Kaaaauan hyvin palvellut Wallas 2400 toimii edelleen, mutta käyttäytyy omituisesti. Käytön jälkeen, kun jäähdytyssykli on ohi, lämmityspuhallin jää omituisesti hurisemaan pienillä kierroksilla = huomattavasti hiljempaa kuin puoliteholla. Ei lopeta vaikka odottaa kuinka kauan. Sammuu ainoastaan kun ottaa virrat kokonaan pois käytön jälkeen (sulake tai pääkytkin).
Onko tuttu vika?
Onko tuttu vika?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vian nimi ja syy on Wallas!!!
Äkkiseltään tulee mieleen kaksi mahdollisuutta: jälkikäyntitermostaatti tai korttivika.
Käsittelemme ensiksi halvemman eli termostaattivian. Kun puhallin pyörii tätä vikakäyntiään, palaako punainen merkkivalo? Lähteekö laite viasta huolimatta tulille? Kumpi termostaattimalli on käytössä, mekaaninen vai NTC? Mekaaninen on lieriömäinen musta bakeliittipötkylä joka on kuparisessa kupissa josta menee n. 2mm halk. kuparilanka polttimen kyljestä sisään. NTC-tyypissä taas lähtee hyvin ohuet silikonipäällysteiset johdot paksumman silikoniletkun sisältä. Muuten, nykyään tämä NTC-malli korvataan mekaanisella, käy suoraan eikä napaisuudella ole väliä. Kysymys kuuluukin: jatkuuko häiriö silloinkin jos irrottaa termostaatin johdot? Jos ei pyöri enää, voisi vika olla termarissa. Toisaalta tähänastinen viankuvaus antaa aihetta epäillä pahempaa eli korttivikaa. Selvän termarivian ollessa kyseessä lämppärin ei pitäisi enää syttyä, hehku ei näet silloin kytkeydy vaikka puhaltimet ja pumppu lähtisivätkin käyntiin. Myös tämä puolitehoa hiljaisempi pyörintänopeus panee epäilemään pahaa. Kortille päässyt suolainen merivesi voi myös aiheuttaa häiriön.
siinä kipparin "huoltokoulussa" vihkosessa oli syseistä viasta ja johtuu siitä kärjen palamisesta puhki mikä haistelee sitä syttymistä, en nyt tiedä sanatarkasti sen osan nimeä mutta on siinä palopesäässä keskellä. koejasin juuri oman ja rupesikin toimimaan ja lämpenemään ihan eri tavalla, mulla oli se tankkiin menevä putki rutussa ja liiansyvällä kanisterissa joten tulvi ja nokesi laitteen umpeen. se perus vika on wallas tosiaan, safirea parikesää käyttäneenä.
Tarkoittanet tämän jälkikäyntitermostaatin lämmönjohtimen poikkipalamista. Tässä on kyllä alkuperäiseen kysymykseen nähden päinvastainen juttu. Lämmönjohdinlangan poikkipalaminen aiheuttaa sen ettei jälkikäynti kytkeydy ollenkaan tai kytkeytyy pitkällä viiveellä, punainen valo ei syty tai syttyy vasta viiveellä sekin. Tämä valohan on indikaattorina jälkikäynnille.
siinä kipparin vihkosessa kyllä luki että jälkikäynti ei sammu jos se "rautalangan pätkä" on palanut tai sulanut kärjestä. mutta eikun kone osiksi ja katsoo onko mitä viottunut noin silmämääräisesti ja jos on niin eikun uusii ne osat ja laittaa sen huoltosarjan niin näkee alkaako toimia.
Kovin monipuolisesti ei ole vielä laitetta renkutettu, mutta sen verran kun on, niin vaikuttaa syttyvän hyvin. Sammutuksen jälkeen jää vaan hurisemaan. Sulake irroittamalla luonnollisesti hurina lakkaa. Kun laittaa taas sulakkeen kiinni ja kytkimestä lämmityksen päälle niin lämpeää normaalisti.
Samaa epäilen, suolavesi piirikortilla saanut ihmeitä aikaan. Meniskö eläkkeelle tämä värkki. Vaan mitä tilalle? Laitettaisko Safire vai peräti öljykamiina? Vai kannattaisko sittenkin korjata? Yli 20 vuotta on jo tuolla ikää.
no jos rahaa ei tarvitse ajatella laittaisin uuden, mutta jos halvinta vaihtoehtoa hakee niin koittaisin korjata vanhan tai selvittää mikä on vikana. sitä safirea voin suositella lämmöllä, siinä ei ollut koskaan mitään vikaa ja on nykyaikaisia toimitoja, monella kaverilla on myös safire ja tyytyväisiä on kaikki laitteeseen ollut. jos meinaat sitä wallasta myydä niin tarjoa mulle voisin olla kiinnostunut.
Harkitaan rauhassa.
Laita yhteystiedot osoitteeseen lp at viljamaa.net, niin palaan jos laite vapautuu myytäväksi uusiokäyttöön.
Pois minusta se että haluaisin "vängätä" mutta selvyyden vuoksi lienee käytävä asia vielä lävitse.
Jälkikäyntitermostaatti (mekaaninen) muodostuu termostaattinapista (kytkee n. 80C) ja kuparisesta lämmönjohtoelementistä (kuppi ja lanka). Nythän on selvää, että jos lanka ei vaurioitumisensa takia pysty siirtämään lämpöä termostaatille ei kytkentää tapahdu tai lievemmässä tapauksessa kytkentä viivästyy. Jälkikäynti siis jää pois jos kytkentää ei tapahdu. Siitä taas seuraa polttimen nokeentumista ja käryämistä.
NTC-vastuksella (Negative Temperature Cofficient) varustettu jk-termari toimii periaatteessa samoin paitsi ei mene sulkuun, kortin elektroniikka kuitenkin tunnistaa tietyssä vaiheessa vastusarvon pienenemisen ja kytkee jälkikäynnin. Tästä syystä se voidaan korvata mekaanisella, itseasiassa varaosapakkauksessa on tätä varten liitäntävermeet mukana.
Mitä siihen Kipparin huoltokouluun tulee, mainitaan siellä, aivan oikein, että termostaatti voi kenkkuilla kahdellakin tavalla; kytkeä pysyvästi tai ei ollenkaan. Pysyvä päälläolo johtuu yleensä ajan kanssa murentuneesta bakeliittirungosta kupin sisällä olevalla osalla.