Päiväretki "maalle" Budapestista käsin

Anna vinkkejä

Onko kellään hyviä ehdotuksia ja kokemuksia minne kannattaisi lähteä esim. junalla Budapestista mikäli haluaa nähdä maalaisempaa elämää. Vaikka joku pikkukaupunki/kylä josta löytyisi myös ruokailupaikkoja. Olemme pariskunta ja lomailemme Budapestissa viikon verran 14.8. alkaen. Vaimo menee vaikka oopperaan mielellään mutta minä katselen mieluummin kirkot päältä ja kapakat sisältä. Emme kaipaa puuhamaita yms. vaan vaikka viinitilaa, panimoa, paprikaviljelmää tms. joita on kotipuolessa vähemmän. Toisaalta emme oikein viihdy pölyisissä museoissakaan vaan mieluummin maalaismarkkinoilla tai muissa kansanjuhlissa.

4

936

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unkarilainen

      Hei,

      Eger on viinikaupunki, aika lähellä Budapestin. Siellä on myös hieno vanha linna. http://www.egeronline.com/index.php?lang=en
      Paprikaviljelmä on Alföldissä, tuntuin paikka on Kalocsa. Oikeasti en tiedä, onko joitain retki paprikaviljelmään. Szegedin lähellä on paprikamuseo: http://www.homokorszag.hu/events/paprikamuzeum/
      Minusta Ópusztaszer, on aivan ihana paikka. Koko maan historia on yhdessä skanzenissa. Junalla ei pääse, mutta Budapestissä voit kysyä turistitoimistossa onko joitain retki. Balaton järvi ja sen ympäristö on kaunis, Badacsonyissa on aika paljon viinitilaa. Jos, että halua matkusta paljon Vác tai Szentendre on hyviä.
      Esztergomissa on hieno kirkko ja voitte kävellä sillan yli Slovakiaan. Pécsissäkin on paljon hieno kirkko yksi on turkilainen.
      En tiedä million tulitte takaisin, mutta 20.8. on Unkariisa juhla päivä, illalla on hieno, iso ilo tulitus. (Budapestissä)
      Kapakka on aika paljon Unkarissa :) Mutta varovasti! Usein kuulin, että ulkomaalaiset saavat isompi laskun, kuin unkarilaiset.. Paras, jos menette paikkaan, joissa ei ole pöytätarjoilu tai kysy turistitoimistossa, missä ovat hyviä ja reilua baaria. Kapakassa ovat tavalisesti vanhoja miehiä, nuoret menevät baariin tai ravintolaan. Minusta myös hyvä ostaa kaupasta viiniä tai ollutta, koska paljon halvempi kuin Suomessa (esim. Tescossa)
      Jos haluat katsoa junan aikataulua: www.elvira.hu Juna on hidas ja vanha. Paras on IC, sen jelkään on pikajuna ja lähijunat. Minusta pikajuna ja lähijuna on niin hidas parempi jos valitsette ICn. Budapestistä menevät myös HÈV junat esim. Szentendreen (tai Szentendreeseen ?)
      Anteeksi, jos et ymmärrä joitain, suomi menee huonsosti. Jos on kysymys, kysy vaan! Toivon loma menee hyvin Unkarissa!

      • vinkeistä

        Suurkiitos ja onnittelut suomen kielen oppimisesta, vähän vielä hiomista ja olet mestari. Ainoastaan "skanzen" jäi epäselväksi, googlettamalla löytyi joku ulkoilmamuseo tai vastaava Tsekinmaalta muttei mitään Unkarista?

        Szentendressä olen joskus käynyt ja aiomme käydä koska paikka oli mukava vaikkakin täynnä turisteja. Varmaankin laivalla sinne ja junalla pois.

        Esztergom on kiinnostava, näkisimme samalla hiukan Slovakiaakin, mahtaakohan olla samantyyppinen näkymätön raja kuin Tornion ja Haaparannan välillä?

        Kapakalla tarkoitan yleisesti kansanpaikkoja, niissä kun tapaa "alkuasukkaita" eikä ainoastaan toisia turisteja kallistelemassa ylihintaisia tuoppejaan kuten pintapaikoissa.


      • se suomi

        menee. En ole kysyjä, mutta upeaa, että paikallisena jaksat vastata noin perusteellisesti. Muutkin Unkarissa kävijät saavat vinkkejä. Kiitos.


      • Unkari
        vinkeistä kirjoitti:

        Suurkiitos ja onnittelut suomen kielen oppimisesta, vähän vielä hiomista ja olet mestari. Ainoastaan "skanzen" jäi epäselväksi, googlettamalla löytyi joku ulkoilmamuseo tai vastaava Tsekinmaalta muttei mitään Unkarista?

        Szentendressä olen joskus käynyt ja aiomme käydä koska paikka oli mukava vaikkakin täynnä turisteja. Varmaankin laivalla sinne ja junalla pois.

        Esztergom on kiinnostava, näkisimme samalla hiukan Slovakiaakin, mahtaakohan olla samantyyppinen näkymätön raja kuin Tornion ja Haaparannan välillä?

        Kapakalla tarkoitan yleisesti kansanpaikkoja, niissä kun tapaa "alkuasukkaita" eikä ainoastaan toisia turisteja kallistelemassa ylihintaisia tuoppejaan kuten pintapaikoissa.

        Kiitos!

        Minusta Unkarissa on monta skanzenta. Paras on Szegedin lähellä Ópusztaszerissa:
        http://www.opusztaszer.hu/
        Voit mennä vain bussilla, mutta varmasti on aika pitkä matka. Ehkä turistitoimistossa on tietoja menekö jotain retki Ópusztaszeriin.
        Eszetgomiin voit mennä junalla junamatka on noin 1 ja puoli tuntia. Lipun hinta noin 4 Euroa (955 Ft/ mutta riipuu millainen juna menee). Kyllä minusta vähän sama kuin Tornion ja Haaparannan välillä, vain tarvitse mennä yli sillan ja olet Slovakiassa.
        http://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=Fájl:Mária_Valéria´s_bridge.jpg&filetimestamp=20061112140212
        Minusta turistit ovat Budapestin keskuksessa, mutta vaikea sanoa missä voit tapaa alkuasukaille :-) Ehkä jos menet sinisen metrolla viimeselle asemalle (ÚjpestKözpont), siellä on vähän turisteja.
        Szentendressä on kyllä paljon turisteja..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3119
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      74
      3024
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2880
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2564
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      39
      2047
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      60
      1657
    7. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1629
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1605
    9. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      24
      1600
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1546
    Aihe