Haluan erakoksi!

Lonetar

Minua ällöttää muut ihmiset, paitsi todella läheiset sellaiset. Haluaisin asua kaukana "yhteiskunnasta" jossakin kaukana maalla. Töitä olisi tehtävä, no se hoituisi jossain paikassa missä mun ei tarvitsisi katsella muita ihmisapinoita. Haluaisin olla näkymätön, olla vain omissa oloissani ja nauttia itseni seurasta. Ollessani yksin, kukaan ei voisi minua vahingoittaa..

14

749

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • diagnoosit

      Voit joutua suljetulle osastolle ja siellä et enää voi koskaan olla yksin.

      • Voihan masennus

        Nakemys Tämäkin:
        Vene Hope.
        Yön valtameressä veneessä Hope,vaellan yksin,kunnes yön rajuilma Thorn vasamineen sinkoaa ja repien ihokkaan päältäni,hyinen meri ottaa minut,veneeni
        Hope on aivan kuin elämäni ylös alaisin uiden kohti venettä,pienen toivon pitäen pinnalla ja samalla kun salamat valaisevat synkkää yötä näyttäen tietä ja kuitenkin
        muistuttaessa kohtaloa julmasta vasamasta,että en luulisi olevani turvassa.
        Tonto alias "jussi"


    • -'-'-'-'-'-'-'-'

      Mitäs sitten tänne kirjoitat, jos ihmiset ällöttää.

      • Lonetar

        Silloin kyllä ällöttävät jos joutuu olemaan samassa tilassa niiden kanssa ja näkee naamat ja kaikki. Yäk.


    • sanotaan Sartren

      sanoneen - ja mielestäni siinä ollut oikeassa kun ajattelee nyky-yhteiskunnan touhuja. Miten yhteiskunta toimii väärin ihmisten suhteen, miten väärää sosiaali- ja terveyspolitiikkaa valtio harjoittaa.

      "Takaisin luontoon" oli Rousseun kehoitus - sitä tässä tosiaan kaipaa tämän kaiken väärän yhteiskunnallisen meiningin keskellä.

      Rousseu oli se ranskalainen filosofi joka hyvin paljon on ollut aikoinaan vaikuttamassa lasten ja yleensä ihmisen itsemääräämis- ja ihmisoikeuksien toteutumisen puolesta.

      Sellaista ihmisoikeuksien ja itsemääräämisoikeuksien "puhdistusta" tarvitsemme nykyään uudestaan.

    • Olen täysin samoilla

      linjoilla kanssasi. Mua rassaa myöskin tää normaali yhteiskunta ja sen apinaihmiset kuten totesit! Vaikutat tosi hyvältä tyypiltä, kumpa kaltaisiasi olisi enemmän, mutta melkein jokainen idiootti mitä maan kamara päällään kantaa, on rakennettu vallanhimosta, rahanhimosta, rakkaudenhimosta, kunnioituksenhimosta. Kaikkia ajaa eteenpäin päivästä toiseen joku näistä, pitää olla sosiaalinen , pitää tehdä lapsia, pitää olla hyödyllinen yhteiskunnalle, pitää muistaa mennä riparille,tenteille,autokoulun tunneille,baariin bailaamaan, pitää jaksaa herätä aamulla kello 0800, syö säännöllisin ajoin, pese hampaat iltaisin, leikkauta tukka nätiksi jos se kasvaa rumaksi, osta mikroruokaa hyllyltä ku ei sulla kuitenkaan rankan työpäivän jälkeen ole aikaa tehdä kunnollista ruokaa, rasva on pahasta kotimainen elintarvike on tosi puhdas, nyt on k-supermarketissa plussapallopäivät, vielä on kesää jäljellä, pokerface, jos mä olisin sä ni mäkin tykkäisin musta.. VOi vittu, jossain vaiheessa ku tätä elämän turhuutta seuraa niin tuntuu kuin aivot sanois kuuluvasti NAKS :)

      p.S. Mä en aio edes haaveilla erakkoudesta, vaan toteutan sen sitten ku siihen kykenen, ja tämä on lupaus.

    • ERAKKO

      Samat sanat!

      Ajattelet ja kirjoitat kuin minä : )

    • Tonttipotti on kasvamassa. Sit vaan rakennuskamaa hamstraa ja "takaisin luontoon". Verstas, elukoita, luonto ja mä. Näin kai sen on mentävä?

    • kauris666

      voi veljet. "helvetti on toiset ihmiset" ajatelma on ollut itsellänikin pidemmän aikaa.
      musta duunia ei tarvitse, eikä välttämättä edes mammonaa ja muuta tollasta.
      luonto on kaunis kun sen oivaltaa.

      rakentaa itse "näkymättömän" laavun tms korpeen, niin kyllä luulisi voivan pysyä suht piilossa muista.

    • -.-.-.-.

      Olisinpa aseksuaali, niin voisin ryhtyä erakoksi. Nykyään yritän joten kuten pitää itseni yhteiskuntakelpoisena, mutta vain siksi, että saisin joskus seksiä. Ei jumalauta miten säälittävää... Pillunhimo ei vaan hellitä, vaikka ikää on jo 34. Neitsyt edelleen ja vituttaa todella rankasti.

      • Hermit_av8r

        Joko on irronnut? Kysyn ihan vaan kohteliaisuudesta. Oikeasti haluaisin hyviä käytännön neuvoja erakoitumiseen.

        Mieluummin niin, että ei tarvitse katsella ketään tai puhua kenenkään kanssa, paitsi kun hakee ruokaa kaupasta max. kerran kuussa.

        TV, netti ja sähköposti tyydyttää mahd. kontaktin tarpeen nytkin. Elukoita en ala hoitamaan, enkä maata viljelemään.


      • Vesimies84

        Aijai, nyt löysit kohtalontoverin minusta, samoissa kantimissa ollaan kumpikin, ei mahda mitään. Itse en kuitenkaan halua olla aseksuaali, vaan juurikin seksuaalisesti tunteva ihminen. Alastomuus ei ole kynnyskysymys mulle, mutta monelle näyttää olevan vielä tänäkin päivänä, vaikka seksuaalivallankumouksesta on jo kulunut 50 vuotta, tapahtuman 1968, tuolloin soi Creamin Sunshine of Your Love, bändi jossa oli mukana Eric Clapton.

        Alastomasta ihmisestä näkee paremmin kehon ääriviivat, vaatteet päällä voi vain arvailla millainen ihminen vaatteiden alla on. Onneksi kesähelteellä naiset kulkevat olkapäät, sääret ja varpaat paljaina, eivät toki kaikki naiset, mutta on näitäkin naisia joukossa jotka kulkevat näin, silmänilona näin heteromiehille.

        Siis en pidä alastomuutta mitenkään irvokkaana, vaan kauniina asiana, luonnollisena osana ihmiselämää. Pornoteollisuus ja muotimaailma on tehnyt alastomuudesta irvokasta.

        Oikeanlainen suhtautuminen asiaan auttaa ymmärtämään alastomuuden logiikkaa ja estetiikkaa.


    • Vesimies84

      Hei kuule, tämä on hyvin yleistä ja jokapäiväistä ainakin Helsingissä, ihmisiä, henkilö- ja pakettiautoja, rekkoja, takseja ja busseja tulee yhtenään joka paikassa, näiltä et voi välttyä ainakaan Helsingissä, ja ikävä kyllä ruokakaupat ovat joka puolella Suomea järjettömän isokokoisia neliömetreiltään.

      Ja kaikki helsinkiläiset eivät edes halua jutella kenenkään kanssa kadulla spontaanisti. Ihmettelen vain miksi ulkomaiset turistit kirmaavat lomillansa
      juuri Helsinkiin ja mitä erityistä Helsingillä olisi tarjottavanaan. Tukholmassa, Lontoossa, Pariisissa, Berliinissä ja Roomassa on paljon enempi nähtävää ja koettavaa. Helsinki tuppaa olemaan sellainen puolimatkan krouvi johon tullaan toviksi viihtymään ja sitten taas jatketaan matkaa avarammille maille.

      Helsinkiläisheteronaisten on turha vikistä ettei helsinkiläisheteromiehet kiinnostu heistä, jos nämä naiset ovat jo valmiiksi epäilys ja paniikkitila päällänsä eivätkä pysty luonnikkaasti toimimaan ja käyttäytymään miesten seurassa ja kanssa, tässäpä pähkinä purtavaksi juurikin 18-30 vuotiaille helsinkiläisheteronaisille. Olisikohan tässä kuitenkin suuremmilta osin kysymys asenteesta jossa olisi parantamisen varaa helsinkiläisheteronaisilla.

      Itsekin haaveilen silloin tällöin erakkoelämästä kun en jaksa parveilevia ihmisiä ympärilläni ja sitä kälätystä enkä varsinkaan jos saan 1 viikonkin aikana ikävää palautetta osakseni, vaikken pidäkään itseäni minään introverttina ja sosiaalisena jännittäjänä. Hiljaisuus ja oma aika ovat kumma kyllä hyvin terapeuttista, markkinahumu, neonvalot ja loisteputkilamput saavat hermoni jyskyttämään herkästi, vaikkei mulla olekaan epilepsiaa, mutta aspergerin mukana tuomana kuitenkin aistiyliherkkyys.

      Kesä on ihan parasta aikaa kun pääsee Helsingin lähisaarille Vallisaareen, Suomenlinnaan, Pihlajasaareen ja Rönnskäriin. Näitä saaria puolustaa Ruokolahdelta Helsinkiin kotiutunut saariopas Jarmo Nieminen, joka myös toimii nykyään Helsingin Vihreissä, ennen toimi Helsingin Kokoomuksessa. Olen samaa mieltä Jarmon kanssa, Helsingin edustan saaria ei saa ottaa asuinrakentamiselle käyttöön, esimerkiksi Kivinokan mökkialue on ollut monta vuotta uhattuna Helsingissä ja kamppailu mökkialueen säilymisen puolesta jatkuu. Ikäväksemme Malmin lentokentän suhteen toivo on menetetty. Malmin lentokenttä otettiin käyttöön jo vuonna 1936. Malmin lentokenttä oli se paikka missä Tasavallan Presidentti Risto Ryti otti vastaan Valtakunnankanslerin Adolf Hitlerin seurueineen 4.6.1942 matkalla kohti Marsalkka Carl Gustaf Emil Mannerheimin 75-vuotissynttäreille Marskin Majalle Lopelle Kanta-Hämeen maakuntaan.

    • juuh767

      Mä olen jo!

      Tervetuloa "kastiin".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      68
      3072
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      25
      1940
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      258
      1498
    4. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      93
      1486
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      256
      1162
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      25
      1059
    7. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1044
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1020
    9. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      76
      1014
    10. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      97
      978
    Aihe