Akvaarion ph pysyttelee 6.8 ja lämpötila ilman lämmitintä 24. Lämmitin löytyy, joten lämpöä voi säätää ylemmäksi.
Vesi on pehmeätä.
Kuuntelen myös suosituksia nopeasti kasvavista kasveista, kasvaisi nopeammin kaloille silloin suojapaikkoja.
Mieluiten olen ajatellut jotain parvea joka olisi näkyvilläkin ja olisi pyydystettävissäkin pakon edessä (jos esim.pitää muuttaa tms) ja pysyisi haavissa.
Vesi on pehmeätä.
Kuuntelen myös suosituksia nopeasti kasvavista kasveista, kasvaisi nopeammin kaloille silloin suojapaikkoja.
Mieluiten olen ajatellut jotain parvea joka olisi näkyvilläkin ja olisi pyydystettävissäkin pakon edessä (jos esim.pitää muuttaa tms) ja pysyisi haavissa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nopeasti kasvavat kasvit ovat pian riesa sillä ne leviävät niin nopeasti että joudut jatkuvasti karsimaan akvaarioon täyteen kasvaneita kasveja, perus kasvit ovat ihan hyvä ratkaisu, ei hentolehtisiä eikä värikkäitä (valkoisia, punaisia) ne vaativat ravinteiltaan enemmän ja jotkut eivät edes sovellu akvaario käyttöön mitä akvaliikeissä myydää, ole varovainen.
akvaariotekniikka.fi saitilta voit katsoa sopivia lannoitteita ja kysyä niitä joko liikkeestä tai tilata tuolta suoraan.
Kalastosta suosittelen samaa mitä muillekin;
- käy läpi paikkakuntasi akvaliikkeet
- tee lista myynti altaitten kalastoista jotka kiinnostavat sinua, olivat ne mitä tahansa, pieneen akvaasi ei silti ihan suuria kaloja mahdukaan mutta ymmärtänet sen ilman muuta
- tarkkaile myös akvaliikkeiden myynti altaiden kalojen kuntoja, joskus kaloja saattaa lojua kuolleina myynti altaissa, se ei ole suotavaa ja vältä hankkimasta kaloja tällaisista liikkeistä
... jatketaan juttua kun olet listan tehnyt, tutkaile ja kirjaa myös samalla mielenkiintoiset ja mielestäsi kauniit kasvitkin
Kuvien perusteella kiinnostaisi hohtokiilakyki, intiaaninsulka ja hehkujuovatetra. Ehkä hehkutetra, rubiinitetra ja miljoonakala.
Jos olisi isompi purkki kyseessä niin valinta olisikin helpompi, pieni kokoiset ahvenet olisi kivoja mut tuo tila ei taida riittää (akvaarion pohja on 60cm).
Ulkonäöllisesti tuo intiaaninsulka olisi ulkomuodoltaan sen oloinen et miellyttäisi... ei liian pitkulainen eikä kuitenkaan tapparakalamainen.
Mitkä olisi kestäviä kasveja akvaarioon? Joka kestää lämpökin, kun tuolla on ilman lämmitintä 26. Käsitykseni mukaan kaikki kasvit ei pidä niin lämpimästä?
Ulkonäöllisesti pidän herttamiekkakasvista, jättiläismiekkakasvi...tai siis yleensä miekkakasvit on nättejä. Punainen tiikerilummekkin miellyttää.
Samoin melalehdet.
Pitäisi kuitenkin eteen, taakse ja keskelle jotain kasveja laitella.
Eka kasvit, valitse juurikin melalehti lajeja, herttalehti on ok, pienempiä miekka kasvilajeja, mitä liikkeestä löytyy... kääpiövallisneriaa tai jotain pientä melalehtilajia etu alalle.
Punertavat kasvit tarvitsevat paljon rautalisää sekä CO2 hiilarilisää, aikas vaikeata saada ne väreihinsä akvaliikkeistä saatavilla multikaupallisilla tuotteilla, jos löydät samoja tuotteita akvaliikeistä kuin mitä akvaariotekniikka. myy netissä osta niitä.
Kalasto ehdotuksesi on ihan jees, PAITSI, miljoonakala, ne vaativat veden kovuudelta muuta kuin yleisesti luullaan, veden kovuus niille pitää olla enemmän kuin 8Gdh, ylisin maassamme vallitseva kovuus on pehmeä 2-5 kovuus luokkaa.
Voisit tehdä joistakin noista lmainitsemistasi parven akvaarioosi; n. 10-15 kalan parvi olisi sopivan suuruinen.
Lämpötila 25.. 27 paikkeille.
Käyty hakemassa kalat akvaarioon.
Tulin ottaneeksi taistelukalan ja parven intiaaninsulkia (n.15kpl).
Akvaariossa on nyt joitain akvaariokasveja joidenka nimestä ei ole tietoa... sain kaveriltani. Tosin jossain vaiheessa ajattelin katsoa lisää kasveja kun nuo eivät tarjoa vielä piilopaikkoja kun eivät ole niin kasvaneet.
Älä anna lämpötilan laskea alle 26, eikä nousta yli 27C...
Lämpötila on pysytellyt tuossa 26.
Lämpömittarin jos säätää 26 niin lämpö nousee korkeammalle, mut jos on 23 asteessa niin lämpö on juuri tuossa 26.
Kun ilmat kylmenee niin voinee sitten tuota lämmittimen lämpöä nostaa jos näyttäis et lämpö läskis.