Mistä on kyse?

pgjfjfliu

Löytyi isovanhempieni mökin vintiltä pieni vanhannäköinen nahkainen pussi jossa sisällä hiuksia ja pari hammasta, mikähän lienee tarkoitusperä.
Lisäksi vielä isoäitini tiesi asioita etukäteen, osasi vanhoja loitsuja jne jne...

5

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Indrid

      ...kuin perheen penikan ensimmäisenä irronneet maitohampaat ja kiehkura hänen pikkulapsen hiuksiaan muistoksi. Eikös tuota vastaavaa roinaa liimailla jonkinlaiseen vauvakirjaankin kun kersa on pieni?

      • iuytuiy

        Eli ei ole kyllä lastenhampaista kyse.


    • yks noita

      ..noitapussi..tai millä nimellä sitä haluaa kutsuakkaan. Noidat säilyttävät siinä monesti omia hiuksia, kynnenpalasia, hampaita tai muuta sellaista. Luultavasti isoäitisi on sen jemmannut sinne piiloon. Toimii tavallaan amulettina yms. toisen ihmisen voi myös kirota laittamalla kyseisen ihmisen esim. hiuksia tommoseen pussukkaan, jemmaamalla sen kyseisen ihmisen asuntoon piiloon tai muualle läheiseen paikkaan, ja lausumalla loitsun pari yms..Itelläni on semmonen pieni nauhoilla suljettava musta samettipussukka. :)

      • aloittaja

        Kiitän tiedosta jotain tällaista ajattelinkin.
        Tämä selventää asioita luulin että pussissa on kuivettuneita pieniä nahanpalasia, mutta lienevät kuitenkin kynttä.
        Muuten pussi on pieni nahkainen jossa nahkaiset nauhat eli juuri kuvailemasi kaltainen.
        Itse en loitsuja osaa ja mummokin kuoli minun ollessa reilun kymmenen joten en kerennyt hänen kanssaan näistä asioista juurikaan jutella, mutta kova halu hänellä oli aina kertoilla näistä asioista jotakin pientä.
        Mitenköhän lienee periytyvätköhän nämä taidot jos niitä harjoittaisi, kuten jo aiemmin kerroin isoäidilläni oli asiat ns.hyvin hanskassa.


      • ....
        aloittaja kirjoitti:

        Kiitän tiedosta jotain tällaista ajattelinkin.
        Tämä selventää asioita luulin että pussissa on kuivettuneita pieniä nahanpalasia, mutta lienevät kuitenkin kynttä.
        Muuten pussi on pieni nahkainen jossa nahkaiset nauhat eli juuri kuvailemasi kaltainen.
        Itse en loitsuja osaa ja mummokin kuoli minun ollessa reilun kymmenen joten en kerennyt hänen kanssaan näistä asioista juurikaan jutella, mutta kova halu hänellä oli aina kertoilla näistä asioista jotakin pientä.
        Mitenköhän lienee periytyvätköhän nämä taidot jos niitä harjoittaisi, kuten jo aiemmin kerroin isoäidilläni oli asiat ns.hyvin hanskassa.

        Monestihan nuo periytyvät. Itse perinyt äidiltäni ja hänen äidiltä. Huomasin jo muutaman vuoden ikäisenä itselläni näitä kykyjä. Selvännäkemistä ja jonkunlaista telepatiaa. En silloin pienempänä tiennyt sen olevan mitenkään outoa tai"yliluonnollista". Muut sisarukset ovatkin sitten"normaaleja", että kait sitten olen jotenkin herkempi tapaus. Kannattaahan noita koittaa kehittää jos tunnet jonkunlaisia kykyjä omaavasi, piilevänä tai jotain. Itsellä ei ole kokemusta noiden kykyjen kehittämisestä, välillä kun tuppaa olemaan nämä"kyvyt"jo ennestään melkoinen riesa. :)
        Loitsuja nyt harvemmin tulee itsellä tehtyä. Yleensä riittää kun toivoo jotain mielessä niin se toive kyllä toteutuu. Joskus kynttilänvalossa mukava kyllä istuskella ja mietiskellä. Että en sen kummemmin tätä noituutta harrasta. Ihan tavallisen tallaajan näkönen oon, jos vastaan kävelisin. :)
        Jos jotain loitsuja haluat kokeilla, niin kannattaa perehtyä asiaan hyvän tovin. Monilla toiveilla kun on tapana toteutua. Mitään varsinaisia"taikatemppujahan"ne eivät ole, joten ihan samaan tulokseen voi päästä keskittymällä johonki asiaan yms. Hankala selittää. Mutta jos asia kiinnostaa, niin kannattaa lueskella aiheesta. Jokaisella on omat tapansa toimia, joten eipä se isoäitisi olisi kovin tarkkaan voinut sinua opettaa. Tärkeintä on seurata vaistojaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2487
    2. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1363
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1323
    4. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    5. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      949
    6. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      123
      842
    7. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      761
    8. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      0
      750
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      25
      623
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      596
    Aihe