Minulla on softa, joka näyttää sekä pottikertoimet että voittokertoimet. Joskus saan käteeni esim ristikakkosen ja pataseiskan ja toimintaa on ollut minua ennen korotusten muodossa paljon, joten pottikertoimet hipovat jossain 80% paikkeilla ja tietenkin voittokertoimet tuolle roskalle näyttävät pieniltä.
Joka foorumilla toitotetaan, että maksuun on saatava pottikertoimet, että pelaat pitkässä juoksussa voitollista peliä, mutta onko se muka voitollista peliä lähteä maksamaan roskalla korotuksia, jos pottikertoimet ovat hyvät? Minusta ei.
Kysymys kuuluukin, että missä suhteessa näiden potti- ja voittokertoimien on oltava, että maksussa olisi jotain järkeä?
Pottikertoimista tyhmä kysymys
2
948
Vastaukset
- qwimmel
Parasta mitä pokerissa voi kokea on se, kun saa käteen 72o eli 7 ja 2 eri maata ja sen jälkeen laittaa all-in ja kaikki muut kippaa ja sitten näyttää omat kortit. Kyseessä on kaikkien badbeatien äitee. Siis muille pelaajille. Harrastan tätä taktiikkaa etenkin SitAndGo turnauksissa. Hyvin tulee rahaa.
- ohjelman nimi
http://nettipokeri.info/pottikertoimet-osa-2
"Mitä iloa pottikertoimesta on?
Nyt kun pottikertoimen osaa laskea, voidaan sitä hyödyntää yhdessä outtien ja ei-hyödyllisten korttien suhteen kanssa. Tätä jälkimmäistä suhdetta kutsutaan suomeksi yleensä vetokertoimeksi. Vetokerrointa ja pottikerrointa vertaamalla voi päätellä, kannattaako jossain jaossa jatkaa mukana. Mukana jatkaminen kannattaa, jos pottikerroin on suurempi kuin vetokerroin.
Esimerkki
Pelaajalla on flopin jälkeen päistä avoin suoranveto, eli kahdeksan outtia. Turhien korttien ja outtien suhde on 39:8, eli n. 5:1. Potissa on rahaa 7,50$ ja mukana pysyminen vaatii 1$ maksua, eli pottikerroin on 7,5:1. Koska pottikerroin on suurempi kuin outtien osumatodennäköisyys, kannattaa maksaa ja pysyä jaossa mukana."
Tosin tuon lisäksi kannattaa muistaa myös "Implied oddsit". Jotka tarkoittavat käytännössä sitä että kaksi "isoa stakkia" pelaa vastakkain ja sitten on mahdollista laskea myös osumasta saatavat mahdolliset pelimerkit.
Olisi hauskaa tietää ohjelma niin osaisi vähän tarkemmin sanoa että millä tapaa se näyttää nuo tiedot?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981030- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648