Daihatsu charade 1.3i 92

Jami

Onko kellään tietoa missä mahtaapi olla vika kun kone on ajettu lämpimäksi auto ei käynnisty kunnolla. (pitää odotaa noin 15min ennenkun kone taas hörskähtää tulille..)???

10

1555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Allu9

      Sama vika

      • seppokalevi1

        Täällä sama.. Kesken ajon sammuu ja kun antaa jäähtyä hetken niin taas lähtee käyntiin eikä mtn oireita.. Muutaman kerran nyt tehnyt


    • Sais olla yleisempiä

      Mulla kokemusta Daihatsu Charadesta. Auto oli vm.1991 ja ajelin sillä vuosina 2001-2004, kunnes se jäi ex-vaimolle.
      Autohan oli siis loistava käyttöauto. Uusia piti: akku, laturi, pakoputki, ajovalopolttimo ja kesärenkaat. Ei ollut turhia vikoja, ei tarvinnut tehdä mitään mm. jarruille, kytkimelle, moottorille. Se toimi aina, lähti käyntiin kelillä kuin kelillä ja vei joka kerta luotettavasti perille ja takaisin.
      Sitten, kun ero tuli ja lainasin autoa, niin oli tullut jotain ihmeen sähköhäikää. Kytki vilkun päälle, niin poltti sulakkeen. Mikä lie vika?
      Ei Daihatsuun tarttenu tehdä koneremppaa eikä jarruremppaa, niin kuin johonkin hiivatin saksalaisiin, ei vuotanu nesteitä. Ei menny tukivarsia ym. sälää niin kuin ranskalaisiin kulkupeleihin.
      Kyllähän Daihatsussa nitinöitä oli, mutta kai nyt yli 10 vuotta vanhoissa autoissa onkin. Mitäpä niistä, kunhan vältyttiin hinausautojen tilaamisilta. Että silleen.
      Sääli, ettei nykyään niitä Daihatsuja meinaa mistään löytää. Harva auto on niin luotettava. Sitten kun ne Daihatsut - eräästä tietystä syystä - alkavat olla loppuunkaluttuja. Hyvätkin autot tulevat lopulta tiensä päähän.

    • haihatsu

      Kone on väljä kuin tatjaanan tavara!

      • niinpä niin

        Kai se kone on väljä, koska menit ostamaan yksilön minkä mittarissa komeili yli 700000 km.
        Kun ostaa aina niitä loppuunajettuja, niin p..kan saa vaikka ostaisi Rolls-Roycen.
        Osta seuraava autos sellasilla maltillisilla kilometreillä.


    • Laurin & Klement

      Osta kunnon auto ja jätä se daihatsu rimpula

    • Heh heh

      Eli skodillakki siis on ostettava? Daihatsu jäi vaimolle, jo silloin kun isäs otti sun polkupyörästä apupyörät poijes.

    • okoko

      ytryytry

    • ghghgh

      kjkjkj

    • Mennyttä maailmaa

      Tällä palstalla käy toi keskustelu niin jumalattoman vilkkaana, että kyllä huomaa että ei niitä Daihatsuja hirveästi tien päällä ole - enää.
      Harvinaisiksi kärryiksihän ne täällä jäivät, koska ei kyseinen merkki saavuttanut kovinkaan suurta suosiota. Joskus tänne tuotiin Daihatsu YRV:täkin, mutta ei niitä montaa myyty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2799
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2266
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1949
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1532
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1129
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      261
      950
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    10. 39
      800
    Aihe