Päiväretki "maalle" Budapestista käsin

Anna vinkkejä

Onko kellään hyviä ehdotuksia ja kokemuksia minne kannattaisi lähteä esim. junalla Budapestista mikäli haluaa nähdä maalaisempaa elämää. Vaikka joku pikkukaupunki/kylä josta löytyisi myös ruokailupaikkoja. Olemme pariskunta ja lomailemme Budapestissa viikon verran 14.8. alkaen. Vaimo menee vaikka oopperaan mielellään mutta minä katselen mieluummin kirkot päältä ja kapakat sisältä. Emme kaipaa puuhamaita yms. vaan vaikka viinitilaa, panimoa, paprikaviljelmää tms. joita on kotipuolessa vähemmän. Toisaalta emme oikein viihdy pölyisissä museoissakaan vaan mieluummin maalaismarkkinoilla tai muissa kansanjuhlissa.

8

1424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nähty on

      Szentendre. HEV-junalla pikkurahalla. Samalla näkee Budapestin "esikaupunkia" ja aitoa maalaismaisemaa. Päivän saa kulumaan todella mukavasti.
      Kannattaa kokeilla paikallista "kreikkalaista" ravintolaa.

      • Tupsu2

        myös Szentendreä. Viehättävä pieni taiteilija kaupunki, vanhoine taloineen.
        Kannattaa käydä. Toinen vaihtoehto Gödöllö.


    • Joko omatoimisesti tai oppaan johdolla naapurikaupunkeihin ei ole vaikeata mennä.
      SZENTENDRE ja GÖDÖLLŐ ovat noin 40 minuuttia junamatkaa HÉV junalla.
      HUOM kun ostetaan menopaluu (return sana toimii kassalla) samalla otetaan esille voimassa oleva Budapestin matkakortimme.
      Sitten vain Budapestin rajalta maksetaan matkasta ;-)

      Szentendre laivallakin on hauska kesä-aikana, sinne tunti 50 minuuttia, paluumatka laivalla vain tunti. 1450 HUF on 1 suunta laivalla.

      Gödöllön palatsin webbisivu: http://www.kiralyikastely.hu

      Ihana barokkikaupunki on 35 minuuttia matkalla oleva VÁC - www.vac.hu on suomeksikin Järvenpää on ystävyyskaupunki ...
      Tervetuloa mukaan www.opas.hu

    • Merjap

      Tultiin juuri tuttavapariskunnan kanssa Budapestista. Menimme Nyugatin asemalta Vácin barokkikaupunkiin jossa on upeasti restauroitu keskusta. Valitse juna joka lähtee 7 minuuttia yli tasatunnein laiturilta 6. Vácin jälkeen voit ottaa lautan yli Tonavan ja bussi lähtee heti vastakkaiselta Tatan rannalta Szentendreen. Lippujen hinnat hyvin edullisia ja sopii mainiosti päivän retkeksi. Näin pääset katsomaan kaksi kaupunkia Tonavan molemmilla rannoilla.

      • jouluna2

        Tata ei liene Vac kylän vastakkaisella rannalla? Tahitotfalun löydän. Onko kyseessä kuitenkin Vac:n keskustasta suoraan rantaan lautalle ja yli Tonavan ja vastarannallako on heti bussipysäkki? Mistä linkistä aikataulun saisi? Kiitos neuvosta etukäteen.


      • -hamupipöke-
        jouluna2 kirjoitti:

        Tata ei liene Vac kylän vastakkaisella rannalla? Tahitotfalun löydän. Onko kyseessä kuitenkin Vac:n keskustasta suoraan rantaan lautalle ja yli Tonavan ja vastarannallako on heti bussipysäkki? Mistä linkistä aikataulun saisi? Kiitos neuvosta etukäteen.

        Vác on tosi kaunis pikkukaupunki, jonne on helppo mennä junalla. Jos jatkaa matkaa Vácista Tonavan rantaa pitkin, tulee ensin Veröcsen kylään ja sen jälkeen Nagymarosin kylään. Matka on n. 15 kilometriä, joten sen voi pyöräillä tai Vácista voi ottaa taksin. Taksit ovat halpoja. Rantatien näkymät ovat aivan huikean kauniit, mielestäni Unkarin kauneimmat. Lautalla voi mennä yli Visegrádiin, jossa on Unkarin keskiaikainen kuninkaanlinna. Tässä on kuvia Visegrádista: http://images.google.fi/images?hl=fi&um=1&sa=1&q=visegrád&aq=f&oq=&start=0

        Täältä saa aikataulut:http://www.menetrendek.hu/cgi-bin/menetrend/html.cgi
        Haku on unkariksi. Honnan=Mistä ja Hova=Mihin. Ne pitää täyttää. Keresrtül=Kautta, sen voi jättää tyhjäksi. Visegrádista näyttäisi menevän Budapestiin busseja n. tunnin välein, aamuneljän maissa ensimmäinen ja illalla kasilta viimeinen.

        Jos seikkailu tuntuu omin päin liian rohkealta niin voihan sitä kysyä myös paikallista opasta mukaan ainakin osaksi matkaa. Katso täältä: http://www.opas.hu/index.php?lang=su


    • vinkeistä

      Suurkiitos kaikille ja erityisesti opas-Monikalle, jonka kirjoituksia löytyy tältä palstalta enemmänkin. Poiminkin vinkkejä jo hänen aiemmista vastauksistaan, toivottavasti opastettavia riittää että bisnes kannattaa. Me aiomme pärjäillä omin päin, joku muutaman tunnin bussikierros voisi olla mukava ja niitä varmaan löytyy paikallisen matkailutoimiston tai vastaavan kautta.

      Olen kerran käynyt Budapestissa jotn tiedän että julkinen liikenne toimii loistavasti, ihmiset ovat ystävällisiä ja ruoka hyvää. "Vahingosta" viisastuneena kävin ostamassa taskusanakirjan, sen kanssa matkasta saanee vielä enemmän irti. Edellisellä kerralla havaitsin ettei vieraita kieliä, ainakaan minun osaamiani juuri tunneta joten käsimerkeillä mentiin ja hyvin pärjättiin silloinkin.

      Szentendressä olen joskus käynyt ja aiomme käydä koska paikka oli mukava vaikkakin täynnä turisteja. Varmaankin laivalla sinne ja junalla pois.

      • Bussikierroksia on olemassa sekä matkatoimistoilla että hop on hop off tyylisiä.
        Hyvä tietää että Budapestissa melkein kaikki tie ja katu on työn alla, suljetaan elokuussa Margit sillan ja metrolinjan nelosen töitä myös näykyy. Siis aikamoinen urakka sekä oppaana että turistina suorittaa bussikiertoajelu...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20e Riskitön veto 20e talletuksella VB:lle

      Pssst! Vinkki viis rotvallinreunalla eläjille. VB tarjoaa 20 euron riskittömän vedon ensitallettajille vedonlyöntiin.
      6
      2463
    2. Pilasit mun

      Elämän. Sitäkö halusit?
      Ikävä
      116
      1648
    3. Viiimeinen viesti

      Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill
      Suhteet
      36
      1386
    4. Analyysiä: Kiuru-keissi oli ja meni - demarit hävisi tässäkin

      Tapauksen tultua julki alkoi demarit ja muu vasemmisto selittään, että tämä oli poliittista väkivaltaa, siis ennen kuin
      Maailman menoa
      160
      1223
    5. Mikä olisi sinun ja kaivattusi

      Tarinan kertovan elokuvan nimi?
      Ikävä
      129
      1165
    6. Lasse Peltonen on kunnanjohtaja

      18/21 ääntä 1 Stoor ja 2 Vauhkonen
      Sysmä
      52
      1125
    7. Suomessa on valittava 2 lucia neitoa...

      Maahanmuuttajille oma lucia neito ja Suomalaisille oma SUOMALAINEN Lucia neito....sama juttu on tehtävä miss Suomi kisoi
      Maailman menoa
      105
      1064
    8. Syntymäpäivä

      Milloin on kaipaamasi henkilön syntymäpäivä!? Hänellä miehellä on tammikuussa.
      Ikävä
      57
      1061
    9. Olet tärkeä

      mutta tunnen jotain enemmän ja syvempää. Jos voisinkin kertoa sinulle... Olen lähinnä epätoivoinen ja surullinen.
      Ikävä
      46
      939
    10. Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.

      Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.
      Kittilä
      109
      904
    Aihe