parhain keinoin pureminen pois

Olemme kokeilleet huomiottajättämisen ja kiljahduksen, mutta tuntuu et pentu vaan jatkaa ja ottaa sen leikkinä, sitten se alkaa "komentelemaan" jos käskee lopettamaan... murahtaa ja haukahtaa.. Ei tunnu kivalta kun hampaanjäljet jo verillä ihossa. pentu on siis 11 viikkoa.
9396
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei pitäisi olla ylivoimaisen vaikea operaatio.
Tietenkin jos koira tekee jotakin kiellettyä, niin sitä pitää kieltää asiasta.
Ja kielto tapahtuu niin että koira kokee sen epämiellyttävänä eli kieltona.
Ota vaikka aina pentua niskasta kiinni ja vähän ravista että pentu ulahtaa.

Äänestä
  • Olet oikeilla jäljillä. Noin nuorelle koiralle näykkimättä oleminen voi olla vielä hankalaa, mutta oppivainen pentu on opetettavissa. Tuota ulvahtamista ja huomiotta jättämista voi tehostaa vielä niin, että käännät selkäsi koiralle. Siis vaikka koira pyrkisi etupuolellesi, näytät vain itsepintaisesti selkääsi niin kauan, kunnes koira rauhoittuu. Kehu koiraa rauhallisesta käytöksestään. Oikeasta käytöksestä palkitseminen motivoi koiraa paremmin kuin toruminen väärästä.

    Äänestä

  • palkitaan kirjoitti:

    Olet oikeilla jäljillä. Noin nuorelle koiralle näykkimättä oleminen voi olla vielä hankalaa, mutta oppivainen pentu on opetettavissa. Tuota ulvahtamista ja huomiotta jättämista voi tehostaa vielä niin, että käännät selkäsi koiralle. Siis vaikka koira pyrkisi etupuolellesi, näytät vain itsepintaisesti selkääsi niin kauan, kunnes koira rauhoittuu. Kehu koiraa rauhallisesta käytöksestään. Oikeasta käytöksestä palkitseminen motivoi koiraa paremmin kuin toruminen väärästä.

    Kyllä tuo pennun pureminen kuuluu tuossa iässä sen leikkimiseen ja oppimiseen.
    Toiset sanovat, että sen parempi mitä myöhempää pentu erotetaan muusta pentueesta koska keskenään räyhäämisessä pennut oppivat toisiltaan, että pureminen sattuu jne.
    Pentuja on ollut useita, koska aina on pentu ollut tuotaessa, ja viimeinen oli 10 viikkoinen ja meillä oli 2,5 vuotias narttu olemassa jolla olisi ollut juuri omat pennut samaan aikaan , niin tämäpä otti tuon pennun omakseen. Ja räyhääminen keskenään säästi meidät puremiselta kokonaan. Joten se että ei päivääkään ilman reikiä ei pätenyt tähän pentuun.
    Ja kyllä ne lopettavat sen puremisen kunhan pentuhampaat vaihtuvat ja sen myötä niiden kutiaminen loppuu. Kärsivällisyyttä vain!

    Äänestä

tuommoinen. Olisit nähnyt rottispentuni kun se meille tuli :(
No ensimmäinen asia oli se että en huomioinut pentua kuin silloin kun itse halusin.
Puremiseen reagoin siten, että otin pennun purressa kynsien väliin huulen taikka sitten alaleuasta kiinni sillä tavalla että peukalo oli alakulmureitten takana, katsoin silmiin ja murisin hiljaa. Kun pentu tahtoi otteesta irti irroitin enkä noteeraannut ollenkaan PAITSI jos tuli mielinkielin luokseni; siis häntä alhaalla vipottaen ja korvat luimussa,pää alhaalla eli kertoo koko kropallansa tietäneensä tehneensä väärin. Nuo kiljahdukset vaan nostavat pennun egoa ja mitä kovapäisempi pentu, sitä enemmän siitä nauttii.
Tätä ei tarvinnut montaa kertaa tehdä, kun se oli jo unohdettu tapa.
Elikkä pennun kanssa on pidettävä tietyt säännöt yllä koko ajan. Yksi on se että huomiota annetaan vaan jos pentu tulee mielistellen luokse ja jos haluaa leikkiä, ei siihen suostuta. Ylimääräinen lässytys kannattaa jättää pois. Pentua pitää pitää hyvänä paljon, mutta kannattaisi se tehdä enimmäkseen ulkona.
Vetoleikkejä ei kannata harrastaa, jollet ole 100 prosenttisesti varma siitä, että joka kerta sen voitat. Keppejä, palloja voi heitellä kyllä, mutta vetämisessä häviäminen nostattaa pennun egoa aina. Kuten olen jo aiemminkin sanonut, että kukaan omista koiristani ei edes ala vetoleikkeihin kanssani.
Hihnassa roikkumiseen ja vetämiseen kannattaa puuttua heti. Koira ei saa tutustua hihnassa kehenkään ja pentua tulee suojella kaikelta negatiiviselta. On ihmisen tehtävä suojella koiraa ja tällä tavoin pystyt nostamaan omaa arvoasi koiran silmissäsi.
Palloista,kepeistä irtikäsky kannattaa opettaa heti. Ystäväni tässä hiljattain yritti saada pentuani istumaan ja tämä toljotti sitä hölmönä. Olen huomaamattani opettanut koiralleni että etusormi naamani edessä tarkoittaa "istu" Ystävä laittoi etusormensa naamansa eteen ja koira istui. Ikää on nyt hieman yli 5 kk pennulla.
Perusasiana kannattaa pitää se että kun kotiin tullaan, ei kannata innoissaan vastaan tulevaa pentua noteerata millään tavalla. Murahtelette sen pois ja vasta kun on rauhoittunut, tervehditte sitä luokse kutsumalla.
Pennut imee itseensä hirveästi tietoa ihan pienestä pitäen elikkä kannattaa muistaa se että se mikä on tänään sallittu, on myös huomennakin.
Pentu ei kouluteta vielä, sitä vasta kasvatetaan yhteiskuntakelpoiseksi.

Äänestä
  • ..vaikka muuten ihan hyvä kirjoitus. Vetoleikkiä suosittelisin mielummin pennun egon kasvatukseen ja jatkossa koulutuksen kannalta on hyvä, jos osaa leikkiä esim motivointipatukalla, rätillä tai jollain muulla mistä kamppailla ja nimenomaan voittaa! Irti-käsky on hyvä opettaa, mutta vetoleikeissä mielummin odotat että koira itse irrottaa ja nappaat sitten tavaran vaikka pannasta kiinni pitäen ja esinettä jalalla pois potkien, niin ettei pentu sitä saa = jää into saada varastettu tavara.

    Äänestä

kuten pentuun pitääkin suhtautua eli älä ole hirveän tosikko. Kuvittele että olet sen emä: ota vähän niskasta kiinni mutta anna sille joku lelu pureskeltavaks.

Äänestä
  • Meidän neiti oli pentuna todella kova puremaan,vaarassa oli niin pohkeet kuin muutkin ruumiinosat.:D Kokeilin myös kaikki kiljahdukset ym ym ym mitä suositeltiin,ei apua.Sitten kokeilin toista tyyliä,pitkin päivää useita kertoja herkku nyrkkiin,ja kun koira nuolaisee kättä salamana käsi auki että koira saa herkun.Tätä toistin joka välissä päivää,ja uskokaa tai älkää mutta pureminen loppui todella pian.:D Luonnollisesti pentu yritti ensin purra kättä,mutta kun aikansa kokeili ja näki ettei se herkku tule niin,nuolaisi ja tuli ahaa-elämys,että Näin sen saa.:DD

    Äänestä

tajua että ostatte koiran? Hirveesti kysellään miten puremisen saa pois! Jestas. Koiranpennut on vaan koiranpentuja.

Äänestä
  • Ihan samaa mieltä edellisen kanssa,pennut on pentuja, mutta tiedän monta sakua joille pureminen ja "näklääminen" on jäänyt tavaksi,kun pentuna ei ole opetettu ettei ole sallittua käytöstä.Suurimmalta osalta pureminen menee iän myötä ohi,mutta tiedän myös tapauksia kun omistaja on tyyliin että: "Voi,se on siltä vaan hellyydenosoitus..." Ei ole eikä saa olla.Omat koirat osaa kyllä näyttää kiintymyksensä ilman puremista.:D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sanokaa esimerkkejä kirjoitti:

Olemme kokeilleet huomiottajättämisen ja kiljahduksen, mutta tuntuu et pentu vaan jatkaa ja ottaa sen leikkinä, sitten se alkaa "komentelemaan" jos käskee lopettamaan... murahtaa ja haukahtaa.. Ei tunnu kivalta kun hampaanjäljet jo verillä ihossa. pentu on siis 11 viikkoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu