Haluan antaa teille jotka kärsitte nivelrikoista ohjeen jota käytän.
Kaikki alkoi Tammik alkupäivinä. Kun ainaisen särkyyn ei löytynyt vuosien varrella apua. Voiteet kaikki lääkkeet kalliita ja hyödyttömiä.
Mieleeni juolahti seuraava: Kun Keitin viikon kananmunat kerralla. Jokaisena aamuna ensimäisenä otan valmiin munan, halkaisen laitan 5 D-vitol tippaa munalle ja syön - kaksi viikkoa näin tehtyäni kolotukset oli pois.
Ja pysyi.
Kun Vitol loppui olin 2-3 vk ilman tätä annosta niin särky palasi pikkuhiljaa. Nyt olen aloittanut saman uudestaan ja todella särky katosi.
Tämä on halpa ja terveellinen menetelmä joka on minua auttanut, toivon siitä olevan apua monille kivuista kärsiville.
Kaikki alkoi Tammik alkupäivinä. Kun ainaisen särkyyn ei löytynyt vuosien varrella apua. Voiteet kaikki lääkkeet kalliita ja hyödyttömiä.
Mieleeni juolahti seuraava: Kun Keitin viikon kananmunat kerralla. Jokaisena aamuna ensimäisenä otan valmiin munan, halkaisen laitan 5 D-vitol tippaa munalle ja syön - kaksi viikkoa näin tehtyäni kolotukset oli pois.
Ja pysyi.
Kun Vitol loppui olin 2-3 vk ilman tätä annosta niin särky palasi pikkuhiljaa. Nyt olen aloittanut saman uudestaan ja todella särky katosi.
Tämä on halpa ja terveellinen menetelmä joka on minua auttanut, toivon siitä olevan apua monille kivuista kärsiville.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kananmunilla ja D-vitamiinilla nivelrikko kivuttomaksi?!?! Älä kuule viitsi keksiä höpöjuttuja!
Halusin vilpittömästi kertoa siitä kuinka olen avun saanut kipuihini.
Miksi et voi hyväksyä sitä, että on ihmisiä jotka haluavat jakaa hyvää... toisille ihmisille. Minulle se auttoi toivon toisillekin siitä olevan apua.
Olen todella pahoillani epäuskosi takia.
Sitten menin elokuviin, jossa pyöri uusin Bondi, ja kivut katosivat leffan aikana. Suosittelen siis Bond-elokuvien katselua jalka- ja miksei kaikissa muissakin kivuissa!
"Halusin vilpittömästi kertoa siitä kuinka olen avun saanut kipuihini.
Miksi et voi hyväksyä sitä, että on ihmisiä jotka haluavat jakaa hyvää... toisille ihmisille. Minulle se auttoi toivon toisillekin siitä olevan apua.
Olen todella pahoillani epäuskosi takia."
Älä maagikko anna tuon häiriintyneen lobbarin häiritä arvokasta tiedonjakamistyötäsi. Jostain syystä lobbarille ei ole vielä saatu bannia, mutta antaa kahjon lässyttää, eikä anneta häiritä keskusteluja. Keskustelun estäminen on juuri lobbarin päätavoite, eli jaetaan tietoa ja vaihdetaan kokemuksia ja otetaan lobbarin uunoilut vain vitsinä, turha niihin provoihin on energiaa tuhlata.
Katsos, hörhö, kun tässä maassa vallitsee sananvapaus. Ja minusta kananmunat D-vitamiini ovat nivelrikon hoidossa pelkkää huuhaata tai sitten ihan keksittyä tarinaa. Minullakin on oikeus mielipiteeseeni, mikä vielä sattuu olemaan se oikea mielipide.
Edellinen viesti piti siis mennä vastauksesi tähän viestiin:
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8360690/39255467
"Minullakin on oikeus mielipiteeseeni, mikä vielä sattuu olemaan se oikea mielipide."
Nimenomaan oikea MIELIPIDE, eli olet varmaan ihan oikeasti sitä mieltä, mutta totuuden kanssa ei mielipiteilläsi ole mitään tekemistä.
Suuret aisiat saattavat ratketa yksinkertaisin keinoin.
Kuten D-vitol kananmuna päivisin.
En usko ollenkaan kananmuniin ja D-vitamiiniin. Sen sijaa elokuvissa käynti vei kaikki kivut jaloistani, joten se on oikeasti tehokasta kivunhoitoa!
Viime päivinä on kirjoitettu ja puhuttu yleisissä tiedotusvälineissä D- vitamiinin tarpeellisuudesta.
Joten.... miettikää
http://www.biovita.fi/suomi/terveyssivut/tutk.html
Tolonen taitaa tässä nyt lobata oman firmansa kemikaaleja.
Olen iloinen, että jotkut oikeasti jakavat kokemuksiaan eivätkä vain häiriköi palstoilla. Luen suomi24:n sivuja enää tosi harvoin, kun ilkeilyjen ja typeryyksien vuoksi tulee kuvottava olo.
Tuo kokeilemasi neuvo perustuu ihan käytännön järkeen. Itselläni ovat nivelet olleet pitkään huonossa kunnossa, mutta kun kaikkea muutakin sairautta syöpää myöten on sattunut hoidettavaksi, en ole nivelvaivoistani mennyt lääkäriin. Aivan nuorempana sain olkanivelen kovaan kipuun kortisonipiikin, mutta se oli tilapäinen hetken apu.
Aion ottaa tuon neuvosi käytöön. Se sopiikin nyt hyvin, sillä menossa on hiilihydraatiton ruokavalio erääseen hoitoon ja on vaikea keksiä, mitä söisi. Vihanneksia ja hedelmiä menee, mutta omenissakin lie liikaa sokeria. Papuja olen syönyt, nimittäin KIK-herneitä, mutta ovatko nekään hyväksi.
Ei kananmunia syömällä nivelvaivat parane. Aloittaja vain pilailee luontaishoitouskovaisten kustannuksella. Ainoastaan painon pudottaminen lääkkeiden lisäksi auttaa kipuihin.
Kun joku nyt epäillee, etten sairasta nivelrikkoa, niin mainitsen vielä, että sorminivelet ovat paksuuntuneet ja ajoin tulehtuvatkin. Toisen käden kärkinivelet ovat aivan rustottuneet. Jos kokeilu auttaa, kirjoitan sitten kirjeen. Heippa!
Kyllä lisätty D-vitamiini munan hyvien aineksien kanssa on ihan looginen terveellinen haukkapala.
Uusinta tietoa ruotsista
" Tavallinen kananmunan keltuainen voi korvata antibiotikan? penisiliinin.
Keltuainen tavallisista kanoista voi olla korvike penisiliineille taistelussa vastustuskykyisiä bakteereita vastaan.
Vanlig äggula kan ersätta antibiotika
Äggula från vanliga hönsägg kan vara ett alternativ till antibiotika och ett led i kampen mot resistenta bakterier.
Hans Kollberg, professor vid Akademiska sjukhuset i Uppsala
"Vaikeimmin parannettavia ovat terveet, jotka luulevat olevansa sairaita. Sekä sairaat jotka väittävät olevansa terveitä"
Tuon kuurin jälkeen en ole tarvinnut kipuja kohdata polvissa, jos alkaa oireilemaan otan tuon saman kuurin kuin ap kirjoitin.
Tosi hienoa, jos olet löytänyt avun vaivaasi! Kyllä D-vitamiini on TOSIAAN tärkeä luustolle, pelkkä kalkki ei riitä. Kannattaisi varmaan mittauttaa d-vitamiinitaso jossain, jos pystyt. Oman lapseni kohdalla mitattiin d-vitamiinitaso ja nyt vasta kahden vuoden 50 mikrogramman päivittäisen käytön jälkeen tasot alkavat olla kohdallaan. Tsemppiä vaan sinulle;)
Jos teistä joku on saanut avun kuten minä. Kirjoittavan siitä tänne. Mielelläni lukisin siitä, se rohkaisisi muitakin "Tuomaita" Tämä ei ole mainos vaan yksilön pyyntö.