Itse syön kerran viikossa jtn herkkuja ja karkkeja ja uskonkin sen olevan syypää lihavuuteeni (45/160). Muina päivinä viikossa syön noin 500 kcal verran, joskus enemmän, joskus en mitään.
Lihottaako yksi herkuttelu päivä viikossa? (noin 2000 kcal?)
Syöttekö karkkia?
9
1173
Vastaukset 9
- candymandy
viikolla liikunkin suunnilleen saman verran kuin syödyistä tulee kaloreita, herkuttelupäivinäkin yritän liikkua..
- tt
kyllä joskus, sitäkin pitää kyllä "suunnitella", joskus suunnittelen ja ostan tarjouksesta tai saan lahjaksi..
- miriabel
En juurikaan syö. En ainakaan nykyisin. pari viikkoo sitten taisin tosin syödä 2 palaa valkosuklaata, ja sitä ennen kolme viikkoo sit yhden omar-karkin.
- candymandy
Taidan lopettaa itseltäni nuo viikottaiset karkkipäivät, jospa paino vihdoin tippuis.. :/
- kermaperse
candymandy kirjoitti:
Taidan lopettaa itseltäni nuo viikottaiset karkkipäivät, jospa paino vihdoin tippuis.. :/
Älä lopeta karkki/herkuttelu päiviä. Jos todellakin syöt muinapäivinä n. 500 kcal, niin herkuttelupäivä saattaa jopa nopeuttaa laihtumista.
Kannattaa vaihdella päivän kalorimääriä. maanantaina 400kcal, tiistaina 600 kcal, keskiviikkona 500 kcal ym ja sitten yksi herkkupäivä 2000. aineenvaihdunta pysyy paremmin tällöin käynnistä, eikä elimistö käy säästöliekillä ehkä niin helposti. - nuo
kermaperse kirjoitti:
Älä lopeta karkki/herkuttelu päiviä. Jos todellakin syöt muinapäivinä n. 500 kcal, niin herkuttelupäivä saattaa jopa nopeuttaa laihtumista.
Kannattaa vaihdella päivän kalorimääriä. maanantaina 400kcal, tiistaina 600 kcal, keskiviikkona 500 kcal ym ja sitten yksi herkkupäivä 2000. aineenvaihdunta pysyy paremmin tällöin käynnistä, eikä elimistö käy säästöliekillä ehkä niin helposti.sadan kcal:n vaihtelut päivien välillä muka niin paljon. En usko. Luulisin, että paremmin esim. niin, että ma syö vaik 200 kcal, ti 400, ke 1000, to 500 ja näin. Uskoisin ite että tommoset isommat ku sadan tai kahden kcal:n heitto ehkäisee paremmin sitä säästäriä.
Toki voisi syödä normaalisti, niinkuin tällä palstalla pitäisi kait neuvoa, mutta turhaa lienee vissiin moinen kun niin moni on niin innolla jakamassa neuvoja epäterveelliseen ja kaikinpuolin kuihtuneeseen elämään. Toivottavasti olette tyytyväisiä.
- guhhka
harvoin syön, koska oon totuttanut itseni irti makeasta. Jos syön, niin sillein, että sopii päivän kaloriohjelmaan.
- ...
en missään nimessä!
- Anonyymi
Aloittajalla on aika hassusti asiat, jos 45kg160cm tuntuu jotenkin lihavalta. T. Oikeasti lihava 93kg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292099
- 51999
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r160887Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50766- 77720
- 53627
- 67626
- 59616
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.145612Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e134572Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20520- 52513
- 4509
- 6504
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32498- 34497
- 55488
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118486Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.156480Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142463