kastemadon poikanen ?

tunnustan tyhmyyteni

Viime kesänä ostin Saskoon puuntaimen, istuttaessa huomasin sen juurimullassa pieniä n. cm pituisia, aivan ohuita ja lähes värittömiä vaaleita matoja. Mitä nämä on voinut olla? Itselle tuli mieleen, että voivatko olla pieniä kastematoja. Olen samanlaisia joskus huomannut ruukkumultaa vaihtaessa.
Asia rupesi askarruttamaan. kun tämä pensas ei juuri kasva yhtään, vaan lehdet käpristyvät kuperaksi ja reunat on joistakin lehdistä menneet ruskeaksi. Samoin näyttää käyvän aikaisemmin istutetulle puulle. Viime kesänä se teki marjoja, mutta nyt ei edes kukkinut. Puuilla on väliä n. 4metriä.

7

1668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vast. toivova

      Minkälainen on kastemadon "poikanen"?

      • on samannäköinen ja

        värinen kuin aikuinen kastemato, pienempi vaan.

        Kuvauksesi madot muistuttavat valkomatoja. Ne eivät tietääkseni syö eläviä kasveja ja niiden juuria. Ne viihtyvät melko mårässä mullassa. Kasteletko joriinisi hengettömiksi?


      • on samannäköinen ja

        värinen kuin aikuinen kastemato, pienempi vaan.

        Kuvauksesi madot muistuttavat valkomatoja. Ne eivät tietääkseni syö eläviä kasveja ja niiden juuria. Ne viihtyvät melko mårässä mullassa. Kasteletko joriinisi hengettömiksi?


      • aloittaja
        on samannäköinen ja kirjoitti:

        värinen kuin aikuinen kastemato, pienempi vaan.

        Kuvauksesi madot muistuttavat valkomatoja. Ne eivät tietääkseni syö eläviä kasveja ja niiden juuria. Ne viihtyvät melko mårässä mullassa. Kasteletko joriinisi hengettömiksi?

        En saanut varmistettua onko ne niitä valkomatoja, netistä ei sillä nimeällä löytynyt mitään tietoa. Nyt on ollut liiankin kuivaa, joten märkyys ei voi olla syynä.


      • änkyrimadon kuvia
        aloittaja kirjoitti:

        En saanut varmistettua onko ne niitä valkomatoja, netistä ei sillä nimeällä löytynyt mitään tietoa. Nyt on ollut liiankin kuivaa, joten märkyys ei voi olla syynä.

        Akvaarioharrastajat käyttää änkyrimadoista nimeä valkomato. Tieteellinen nimi on Enchytraeidae. Englanniksi niiden nimi on grindal worms tai jotain siinepäin.

        Akvaarioharrastajat kasvattavat niitä kaurapuurolla kalojen ruuaksi. Ryhmään kuuluu useita eri lajeja, joita on hankala amatöörin erottaa toisistaan.


    • Kokeilu kannatti

      kärsii juuri jonkun tuhoeläimen aiheuttamasta vaivasta ja uskonpa, että pääset niistä eroon pesemällä puun lehdet aika voimakkaalla mäntynesteliuoksella. Itse olen pessyt samanlaisista oireista kärsivät, niin tammen,omenapuun ja ruusut. Olen suihkepullolla suihkuttanut lehtien ylä ja alapinnat huolellisesti ja myös vartta pitkin maahan ja kasvit kukoistavat jälleen terveinä.

    • Kastikkaiden kaveri

      poikasia, vaan luultavammin, jonkun tuhohyönteisen toukkia. Kastemadon poikanen on aikuisen kastikkaan pienoismalli. Kastemato ei tuhoa kasvejasi, vaan kuohkeuttaa maan kasveille elinvoimaisiksi. Jotkut pujottavat kastemadon elävänä ongenkoukkuun ja minusta se on karmeaa, sillä toisin kun väitetään olen vakuuttunut kastematojen omaavan tuntohermostoa aistiakseen kivun. Itse haluaisin suojella jokaisen kastikkaan, sillä ne ovat todella hyödylliset otukset mullassa. Paras tapa hävittää tuholaiset on suihkuttaa kasveja mäntynesteliuksella, joka ei jää rasittamaan luontoa pitkällä tähtäimellä ja joka ei tapa kasvejasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      93
      3504
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2478
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      14
      2384
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      63
      2244
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      16
      2128
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      77
      1111
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      567
      1077
    8. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      995
    9. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      986
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      939
    Aihe