Paras salaus ja miten se tehdään

Mulla on buffalon reititin ja pitäs vaihtaa salaus parempaan kun nyt käytössä vain wep. Eikö ne asetukset pidä muuttaa koneesta ja reitittimestä ? Olen ymmärtänyt et reitittimen salasanat muutetaan kirjoittamalla selaimeen 192.168.11.100 tai 192.168.11.1. ja sitten aukeaa valikot missä tehdä muutokset. ja sen jälkeen vastaavat koneeseen. Kun näpyttelen tuon numerosarjan niin kone ei avaa sivua. Mitäköhän teen väärin ?
5660
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

piiloon olohuoneen verhon taaakke!!! ÄKKIÄ. HOPIHOPI!

Äänestä

Käynnistä -> cmd [enter]
ipconfig [enter]

Kirjoita osoiteriville oletusyhdyskäytävän osoite ja pääset hallintasivulle. Osoite riippuu laitteen merkistä. Jos reititin on siltaavassa tilassa (ip-osoitteen alku on jotain muuta kuin 192.168.x.x, 10.10.x.x) joudut määrittelemään ip-osoitteen manuaalisesti verkkosovittimen asetuksiin. Tällöin osoite tulee olla samalla osoitealueella laitteen kanssa (laitteen ohje kertoo lisää). Joudut myös kytkemään laitteen kaapelilla verkkokorttiin.

Äänestä

oli kattava.
Jos et sitä ymmärtänyt, suosittelen ettet muuta mitään, koska
vaara siitä, että muutoksesi jälkeen mikään ei toimi on
melko huomattava.

Äänestä

Ehkä PC tarttee kytkeä verkkopiuhalla reitittimeen? Ja joka tapauksessa salasanaakin sen pitäisi varmaan kysyä! Ja varmistu etukäteen siitäkin, että myös PC osaa WPA-salauksen, vanhemmat WLAN-kortit kun ei välttämättä osaa!

Vaikka WEP-salaus on murrettavissa aika nopeastikin, niin tuskin siinä muutaman kymmenen metrin vaikutussäteellä kumminkaan on rikollisainesta, joka yhteyttäsi haluaa seurata. Pelkästään tukiaseman nimen piilottaminen ja kunnon salasana tekee haittaa ulkopuolisille ja vielä enemmän, jos reitittimeen sallii ainoastaan hallussasi olevan PC:n MAC-osoitteen!

No, ehkä se WPA:n käyttö on nopein tapa varmistaa se tietoturva ...

Äänestä

pois päältä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tdi05 kirjoitti:

Mulla on buffalon reititin ja pitäs vaihtaa salaus parempaan kun nyt käytössä vain wep. Eikö ne asetukset pidä muuttaa koneesta ja reitittimestä ? Olen ymmärtänyt et reitittimen salasanat muutetaan kirjoittamalla selaimeen 192.168.11.100 tai 192.168.11.1. ja sitten aukeaa valikot missä tehdä muutokset. ja sen jälkeen vastaavat koneeseen. Kun näpyttelen tuon numerosarjan niin kone ei avaa sivua. Mitäköhän teen väärin ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu