Huomasin kiinnostavan mökkitontin saimaan rannalta.
Tontti näyttää kuvissa ja maastokartan perusteella kuitenkin todella jyrkältä. Onko tuollaiselle tontille ylipäätänsä mahdollista rakentaa ympärivuotiseen käyttöön tarkoitettua mökkia?
Linkki kohteeseen:
http://www.etuovi.com/kohde/544243
Millaista nyrkkisääntöä voidaan pitää että kuinka jyrkkään rinteeeseen voidaan ylipäätänsä rakentaa ympärivuotinen mökki?
Mökin rakennus rinteeseen
3
3047
Vastaukset
- Rakentanut
Yksi vaihtoehto saattaisi olla paaluperustus.
- näköinen..
paikka. Miten naapureissa on rakennettu, kartan mukaan samalla rannalla on jo valmiita mökkejä, onko maasto siellä sama? Jonkin verranhan riippuu tietysti siitäkin, mikä kokoinen on tarkoitus rakentaa, pienlle löytyy
paikka helpommin, kuin suurelle. Kun vaan rakennukselle löytyy paikka, voihan olla vaikka rinneratkaisu, kulkuväylät voi suunnitella maaston mukaan.Joillain mökkifirmoilla on hyvin rinteeseen sopeutuvia yksitasoratkaisuja kapeine runkoineen, joka on helpompi ujuttaa jyrkkäänkin maastoon.- vähän vihjettä?
Eipä jaksanut kaivaa vastaavaa karttaa käsille että näkisi siitä korkeuskäyrien porrastuksen: paljonko on korkeuseroa paksusta paksuun ja paksusta ohueen viivaan. Näytti siltä että juuri tuolla tontilla jyrkkää oli muita tontteja lähempänä rantaa, ja etenkin kuvassa vasemmanpuolisen tontin rakennukset olisi voitu rakentaa rantatasanteelle? Kaavoitus lienee kuitenkin kohtalaisen uusi ja kun kerran tontille on osoitettu rakennusoikeus, niin lienee paikalla käyden tarkistettu että rakentaminen on mahdollista, myös ympärivuotisen asumuksen. Rakennustarkastus ottanee olosuhteet huomioon, niin ettei vaadita mahdottoman kalliita ratkaisuja, ja väljähkössä kaavassa ei rantaetäisyyksistä liene tarpeen nipottaa jos kallio ahistaa takaa. Kallioinen maasto saattaa kyllä tuoda kustannuksia, mutta silti ...
On silti aikanaan tonttia etsittäessä tavattu selvästi pelkästään kartalle tehtyjä kaavoituksia, mutta ne Tammoveden tontit oli sutaistu paperille 1960-luvulla ja olleet pankin hallussa vuosikymmenet.
Arkkitehti ainakin tekee asiakkaan toivomusten mukaisen rinneratkaisun, ja onhan standardimökkikin muunnettavissa rinteeseen sopivaksi. Ylärinnettä voi leikata ja alainteen puolelle on tehtävissä korkeaa harkkokivijalkaa, jonka sisäpuolelle voi syntyä rakennusoikeutta kuluttamatonta (korkeus, ikkunat, ...) teknistä tms. sauna-, varasto- tms. muuta teknistä tilaa, ja tämmöinen porrastus voi tuottaa myös nätisti maastoon istuvaa terassia. Kun kulku-urien rakentaminen aloitetaan rajalta saakka tontin eri tasoille, niin tuon kokoisella tontilla luulisi pääsevän kaikille tasoille ilman portaita tai mahdottomia ärjänteitä. Rinteeseen rakentaminen voi olla hankalampaa, mutta osaavat osaa senkin ilman että maisema murjoutuu pilalle.
Kiehtova paikka. Jos hinnassa on jo alennusta paikan jyrkkyydestä, niin onpa Saimaalla ihanan kallista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422016- 621687
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331363Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26923Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696