Uusin tavallisten järvihankaimien ns. nylonmuovilaakerit saadakseni airojen kitinän loppumaan - eipä loppunut, sama kitinä jatkuu.
Olen nakkonut vettä hankaimiin, ei auta. Sitten käytin ympäristöystävällistä ruokaöljyä, ei auttanut.
Onko kenelläkänä hyvää ratkaisua muutakin, kuin että ei souda tai ajaa moottorilla?
Hankaimien kitinä
7
789
Vastaukset
- kesä pilalla
Pistin keväällä tavallista kone-vaseliinia. Sillä ainoalla voitelulla on kitinät pysyneet koko kesän poissa, sotkua siitä tosin on vähän tullut. Punainen, vedenkestävä voisi olla hyvää, se ei huuhtoudu sateessa.
- Ei kitise
Itse laitoin nestemäistä silikonia; ei kitise eikä tahraa kuten aiempi vaseliini. Lisäksi voi silikonia olla pienessä pullossa, josta sitä voi tarpeentullen lisätä.
- käet aina rakoila
Kiitos vinkeistä, asiallista ja uskottavaa. Tällä viikolla kun lähden, on kumpaakin matkassani - se on vissi ja varma.
- silikoni
käet aina rakoila kirjoitti:
Kiitos vinkeistä, asiallista ja uskottavaa. Tällä viikolla kun lähden, on kumpaakin matkassani - se on vissi ja varma.
on kyllä liukasta ainetta,mutta kannattaa varoa,että sitä ei leviä muualle,kuin tarkoitettuun kohteeseen.
laitoin tenavien jääkiekkopeliin spray-pullossa olevaa silikonia,kun kiekko ei luistanut.
suihkutellessani peliä,silikoni levisi ilmaan,ja laskeutui lattialle,joka oli viikon niin liukas,että ei pystyssä pysynyt.
veneessä vastaava saattaa aiheuttaa todella ikävän lopputuloksen. - takuu juttu
silikoni kirjoitti:
on kyllä liukasta ainetta,mutta kannattaa varoa,että sitä ei leviä muualle,kuin tarkoitettuun kohteeseen.
laitoin tenavien jääkiekkopeliin spray-pullossa olevaa silikonia,kun kiekko ei luistanut.
suihkutellessani peliä,silikoni levisi ilmaan,ja laskeutui lattialle,joka oli viikon niin liukas,että ei pystyssä pysynyt.
veneessä vastaava saattaa aiheuttaa todella ikävän lopputuloksen.ihan vedellä että älä höpötä.
- Vastausta
takuu juttu kirjoitti:
ihan vedellä että älä höpötä.
Jos sinun airon hankaimissa kitinä loppuu vedellä, se ei tarkoita sitä, että koko maailman airon hankaimissa kitinä loppuu vedellä.
Hyvä, että pääset noin vähällä. - huopaamaan
Vastausta kirjoitti:
Jos sinun airon hankaimissa kitinä loppuu vedellä, se ei tarkoita sitä, että koko maailman airon hankaimissa kitinä loppuu vedellä.
Hyvä, että pääset noin vähällä.Itsellä, motoristina, oli sattumoisin O-rengasketjuihin tarkoitettua tököttiä. Tökkäsin sitä hankaimiin spray pullosta ja kyllä kitinä loppui. Luulis, etttä kaikki käy, kunhan on voiteleva ja pysyy pinnassa kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit605775KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2274473Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182478Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222416Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91318Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT671290Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191131- 911086
- 1021069
- 621003