivät hyvin ja ei oo tullut tulosta ja siirrytty sairaslomasta nauttimiseen ja sit tultu soitteleen pari hassua puhelua ja odotettu tulisko postissa kauppoja tai vaan tyydytty pohjapalkkaan. Itselläni meni pari kuukautta ennen kunnon tulosta, mutta ilmeisesti puheaikani oli kunnossa kun kannustettiin jatkamaan samaa mallia, sitten tuli turhautumisen oireita selätin ne ja nyt on kelpo summa palkkaa kuussa tilillä. Enkä kyllä mielestäni ole mitenkään ruskealla kielellä varustettu. :)
Mitäs sitä hyötyy saikusta jos on aloitteleva työntekijä, tulohan on plus miinus nolla!
Ns. pohjapalkka on keinotekoinen yhtälö, jos nyt ylipäätänsä sellaista on enää.
Uusi myyjä ei edes tajua "odotella" kauppoja postiinsa, ne on ne vanhat konkarit jotka sitä tekee ja nauttivat saikuista tasaisen tappavaan tahtiin.....
Puheaika on ihan sama jos sieltä ei kauppaa eli tulosta tule. Onhan se toki yritystä jos siinä puheessa on mitään tolkkua. Jos yritystä jatkuu kuukaudesta toiseen ja tulosta ei synny, onhan se sanomattakin selvää, että mikään yritys ei maksa edes sitä pohjapalkkaa, eikös?
Mikä sitten on kenellekkin kelpo summa on jokaisen päätettävä itse, itse näistä hommista on mielestäni saatava vähintään kuukaudessa 4500-5000 e, ja uudelle tai vanhallekkin myyjälle se on työntäytteistä työtä päivästä toiseen.
Kaikista ns. tuotteista tuota ei ole mahdollista saada millään muotoa, mutta puhelinmyyjän kannattaakin vertaille ja kysellä muistakin puhelinmyynti firmoista mitä ovat valmiita maksamaan työtä tekevälle ihmiselle (kannattaa ehdottomasti kysellä ja vertaille)
Tseppiä kaikille alalle aikoville ja alalla oleville, puhelinmyynti tänä päivänä on kovaa hommaa ja siinä pärjäävät vain töitä tekevät.
Minkäslainen pohjapalkka täällä mahtaa olla? Ja kuinkas paljon vakinaistumisessa merkkaa se myynnin määrä eli et katellaanko pelkkää tulosta ja sen puolesta heitellään porukkaa vaihtoon? Kokemuksia esille
HEI!
Joku kysyi minulta kerran työyhteisössä: Miksi tuo Sonja (kuvitteellinen nimi) myy niin paljon paremmin kuin muut. Mihin se perustuu?
Olen itse (En ole missään tekemisissä Hakukonemedioiden kanssa) työllistänyt kymmeniä myyjiä ja kouluttanut uusia myynnin alalle. Vastasin tuohon kysymykseen: Miksi Mozart osasi säveltää 5 vuotiaana.
Myynnin osaaminen on samankaltainen lahja. Toki se koostuu myös elementeistä joista voidaan hallita, oppia ja kehittää. HUIPPUMYYJÄKSI synnytään. Jos henkilöllä ei ole nk. tilannetajua tai sosiaalista älykkyyttä, hänestä voi tulla vain korkeintaan keskinkertainen myyjä. Toki työ vaatii myös asennetta, ahkeruutta, pitkäjännitteisyyttä, järjestelmällisyyttä, itseluottamusta ja vaikka mitä. Siltikin se taito osata nopeasti tulkita ihmisiä jopa puhelimen välityksellä. Sitä ei kirjoista opi. Tekemällä siinä kehittyy jonkin verran.
Kokemusta on 20v sekä myyjänä että työnantajana. Uskoisin tietäväni mistä puhun.
Tyypillinen ammattitaidoton papukaija.
Ilmeisesti lääkäriksikin synnytään tai luokkahitsariksi.
HEI IDIOOTTI!
On hyviä ja huonoja lääkäreitä ja hitsareita ja hyviä ja huonoja myyjiä. Minä puhun huippumyyjistä. Kun tekee paljon töitä (usein työajan jälkeen jopa kotona), on suoraviivainen, määrätietoinen ja järjestelmällinen. Omaa melkoisen määrän TAHTOA ja sen lisäksi omaa sen sosiaalisen älykkyyden ja tilannetajun voi olla huippumyyjä. Muuten voit olla hyvä myyjä ja ne kaksi asiaa ovat täysin erilliset. Voit olla hyvä lääkärikin mutta et huippu jos et omaa kaikkia niitä alan vaatimia erityisominaisuuksia, jotka erottavat hyvät huipuista.
Te nuoret jota kaivatte nenäänne ja odotatte että rahaa alkaa valumaan housunpuntista ette koskaan tule huippumyyjiksi. Teillä ei ole siihen asennetta.
Kun kompetenssia riittää pitää olla myös nöyryyttä kasata ne muruset pitkin Suomenniemeä mistä huippumyyjän palkka koostuu. Se ei todellakaan tule eteen laiskotellen. Omassa organisaatiossani eräs 25v myyntitykki sanoi kerran toiselle samanlaiselle; et kai sää oikeesti soita noita käyntikortti-ilmotuksia. Mää soitan vaan näitä isoja. Kaverilla oli sen kuun provisiokertymä nolla. Jos käsitys omasta kompetenssista on täysin metsässä, ei ole nöyryyttä tehdä pientä kauppaa ja paljon töitä ja jos ei ole tahtoa, tilannetajua, sosiaalista älykkyyttä voi olla vain myyjä pienellä m:llä. Onko ahkeruus muotisana. Ei ole. Mutta taitavuus on. Ongelma on se, että niitä molempia on oltava jos meinaa tehdä myyntiä ja tienata siis TIENATA.
Huippumyyjäksi ei todellakaan synnytä vaan se on pitkän harjoituksen tulosta.
Jotkut pääsevät kyllä lahjoillaan paremmin alkuun.
Se, että huippumyyjäksi synnytään on täysin myytti.
Näitä hakukonepuljuja on joka toinen. Itse en menisi koskaan papukaijaksi firmaan joka ei myy mitään todellista tuotetta.
vieläkö kyseinen firma markkinoilla porskuttaa. . . no muiden kustannuksellahan se...hyi
23.8.2011 YTJ:ssä Konkurssissa
nimimerkki "ei töitä vieroksuva" on kirjoittanut tästä yrityksestä hyvin osuvan kuvauksen. - Ja siis miksi vaihtuvuus on niin suurta ??? Varmaan siihen vaikuttaa omalta osaltaan tämän yrityksen nimissä kulkeva "päälikkö", jolla on erittäin vaikea Narsistinen persoonallisuushäiriö .