Olen ollut pari kuukautta antibiooteilla ja nyt olen kiinnittänyt huomiota siihen, että hiuksia on lähtenyt tosi runsaasti pestessä/kammatessa.
Olen lukenut moisesta Roan yhteydessä, mutta en tetran. Onko muilla kokemuksia asiasta?
Olen lukenut moisesta Roan yhteydessä, mutta en tetran. Onko muilla kokemuksia asiasta?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mulla ei lähtenyt tetran (2x3kk) eikä nyt roan aikana (7vk) ollenkaan. Lukeeko tetran tuoteselosteessa tuosta hiusten lähdöstä.. Mutta, eipä sille kai mitään voi tehdä. =( Toivottavasti tetrasta on sulle apua.
hiustenlähtöä ole.
Kyllä vaan voi näköjään olla mahdollista, itselläni 3 vko tetrakuuria takana ja hiuksia lähtee märkänä kammatessa tosi paljon. kyllähän kaikenlaiset lääkitykset voi saada aikaan hiusten lähtöä, toiseen asiaan auttaa mutta aina haittojakin on.
Asiasta toiseen, kerrohan onko sinulla kuuri auttanut? Itse syön aikuisiän akneen joka tuli aika yllättäen. Ensin 2 viikon päästä auttoi mutta nyt on menty vähän takapakkia....eli uusia paiseita alkanut tulemaan. Olen tilannut uuden ajan samaiselle ihot.lääkärille ensi viikolle, vaikka kuuria on jäljellä vielä 16 päivää..haluan että tämä hoidetaan nyt kunnolla...
Siis tottakai voi olla hiusten lähtöä minkä tahansa lääkkeen yhteydessä.
Mutta tetran yhteydessä sitä ei ole raportoitu nähtävästi "tarpeeksi" lääkäreille käytön yhteydessä, koska se ei ole tuoteselosteen haittavaikutuslistalle päätynyt.
Mulla lähtee hiuksia etenkin pestessä. Kammatessakin lähtee.. Ensin ajattelin, et kuvittelen vaan, mut enpä muista, et ennen kuuria olis ollu tämmöstä. Itselläni on onneks suhteellisen paksut hiukset, mutta kuinkahan kauan? Lisäksi värjäsin hiukset eilen ja sen jälkeen hiuspohjaa on kirveltänyt ihan älyttömästi (vuosia olen värjännyt samalla värillä hiuksia, eikä oo ollut mitään ongelmaa).
Mulla paukkas aikuisiän akne noin vuosi sitten. Ensin yritin sinnikkästi apteekin kosmetiikalla ynnä muulla, mutta eipä niistä pahemmin apuja ollut.
Mulla on jotain 6-7 viikkoa jäljellä tätä kuuria. Oikeestaan nyt vasta ihan parin viimeviikon sisään se on mielestäni auttanut. Pahojen finnien syntyminen loppui jo alkuviikkoina, mutta iho oli muuten aika paskassa kunnossa vielä tässä pitkään.
Vaikka mulla on aika pieni annostus, niin erillaiset sivuoireet on kyllä olleet aika pahat. Niiden takia tekis mieli lopettaa jo koko kuuri, mutta menenköhän sitten ihan ojasta allikkoon..?
Jos sivuvaikutukset tuntuu aivan ylitsepääsemättömiltä, niin ota yhteyttä lääkäriin. En kyl näe syytä kiduttaa itseään yhdelläkään antibioottikuurilla, jos siitä on tosi pahoja sivuvaikutuksia. Mikäli kuuri toimii akneen hyvin seikka on toinen. Tsemppiä.
Ongelmahan tässä on, että tekis mieli lopettaa antibiootit, mutta kun ne on vasta äskettäin alkaneet ilmeisesti tepsiä, niin jos nyt lopettaa ja palaa sen myötä alkutilaneteeseen, niin harmittaako sitten että on kärsiny sivuoireet jo melkein 2/3 kuurista?
Hankalaa.