Mitä biisejä ovat soittaneet keikoilla tänä kesänä?
keikat
4
1015
Vastaukset
- dgjyop
Loisto useampi muu kappale uudelta levyltä
Rakkaus on lumivalkoinen
Tie sydämeeni
Pettävällä jäällä
Niin paljon me teihin luotettiin
Tia-Maria
Vie mut minne vaan
Ihmisen poika
Eipä tuu muita mieleen... Josd joku musitaa paremmin niin siitä vaan - juu :)
biisit ok, mut kitaristi...soittaakse kännis???? aika moniki tuttu ihmettelee..luulis ettei ku ollikin ollu raittiina vuosia...joskus aika surkeeta katottavaa..
- wwey8
on Yö:ssä enimmäkseen rahan takia. Monesti sanonut ja jopa YÖ:n dvd:kin ettei Yö:n musiikki huvita tai kiinnosta pätkääkään mutta kyllä sitä livenä soittelee. Haluaisi kuulemma että tekisivät hieman rokimpaa kamaa, mutta nöyränä suostuu Ollin vetämään musalinjaan ja kait sitten kun jurppii vetää moista musaa illasta soiseen niin korkki aukeaa välillä liiankin kanssa. Aika moni muukin tosta bändistä ottaa kuppia ennen keikkaa tai keikan jälkeen tai tupakoi. Olli on ainoa ns. kiltti tossa bändissä. Kyllä varmaan Daffyä ottaa sekin päähän ettei se ole säveltänyt Yö:lle yhtään hittiä eikä vissiin mitään muitakaan kappaleita kuin Olli vaan tykkää Hakulisen biiseistä ja muista sen tyylisistä. Uskoisin että miehellä olis lahjoja ja halua säveltää Yö:lle biisejä mut kun Ollin mielestä nämä kolmen uusimman levyn biisit ovat ainoita oiketa Yö biisejä ja ei varmaan Daffyn biisejä hyväksy.
Daffylle maistuu viina välillä ja tosiaan rahan takia se enimmäkseen YÖ:ssä on. Sil musalla ja soittamisella tienaa mukavasti. Tuskin se nyt missään pikkubändissä hevikitaristina paljoo tienais vaikka onkin hyvä soittaja. Joillainhan se perhekin täytyy elättää. Tuskin ne vaimon Movetron laulajana satunnaisesti vetämät keikat nyt kovin suurta massikasaa pyötään tuo. Daffy ne rahat käärii siinä perheessä.
Keikoilla moni vanha biisi on setistä tippunut pois ja materiaali on enimmäkseen kolmen viimeisimmän ja tämän uusimman levyn tavaraa höystettynä muutamalla vanhalla ns. pakosti veivattaviin kuuluvilla biiseillä. Moni klasikko rokkaavampi biisi aiotaan Ollin mukaan jättää kokonaan ja lopullisesti seteistä pois ja näihin kuuluu mm. Lasisilmä!
Uskon ja luulen että muutaman vuoden sisällä Olli hajotattaa YÖ:n, lähtee soolouralle ja alkaa laulaa yhä iskelmällisempää tavaraa. Merkit on aika selkeät kun kuuntelee YÖ:n viimeisimpiä tuotoksia ja kuuntelee äijän juttuja kuinka iskelmämusiikki hänen vetoaa ja kuinka hän sitä haluaa esittää. Sillä nääs kun voi tulla vielä vakavammin otetavaksi taiteilijaksi, saada vielä suurempaa arvostusta, kunnioitusta, palkintoja, yleisöä ja rahaa kasapäin, koska iskelmämusiikki on edelleen pirun arvostettua täällä Suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11586Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1021534Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2181012- 124859
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29770Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42761- 8749
- 65736