eli siis onko joku huomannut että rautatabletit vähentäisivät menkkakipuja?
rautatableteilla helpotusta kipuihin
nene
388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Oletko siis kuullut jostain tuollaisen vinkin? Mihin se perustuu?
Itse en usko, että auttaa. Kipuhan johtuu kohdun supistelusta. Rautaa taas syödään, jos hemoglobini laskee liikaa esim. runsaiden kuukautisten takia.
Voithan sinä kokeille tietenkin.
no just ton takia mun pitäis syödä kun runsaat kuukautiset ja alhainen hemoglobiini. muistaakseni joku joskus sanoi että kivut helpottunu kun syöny rautaa..mutta saapa nähdä :) kaikkee voi kokeilla
Olisi hyvä jos mittaisit oman veresi arvon, ettet liikaa käytä rautalääkkeitä, sillä rautalääkeet voivat paksuntaa liikaa verta ja veritulppa voi olla edessä.
Mulle apteekissa sanottiin että osta rautalääkkeet, kun valitin että koko ajan väsyttää ja palelee. No, en ostanut vaan marssin suoraan lastenneuvolaan, vaikka mulla ei oikeestaan ole enää sinne asiaa.
Siellä hoitaja otti minut hyvin vastaan ja mittasi veriarvoni. Hoitaja kertoi, että vereni on oikein hyvä, että minun ei tarvitse turhaan ottaa rautalääkettä, sillä vereni voisi tulla liian paksuksi ja ei suonissa kunnolla kulje.