Hei,
Olen vaihtamassa asuntoa, mutta en haluaisi rahoittaa välittäjiä, joten kysynkin avoimesti teiltä kaikilta neuvoa.
Tiedän kaiken kaupassa tarvittavista asiakirjoista ja todistuksista sekä kauppakirjan sisällöstä, mutta RAHOITUKSEEN JA VAKUUKSIIN liittyvät seikat hieman askarruttavat. Huoneiston kauppakirja on panttina pankkiholvissa.
Onko jollain kokemusta, että miten asunnon vaihto tai myynti on käytännössä hoidettu ostajan, myyjän ja pankin näkökulmasta ilman välittäjiä?
Olen vaihtamassa asuntoa, mutta en haluaisi rahoittaa välittäjiä, joten kysynkin avoimesti teiltä kaikilta neuvoa.
Tiedän kaiken kaupassa tarvittavista asiakirjoista ja todistuksista sekä kauppakirjan sisällöstä, mutta RAHOITUKSEEN JA VAKUUKSIIN liittyvät seikat hieman askarruttavat. Huoneiston kauppakirja on panttina pankkiholvissa.
Onko jollain kokemusta, että miten asunnon vaihto tai myynti on käytännössä hoidettu ostajan, myyjän ja pankin näkökulmasta ilman välittäjiä?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pankkissa on yleensä omat virkailijat, jotka osaavat kertoa varsin tarkasti, miten toimitaan panttina olevien osakkeiden siirrossa toisen nimiin. Rohkeesti vaan pankin tiskille ja hanskaa pöytään, niin tietoa irtoaa :)
Tosin asunnonvälittäjän palveluksiahan saa ostaa myös pelkkään kaupantekoon, elikkä sovitte kaupoista kahden kesken asunnon omistajan ja itsesi välillä ja ainoastaan paperityöt ja järjestelyt jätetään kiinteistönvälittäjälle. Asunnon hinnasta ei peritä näin ollen välityspalkkiota, mutta palvelu/kaupansolmimiseen tehdyt paperityöt maksaa noin 100 euroa.
Minä myin edellisen asuntoni välittäjän kautta ja ostin nykyisen suoraan sen edelliseltä omistajalta, joten kauppaprosessi on hyvinkin tuttu - jos siis siitä varsinaisesta kauppatapahtumasta olet kiinnostunut...
Käytännössä kaupat tehdään yleensä ostajan omassa pankissa. Jos se on eri kuin myyjän pankki (jonka holvissa osakekirjat ovat) lähtee myyjän pankin edustaja tuomaan ne osakekirjat kaupantekotilaisuuteen. Kun paperit on allekirjoitettu, myyjän pankin edustaja luovuttaa osakekirjat joko ostajalle tai tämän lainapankille ja saa kauppasummaa vastaavan shekin. Sitten myyjä ja hänen lainapankkinsa edustaja lähtevät tyytyväisinä sinne omaan pankkiinsa, jossa loput velat kuitataan ja kauppasummasta yli jäänyt summa annetaan myyjälle.
Minun näkemykseni mukaan tähän vaiheeseen ei kannata enää välittäjää ottaa (jos sellaista ei siis prosessissa ole aiemmin käytetty) koska pankin ihmiset kyllä varmistavat, että kaikki sujuu oppikirjan mukaan. Eikä ainakaan OKO veloittanut aikanaan mitään siitä, että virkailija lähti osakekirjojeni kanssa toiseen pankkiin, kun olin asuntoani myymässä. Virkailijat myös hoitavat sen, että osakekirjoihin kirjataan uuden omistajan tiedot.
Katso vaikka täältä alkuinfoa
http://www.rakennusteollisuusrt.fi/uusiasunto/
Kysyppä omasta pankistasi.
He ovat sen alan ammattilaisia ja heitä kiinnostaa myös omalta puoleltaankin asunnonvaihtosi turvallisuus.
Ostotarjous ostajalta kirjallisena (valmis lomakepohja on hyvä olla olemassa)->käsiraha ja kuitti->kauppakirjanteko ja kauppa.
Todennäköisen myyntihinnan saat selville esimerkiksi parilta isolta luotettavalta kiinteistönvälittäjältä, joilta voit pyytää tarjousta.(Tiedätpä sitten miten paljon säästit)
Kun olet ilmoittanut lehdessä myytävästä asunnosta.("Ei välittäjille") käyvät kiinteistövälittäjät kimppuun kuin siat limppuun, ja kertovat valmiista asiakkaista, joita heillä valmiina vaikka miten monta, ja lupaavat kämpästä ummet ja lammet.
Uhkaa heitä "nimitoimeksiannolla" ja sano että sopimukseen tulee sitten ko. valmiin asiakkaan (välittäjänhän pitää se jo tietää) nimi ja kyseinen myyntihinta, äläkä vaan suostu tekemään muunlaista sopimusta.
Kuuntele kiemurtelua ja kohta huomaat, että rauha on palannut ja myyntityö jatkuu... ja kyllä se siitä.
Pankki tekee pikkurahalla kauppakirjan tai tarkistavat sinun tekemäsi luonnoksen.
Taannoin eräs rakennuksen pääsuunnittelija hämmästeli oman palkkionsa pienuutta verrattuna välittäjien palkkioihin. Työmäärät, vastuut ja työssä tarvittavat ammattitaidot eivät olleet todellakaan missään suhteessa toisiinsa nähden.
Miksi mollaat välittäjiä.
Suurin osa on ihan rehellisiä ja ovat tekevät vain työtänsä.
Minulla on ainakin kokemusta tosi hyvästä asiakaspalvelusta.
on rehellisiä, niin onko sinulla havaintoja siitä pienemmästä osasta?
Taisit kommentoida edellisen kirjoittajan kokemuksia siitä sika-osastosta. Minulla on havaintoja niistäkin.
Käytä kiinteistövälittäjää niin saat asunnostasi paremman hinnan!
"Niin sanotut ammattimiehet eivät minua kyni!" Kiitos muutenkin kaikille viestiin vastanneille.