Voinko..ja ilman rahaa?

Voinko nostaa kanteen suomen valtiota vastaan ihmisoikeuksien harkitusta polkemisesta esim. EU:n tuomioistuimessa..ilman rahaa juristiin tms?
Viittaan suomen tapaan kohdella ylivelkaantuneita ihmisiä ja pankkikriisin aikaisia rikoksia sekä ulosotto-lakia?
En ole itse kyseisen tilanteen uhri, mutta haluan oikeutta tähän maahan.
Mahdollisista vastauksista ollaan kiitollisia.
4325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Piti ihan itsekin vähän tarkistaa miten tuo eu-oikeus menee.

Euroalueella on kaksi tuomioistuinta. EY-tuomioistuin ja Euroopan ihmisoikeustuomiosituin.

EY-tuomoistuin ei ko. kannetta ratkaise. (ratkaisee vain onko jäsenvaltio noudattanut EU:n lainsäädäntöä. Kanteen voi nostaa vain komissio tai toinen jäsenvaltio. Lisäksi kansalliset tuomiosituimet saavat pyytää sieltä ennakkoratkaisuja yksittäistapauksiin)

Ihmisoikeustuomiosituin sensijaan käsittelee yksittäistenkin henkilöiden valituksia euroopan ihmisoikeussopimuksen rikkomisesta. Tuon sopimuksen on suomi allekirjoittanut(Ihmisoikeustuomioistuin ei ole osa EU:n organisaatiota)

Seuraava on lainausta ihmisoikeustuomioistuimen nettisivulta ja käsittelee milloin valitus otetaan tutkittavaksi.

"Ihmisoikeustuomioistuimeen voivat valittaa yksityiset henkilöt, ryhmät tai kansalaisjärjestöt, jotka katsovat ihmisoikeussopimuksen mukaisia oikeuksiaan loukatun. Jotta tuomioistuin ottaisi valituksen käsiteltäväkseen, on valituksen kohteena olevan valtion oltava ratifioinut yleissopimuksen ja lisäpöytäkirjan. Niiltä osin kun sopimusvaltio on tehnyt varauman sopimukseen, se ei ole siihen sidottu.

Toiseksi valituksen tulee koskea väitettyä konkreettista ihmisoikeuksien loukkausta, jonka kohteena on valittaja henkilökohtaisesti. Valitusta ei voi kohdistaa yksittäiseen henkilöön tai järjestöön, vaan se tulee kohdistaa valtioon. Valtion tulee voida olla vastuussa väitetystä loukkauksesta, yleensä joko tuomioistuin- tai muun viranomaiskäsittelyn kautta. Valittajan ei tarvitse olla valituksen kohteena olevan valtion kansalainen.

Kolmanneksi valittajan tulee olla käyttänyt kaikki olemassaolevat tehokkaat kotimaiset muutoksenhakukeinot. Tämä tarkoittaa sitä, että pääsääntöisesti valittajan tulee ensin käydä läpi kaikki kotimaiset oikeusasteet. Useimmissa tapauksissa valitustie käytännössä kulkee aina ylempiin tuomioistuimiin (kuten korkeimpaan oikeuteen tai korkeimpaan hallinto-oikeuteen) saakka. Ns. ylimääräisiä muutoksenhakukeinoja (esim. purku) ei yleensä ole tarpeen käyttää ennen ihmisoikeustuomioistuimeen valittamista.

Lisäksi valitus tulee toimittaa ihmisoikeustuomioistuimen kansliaan kuuden kuukauden kuluessa lopullisen kansallisen päätöksen antopäivästä. Liian myöhään tehtyä valitusta ei oteta tutkittavaksi.

Nimettömiä valituksia ei oteta käsiteltäväksi, kuten ei myöskään sellaisia valituksia, jotka ovat olleet jo ihmisoikeustuomioistuimen tai jonkin toisen kansainvälisen organisaation tutkittavana (esim. YK:n ihmisoikeuksia käsittelevät komiteat). Myös toinen sopimusvaltio voi tehdä valituksen (ns. valtiovalitus) toista sopimusvaltiota vastaan."

Noitten edellytyksiä nopeasti katsottaessa sinun kohdalla ongelmalliseksi voisi tulla nimenomaan se että kantajan olisi itse pitänyt konkreettisesti kärsiä valtion rikkomuksesta ja että ensin pitäisi käydä kaikki kotimaiset muutoksenhakukeinot läpi.

Joten pelkällä haluan oikeutta tähän maahan ei kannetta voi nostaa (tai oikeammin sitä ei tutkita)

Käy katsomassa lisätietoa sivulta

http://rpfinland.coe.int/Fin_Rep_Fin/page/Hum_Rig_Fin.htm#a

ja päätä itse pystytkö nostamaan kanteen vai et. Antamiesi tietojen perusteella uskoisin että et voi.

Äänestä

Ulkoministeriöstä saat hakemuksia ja ohjeita valitusta varten. Jos asiaasi aloitetaan tutkimaan, niin EU makasaa juristin ja oikeudenkäyntikulut. Kannattaa ainakin yrittää.

Äänestä
  • Jos asiaansa ei saa tutkittavaksi, niin itsekö joutuu maksamaan valituksen laatimisesta aiheutuneet kulut. Korvaako niitä edes oikeusturvavakuutus?

    Äänestä

Ja syy siihen on tuossa:
"En ole itse kyseisen tilanteen uhri, mutta.."
eli et ole asianomistaja.

Periaatteessa ainoa, mitä voit tehdä, on kirjoittaa kansanedustajalle/kansanedustajille tai esim. oikeusministerille. Tai vielä tehokkaampaa: mene heidän järjetämiinsä tilaisuuksiin esittämään kysymyksesi.

Tehokas, mutta vähemmän näkyvä tapa on, että et seuraavissa vaaleissa äänestä ehdokasta, joka ei mielestäsi ole tehnyt tarpeeksi tärkeäksi kokemasi asian korjaamiseksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rotat loukkuun kirjoitti:

Voinko nostaa kanteen suomen valtiota vastaan ihmisoikeuksien harkitusta polkemisesta esim. EU:n tuomioistuimessa..ilman rahaa juristiin tms?
Viittaan suomen tapaan kohdella ylivelkaantuneita ihmisiä ja pankkikriisin aikaisia rikoksia sekä ulosotto-lakia?
En ole itse kyseisen tilanteen uhri, mutta haluan oikeutta tähän maahan.
Mahdollisista vastauksista ollaan kiitollisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu