Allergioilla vaan saadaan

huomioo

Vitun tyhmät ihmiset sillä meuhkaa!

6

404

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yks vaan
    • meuhkaavat

      tupakasta, viinasta, pienhiukkasista ja lihavuudesta vaikka jo yli puolet suomalaisista on allergisia
      tottakai pidämme ääntä itsestämme
      eihän sitä kukaan muu puolestamme tee
      nuo asiantuntijatkin puhuvat vain lasten allergiosta
      aikuisten allergioista ollaan hiljaa ku kus sukassa

      siin oot oikeas et allergikko saa huomiota
      meilläkin kaikki pelästyy ku naama alkaa turvota ku syön
      vaikka yhden appelsiinin

      ja muuten nuo pricit ei edes näytä ku yhden tyyppistä allergiaa
      jos joku lääkäri sanoo prickien jälkeen et oo allerginen millekkää
      niin puhuu paskaa
      kyll niitten pitäs tietää et mietäkii on paljon joille allerginen reaktio tulee vasta tuntien päästä
      allergeenialtistuksesta jos allergeeniproteiinimäärä on riittävän suuri
      allergeenikumuloitumisestakin lekurit ovat ihan hiljaa
      siinä ku reaktion, vaikkapa ihottuman synnyttäminen tarvii päivien. jopa viikkojen pienimääräisen altistuksen per päivä
      kun sitten lopettaa altistuksen niin ihottuman paraneminenkin kestää viikkokausia
      ja onhan meidän pidettävä ääntä allergiaan liittyvästä reumaoireilustakin
      ku lekurit ovat siitäkin hiljaa

      ja kato
      myö ei meuhkata vaan meille kuuluu allergiasairauksiin liitltyvät lain mukaiset etuudetkin
      jos et oo sitä vielä tajunnu

    • raivostuttaa ilkeilyt

      kun on nielu, posken limakalvot, huuli ja kieli turvoksissa ja pitää olla varuillaan pitääkö kutsua ambulanssi vai meneekö kotikostein ohi. Tekis tällä hetkellä mieli sanoa sulle että toivottavasti itse saat allergisen kohtauksen niin eiköhän pään aukominen lopu!

      • raivostuttaa ilkeilyt

        Siis tietenkin tarkoitin tuon tämän ketjun aloittajalle en muille kirjoittajille.


      • saa huomiota
        raivostuttaa ilkeilyt kirjoitti:

        Siis tietenkin tarkoitin tuon tämän ketjun aloittajalle en muille kirjoittajille.

        tuolla allergialla. Omena tai porkkana noin äkkiseltään mainittuna, pullistaa alaluomen ulospäin ja silmän verkkokalvo turpoaa sellaiseksi mössöksi.

        Hienoa, että poika sai myös päiväkodissa huomiota kun oli hiukan porkkanaa käynyt lautasella.

        Poika itse ei moista "yääk minkä näkoinen" huomiota halua.

        Hyvät jatkot vaan aloittelijalle ja keveämpää mieltä!


    • huomioolle

      Veljeni poika Santtu 5v, joka on tutkimuksissa todettu allergiseksi mm. pähkinälle, oli pihassa leikkikavereiden kanssa nauttinut suklaata. Suklaan oli tarjonnut yhden leikkikaverin äiti.

      Kotiin tultuaan Santtu oli mennyt leikkimään huoneeseensa ja kun äitinsä oli sitten mennyt hakemaan iltapesulle, oli Santtu maannut lattialla kasvot ja kaula turvoksissa korahdellen. Onneksi kotona oli ensiapuun tarvittava lääkehoito ja sen saatuaan Santtu kiidätettiin ambulanssilla sairaalaan jatkohoitoon ja tarkkailuun.

      Sairaalareissun jälkeen selvisi mistä kohtaus oli saanut alkunsa ja Santulle on toistamiseen tarkkaan selostettu, ettei saa ottaa mitään tarjolla olevaa karkkia tai suklaata koska ei aina tiedä mitä niissä on. Omat karkit saa olla.

      Ai Santtuko "vitun tyhmä ihminen" allergialla "meuhkaaja". Mietipä mitä kirjoittelet. Olisit iloinen, ettei sinulla ole noita ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      105
      1284
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      777
    3. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      691
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      667
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      118
      551
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      531
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      516
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      182
      498
    9. Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!

      Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi
      Viihde ja kulttuuri
      23
      487
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      59
      473
    Aihe