Mökin rakennus rinteeseen

ammv

Huomasin kiinnostavan mökkitontin saimaan rannalta.
Tontti näyttää kuvissa ja maastokartan perusteella kuitenkin todella jyrkältä. Onko tuollaiselle tontille ylipäätänsä mahdollista rakentaa ympärivuotiseen käyttöön tarkoitettua mökkia?

Linkki kohteeseen:
http://www.etuovi.com/kohde/544243

Millaista nyrkkisääntöä voidaan pitää että kuinka jyrkkään rinteeeseen voidaan ylipäätänsä rakentaa ympärivuotinen mökki?

3

3022

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rakentanut

      Yksi vaihtoehto saattaisi olla paaluperustus.

    • näköinen..

      paikka. Miten naapureissa on rakennettu, kartan mukaan samalla rannalla on jo valmiita mökkejä, onko maasto siellä sama? Jonkin verranhan riippuu tietysti siitäkin, mikä kokoinen on tarkoitus rakentaa, pienlle löytyy
      paikka helpommin, kuin suurelle. Kun vaan rakennukselle löytyy paikka, voihan olla vaikka rinneratkaisu, kulkuväylät voi suunnitella maaston mukaan.Joillain mökkifirmoilla on hyvin rinteeseen sopeutuvia yksitasoratkaisuja kapeine runkoineen, joka on helpompi ujuttaa jyrkkäänkin maastoon.

      • vähän vihjettä?

        Eipä jaksanut kaivaa vastaavaa karttaa käsille että näkisi siitä korkeuskäyrien porrastuksen: paljonko on korkeuseroa paksusta paksuun ja paksusta ohueen viivaan. Näytti siltä että juuri tuolla tontilla jyrkkää oli muita tontteja lähempänä rantaa, ja etenkin kuvassa vasemmanpuolisen tontin rakennukset olisi voitu rakentaa rantatasanteelle? Kaavoitus lienee kuitenkin kohtalaisen uusi ja kun kerran tontille on osoitettu rakennusoikeus, niin lienee paikalla käyden tarkistettu että rakentaminen on mahdollista, myös ympärivuotisen asumuksen. Rakennustarkastus ottanee olosuhteet huomioon, niin ettei vaadita mahdottoman kalliita ratkaisuja, ja väljähkössä kaavassa ei rantaetäisyyksistä liene tarpeen nipottaa jos kallio ahistaa takaa. Kallioinen maasto saattaa kyllä tuoda kustannuksia, mutta silti ...
        On silti aikanaan tonttia etsittäessä tavattu selvästi pelkästään kartalle tehtyjä kaavoituksia, mutta ne Tammoveden tontit oli sutaistu paperille 1960-luvulla ja olleet pankin hallussa vuosikymmenet.
        Arkkitehti ainakin tekee asiakkaan toivomusten mukaisen rinneratkaisun, ja onhan standardimökkikin muunnettavissa rinteeseen sopivaksi. Ylärinnettä voi leikata ja alainteen puolelle on tehtävissä korkeaa harkkokivijalkaa, jonka sisäpuolelle voi syntyä rakennusoikeutta kuluttamatonta (korkeus, ikkunat, ...) teknistä tms. sauna-, varasto- tms. muuta teknistä tilaa, ja tämmöinen porrastus voi tuottaa myös nätisti maastoon istuvaa terassia. Kun kulku-urien rakentaminen aloitetaan rajalta saakka tontin eri tasoille, niin tuon kokoisella tontilla luulisi pääsevän kaikille tasoille ilman portaita tai mahdottomia ärjänteitä. Rinteeseen rakentaminen voi olla hankalampaa, mutta osaavat osaa senkin ilman että maisema murjoutuu pilalle.
        Kiehtova paikka. Jos hinnassa on jo alennusta paikan jyrkkyydestä, niin onpa Saimaalla ihanan kallista!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      263
      6346
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      56
      2912
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      55
      2766
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2272
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1789
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      165
      1455
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1444
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      26
      1366
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      35
      1311
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      109
      1027
    Aihe