Heip!
Onko kenelläkään kokemusta tuosta pudendaali-puudutuksesta? Miten toimi? Missä tilanteessa sait sen? Missä ym. ?
Onko kenelläkään kokemusta tuosta pudendaali-puudutuksesta? Miten toimi? Missä tilanteessa sait sen? Missä ym. ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pudendaali kuulemma tökätään alapäähän juuri ennen ensimmäistä ponnistusta. Minulle oli neuvolakorttiin merkitty että olen saanut sen vaikka kukaan ei kertonut minulle että sellainen laitetaan saati että kukaan ei myöskään synnytystä läpikäydessä kertonut että se oli laitettu. Enkä todellakaan niissä kivuissa ole tuntenut että sellainen on tökätty (epiduraalin laittokaan ei sattunut ollenkaan, ei ollut mitään käsitystä missä vaiheessa se neula pistettiin).
Vaikutuksesta voin sanoa sen verran että enpä oikein tiedä, sattui ainakin pirusti ponnistelu. Vaan että kuinka paljon enemmän olisi sattunut jos en olisi saanut? Siinäpä vasta kysymys. Mutta ota toki kaikki mahdolliset lievitykset koska siihen on oikeus. Jos edes pystyisi jotenkin helpottamaan sitä oloa!
Heips!
Itse sain esikoistani synnyttäessä tuon puudutteen. Itselläni ainakin toimi hyvin eli ponnistamisen aikana en tuntenut minkäänlaista kipua, oli ainoastaan tunne, että jotain on tulossa.
Tosin en tiedä mistä kipu oikeaan nivuseen tuli. Tunsin kaikki supistuksen nivusessa, joten ei auttanut muu kuin yrittää sulkea kipu pois, jotta pystyy ponnistamaan. Enkä muista alkoiko se ennen vai jälkeen puudutteen laiton.
Puudutteen sain hieman ennen aktiivisen ponnistusvaiheen aloittamista.