Millaiset lamput hankin olohoneeseemme?
Talo on vuonna 2007 rakennettu puuverhoiltu omakotitalo.
Seinät ja katto valkoiset, yhdellä olohuoneen seinällä harmaa tapetti.
Olohuoneen katto on viisto ja siihen on laitettu valmiiksi 5 lampun paikkaa.
Olohuoneen ikkuna on iso ja katto tosiaan korkea viisto.
Vaikeaa ja kallista tuntuu olevan tuo valojen hankinta.
Talo on vuonna 2007 rakennettu puuverhoiltu omakotitalo.
Seinät ja katto valkoiset, yhdellä olohuoneen seinällä harmaa tapetti.
Olohuoneen katto on viisto ja siihen on laitettu valmiiksi 5 lampun paikkaa.
Olohuoneen ikkuna on iso ja katto tosiaan korkea viisto.
Vaikeaa ja kallista tuntuu olevan tuo valojen hankinta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kannattanee vilaista niistä valaisimista ensin millainen lamppu niihin sopii. Sitten vaan hankkimaan lamppuja sen mukaan, mitä kuvittelee tarvitsevansa valotehoa huoneeseen. Lamppujen värilämpötila tuollaisessa tilassa on yleensä siinä 2700-3000 Kelviniä. Tietysti voi ottaa korkeampaakin värilämpötilaa, jos haluaa päivänvaloa/sinertävän väristä valoa käyttää.
Hehkulamppuja tuskin enää kannattaa hankkia, koska niiden myytihän lopetetaan tuota pikaa. Tietty jos haluaa hamstrata varastoon varalle, niin se on asia erikseen.
Valaisimia tarkoitin alkuperäisessä viestissä.
Lamppu ja valaisin on mun puhekielessä sama asia. Joten kysymys uudestaan:
Millaisiet valaisimet laittaisit edellä kuvattuun olohuoneeseen?
mä olen suosinut noissa kattoon upotettua kiskoa, johon saa haluamansa tyyliset valaisimet (valitettavasti tarjonta on aika pitkälti haloja). Spotit saa käänneltyä seinille niin että saa kivasti epäsuoraa ja suoraa valoa tarpeen mukaan. Niin, ja sinun täytynee nyt tyytyä pinta-asennettuun kiskoon jollet halua ruveta sahailemaan..
tai miehesi/naisesi agrobatiasta, niin unohtaisin kattoon kiinnitettävät valaistus systeemit (tarvitaan telineet polttimon vaihtamiseen), ymmärsin että katto on korkea?
Vaihtoehtona lienee jokin riippuvalaisin? Kaikki mahdolliset valaisimet saa roikkumaan katosta vaijerin avulla, myös kiskot jne, valitsette vain valaisimet ja kerrotte sähkömiehelle, että haluatte myös vaihtaa polttimoita silloin tällöin, kun ne palavat, niin valaisimet asennetaan haluamallenne korkeudelle.
Ilmeisesti on ns. korotettu sisäkatto. Onko vieläpä niin että keittiö myös.Jos sinulla on jokin kaappi tai seinänpätkä niin laita sen päälle loiteputki(a) valaisemaan epäsuorasti.