Hyvälaatuinen aivokasvain? Vai mitä tämä on?

mige4

Arvostaisin jos joku jaksaisi lukea tämän tekstin ja vastata jotain. Tämä asia on vaivannut päätäni jo kauan.


Olen 16 vuotias poika. Noin puolitoista vuotta sitten aloin pelkäämään, että minulla on aivokasvain. Alkoi tulla outoja huimauksia sekä muita outoja "tuntemuksia" pienimuotoisten paniikkikohtausten kera. Periaatteessa olen pelännyt aivokasvainta siitä asti kun muistan... mummoni kuoli rintasyövän aiheuttamaan etäpesäkkeeseen, mikä sijaitsi aivoissa. Liekö tämä aiheuttanut pelkoa kasvainta kohtaan.

Jokatapauksessa, jos kasvain olisi ollut pahalaatuinen, en uskoisi että olisin vielä hengissä...koputan puuta.
Joten pelkään kasvaimen olevan hyvälaatuinen päässäni, koska olen lukenut että se voi pysyä oireettomana kaksikin vuotta.

Noin vuosi sitten alkoi tuntua paineen tunnetta aluksi oikealta ohimolta, sellaista puristavaa "ihon pinnalta" tulevaa tunnetta, nyttemmin tunne on viime kesäloman aikana levinnyt silmien taakse, sekä poskionteloihin. Esimerkiksi selällään maatessa, minusta tuntuu siltä että olisin pää alaspäin, eli päähän tuntuu tulevan hirveä paine ja tuntuu että silmät turpoo päästä.

Kuitenkaan ei mitään pyörtymisiä tai epätavallista oksentelua tai muuta ole ollut.

Lääkärissä olen käynyt asiasta, kuvasivat kaikki ontelot ja kaikki oli ok. Paitsi vasen nenäonteloni on ollut ahdas aina, joten sain tavalliseen tapaan kesäksi siihen sumutetta ja heinixiä.

Jotenkin tuntuu ettei nuokaan auttaneet asiaan...

Kuulemma pitkäaikainen valvominen voi aiheuttaa paineentunnetta päähän.

Kesällä 2008 minulla "karkasikin" mopo käsistä ja aloin nukkumaan huonommin mitä normaali unirytmini salli.

Voisiko joku kertoa mitä oireita hyvälaatuiseen aivokasvaimeen kuuluu? Tämä asia nyt kun tuntuu minua pelottavan.

Vai voisiko kaikki johtua lihasten jumittamisesta, paniikkihäiriöstä, väsymyksestä ja liiallisesta valvomisesta tietokoneen ääressä?

Tuo paineen tunne maatessa vaan on alkanut häiritsemään jo nukkumistakin.

Kiitos etukäteen vastauksestasi!

4

1505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anniinaaaaa

      Mul on ollu samanlaista. En usko että on niin vakavaa, itekki pelkäsin vaikka mitä ja kävin lääkärissä, otettiin ct kuvat aivoista, kaikki oli ok paitsi että jostaan syystä mul on joku ihme juttu oikealla puolella joku aukile ei oo menny kiinni vauvana? ja sen takii mul on joku ihme kuoppa kallossa.. Silti ei oo vakavaa. Mul on ollu tota paineen tunnetta myös, lääkäri sanoi että jos on allergioita ni poskiontelot voi olla tulehtuneet jatkuvasti ja siit just tulee sellanen paineen tuntu ohimoihin, otsaan ja poskiin. Jos se paineen tuntu pahenee ku kummarrut/makaat ni se vois olla syy siihen. Älä pelkää turhaan aivokasvaimia, jos kuitenki huolettaa liikaa ni käy lääkärissä ja sano et oot oikeesti huolissas ni kyl ne sit lähettää eteenpäin tutkimuksiin.
      Tsemppiä, et oo ainoo joka huolehtii
      ;)

    • jotakin tässä

      Aivokasvaimet oireena voi olla melkein mitä vain, kasvaimen paikasta riippuen.

      Mainitset itse lihasten jumittumisen...oletko käynyt hierojalla, auttaako se? Ihon pinnalla oleva tunne voisi viitata siihen, että myös kasvojen lihaksisa voi olla kireyttä. Selällään maatessa puristus vielä heikentää verenkiertoa päähän ja pahentaa tuntemuksia.

      Hyvälaatuinen kasvain voi tosiaan olla oireettomana kauan, itselläni synnynäinen kasvain alkoi oireilla teininä ja vasta kolmekymppisenä niin paljon, että vihdoin oli aihetta kunnon tutkimuksiin ja se löytyi. Nyt olen 45, leikattu ja hengissä. Joten, älä huolehdi, selvittele lääkärissä ensin nuo itse veikkaamasi vaihtoehdot ja mieti sitten vasta pahinta.

    • Ensihoitajako

      Moi,

      Valtaosa pääsärystä johtuu niskojen jumissa olemista. Kannattaa tehdä päänsärkytesti ( kirjoita googleen päänsärkytesti)

      Aivokasvaimen aiheuttamat oireet pahenevat päivä päivältä ja viikko viikolta. Kivun pitäisi olla sietämätöntä ja siihen liittyy etenkin aamuyöstä rajuja oksennuskohtauksia ( johtuvat siitä, että selkäydinneste alkaa virrata aivoihin)

      Aivoissa itsessä ei ole kipua aistivia hermopäätteitä. Kun kasvain alkaa painaa aivoja ja nostaa aivopainetta syntyy päänsärky.

    • Anonyymi

      minulla oli noin 10 vuotta sitten yhtääkkiä huimausta? menin tk. päivystykseen sieltä ampulanssilla keskussairaallaan. tehtiin kaikki siihen oireisiin olevat tutkimukset. kun sillä ei selvinnyt vietiin pään alueen magneetikuvaukseen. siinä löydettiin synnynnäinen aivokasvain talamuksen luona. minulla on särkyä joka paikassa päästä varpaisiin. syön jatkuvasti banadol fortea ja triptyliä. olen 76 vuotias

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe