epä säännölliset kuukautiset+finnit???

niin siis onko mun hormoneis jotaki vikaa ??? ku menkat on aina tulee eri päivinä heittoo on joku 5-10 päivää aina. esim viimeks alko 11 päivä ja nyt alko jo viides. mulla on aina joku 2vk tai vk enne ku menkat tulee ni alkaa tulla finnei ja iho rasvottuu, mut sitku menkat alkaa nii ihan okei. mut mulla on ollu ihan kunnon paha akne söin siihe roan mut kärsin edellee varsinki just menkkojen aikana näistä finneistä. onko mun hormoneis sit jotai vikaa??miten saan ne normaaleiks, ei kaikilla oo tällästä?? mä vihaaan tätä. muutenki aina kauheet menkkakivut ja pitää vetää buranaa ja kärsiä.
3245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Suosittelen sinulle ehdottomasti Diane Nova nimisiä e-pillereitä, joita itsekin aloin käyttää samasta syystä. Ne on tarkoitettu epäsäännöllisiin kuukautisiin ja auttavat siinä samalla myös aknen hoidossa. Itselläni myös oli epäsäännölliset kuukautiset ennen näitä pillereitä, mutta nyt ne tulevat tasaisin väliajoin ja tiedän tarkalleen minä päivänä ne alkavat. =) Ne myös vaikuttavat niin, että kuukautiset ovat niukemmat, vähemmän kivuliaat ja kestävät vähemmän aikaa. Ja tosiaan auttaa aknen hoidossa.

Tilanteesi on täysin sama kuin minulla ja tämä oli ratkaisu pulmaan. Voit kysellä e-pillereitä esim. lääkäriltä tai gynegologilta

Äänestä
  • Sain Diane Novasta kahden vuoden masennuksen, ja se pilasi seitsemän vuotta elämästäni. Joten en voi suositella kyseisiä pillereitä kenellekään. Toki tiedän, ettei tämä ole yleistä, mutta jokatapauksessa tämän haluan kertoa.

    Mulla kuukauset epäsäännölliset olleet koko elämän ajan. KP33 on se yleisin, mutta kierto vaihtelee 29-86. !!

    Äänestä

Kuulostaa aika paljon pco:n oireilta. Voi toki olla muustakin johtuvaa tuo, mutta hormonaalinen syy aknellesi joka tapauksessa löytyy, koska se niin selkeästi pahenee aina tiettyyn aikaan kuukaudesta. E-pillerithän säännöllistävät kuukautiset keinotekoisesti, mikä ei tietysti ole huono asia, mutta todennäköisesti opireet palaavat myöhemmin jos/kun pillerien syömisen lopettaa. Suosittelisin käyntiä gynekologilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joopajoojustiinsa kirjoitti:

niin siis onko mun hormoneis jotaki vikaa ??? ku menkat on aina tulee eri päivinä heittoo on joku 5-10 päivää aina. esim viimeks alko 11 päivä ja nyt alko jo viides. mulla on aina joku 2vk tai vk enne ku menkat tulee ni alkaa tulla finnei ja iho rasvottuu, mut sitku menkat alkaa nii ihan okei. mut mulla on ollu ihan kunnon paha akne söin siihe roan mut kärsin edellee varsinki just menkkojen aikana näistä finneistä. onko mun hormoneis sit jotai vikaa??miten saan ne normaaleiks, ei kaikilla oo tällästä?? mä vihaaan tätä. muutenki aina kauheet menkkakivut ja pitää vetää buranaa ja kärsiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu