He veivät sieluni

alkunäytös

Herään pökkyrässä, enkä tiedä missä olen. Onpas iso rakennus, mietin. Aivan kuin navetta. Ehkä tämä onkin. Enpä tienytkään, että sen takana on tällainen lisäsiipi. En ollutkaan käynyt navetan takana. Mutta ei tämä oikeastaan navetalta vaikuta. Kaikki on puhdasta ja seinät ovat valkoiset. Makaan vuoteella. Tämä onkin sairaala. Välillä ympärilläni pyörii hoitajia. Aistin vihamielisen ilmapiirin. Pelkään. Haluan paeta. Äiti, miksi et vie minua pois täältä. Äiti, en osaa vielä puhua, mutta vie minut pois täältä, yritän viestittää ajatuksillani. Nuo haluavat minulle vain pahaa. Äiti huomaa kyllä hätäni, mutta sanoo vain, että kaikki järjestyy. Jos kuulet, kuinka ajattelen, vie minut pois täältä ja ennen kuin on liian myöhäistä, yritän taas viestittää, mutta tuloksetta. Nyt ne tulevat taas ja heillä on se mukana. Ei, ei, ei!!!! Minä tiedän mitä aiotte, ajattelen peloissani. Älkää tehkö sitä. Minä haluan elää! Äiti, miksi sinä et estä? Oletko sinä sittenkään äitini? Miksi autat heitä, miksi olet paholaisten puolella? Älkää tehkö sitä! Älkää koskeko sydämeeni!!!

Vapisen. Herään hikisenä. Katson kelloa. Varttia vaille kolme... Tuntuu pahalle. Aivan kuin muistaisin jotain, aivan kuin kaipaisin sitä vapautta, jonka minä syntymässäni olin saanut. Mietin millaista nyt olisi. Väsyttää. Särkee päätä. Liian rankkaa miettiä. Tuntuu kuin eläisin sumussa. On pakko nukahtaa. Aamulla jaksaisin miettiä.

0

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

        Vaikka oot jo noin vanha!?
        Ikävä
        149
        2486
      2. MiltäKaivattusi

        Näyttää? !
        Ikävä
        54
        1079
      3. Perhoseni (miehelle)

        Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
        Ikävä
        160
        927
      4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

        Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
        Ikävä
        50
        786
      5. Mitä meidän välillämme

        On käynyt näiden vuosien aikana?
        Ikävä
        83
        767
      6. Onko Sofia jälleen jätetty?

        Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        170
        708
      7. Kuollut teini Kajaanissa

        Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
        Kajaani
        4
        659
      8. Olen tavattavissa

        tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
        Ikävä
        53
        647
      9. Uskaltaisitko

        Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
        Ikävä
        67
        636
      10. Halaus juuri sinulle

        Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
        Ikävä
        59
        636
      11. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

        EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
        Kajaani
        152
        634
      12. Kuka se on

        Kuhmon komein aikamies?
        Kuhmo
        6
        604
      13. Mies, näetkö minut myös

        Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
        Ikävä
        21
        568
      14. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

        Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        169
        563
      15. Uskallatko paljastaa

        Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
        Ikävä
        52
        543
      16. Voiko se ikinä toimia

        Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
        Ikävä
        32
        528
      17. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

        Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
        Ikävä
        120
        514
      18. Kuinkahan monen

        Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
        Ikävä
        66
        509
      19. Meneekö unohtamis

        Projektisi hyvin??
        Ikävä
        34
        507
      20. Voin tulla

        Sisustamaan sulle 🤭
        Ikävä
        55
        498
      Aihe