Ajattelin kysyä, et onko nyt karvanlähtöaika?koirastani ei lähde yleensä karvaa, mut nyt on sohvat ja joka paikka täynnä karvaa. Harjaan koiraa joka päivä, mut siltikin tuntuu että ei auta!!!Kuinka kauan se kestää??(..toivottavasti ei kauan)!oisko mitään ns.niksejä!:)
Onko nyt karvanlähtöaika???
Tiina
4422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mulla on hysky ja tuntuu että nyt irroitaa kaiken karvan
meilläkin karvaa omistajan suussa silmissä nenässä.. sen lisäksi että karvavanat kulkevat ympäri huoneistoa. Eli nyt se on taas parhaimmillaan. Itse en niksejä keksi muutakuin harjaamista harjauksen perään kyllä se aikanaan loppuu.. koitetaanhan kestää:)
Karvanvaihto on yksilöllistä. Näyttelyissä näkee saman rodun edustajia huonossa karvassa ja jotkut on upeassa karvassa. Mä yleensä pesen koirani karvanlähdön aikaan ja sitten harjaan usein, kyllä se siitä =)
Kyllä, nyt on yleinen karvanlähtöaika. Se kestää vuosittain 25.2.-3.5. Sen jälkeen meneekin taas tovi ennen seuraavaa yleistä karvanlähtöaikaa. Voimia!