Valaisimen asennus

mirkku1234

yksinkertainen ongelma:

Katosta tulee 4 johtoa:

Musta
Ruskea
Sininen
Kelta/Vihreä

Uudessa valaisimessa on kolme paikkaa joista yhdestä lähtee sokeripalan toiselta puolelta keltavihreä.

Valaisimessa kiinni olevassa sokeripalassa on tunnukset L N ja viiva jossa on poikkiviivoja (maadoitus??)

Mikä menee mihinkin??

Kiitos.

3

7557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tutkimatta

      Keltavirheä siihen liittimeen missä on toisella puolellakin keltavihreä.

      Sininen siihen missä on N

      Ja sitten L:ään laitetaan musta tai ruskea tai jopa molemmat riippuen mitä ne johdot on ja miten lampun halutaan totelevan kytkintä.

      • mirkku1234

        Kiitokset! Nyt toimii :)

        Mustaa en kyllä laittanut mihinään kiinni, olisiko jollain kytkennällä mahdollista saada lamput siten että yksi katkaisija sytyttäisi yhden lampun ja toinen toisen. Nyt lamppu toimii siten että tuplakatkaisemen toisella katkaisijalla on vain käyttöä? ja se siis sytyttää molemmat valisimen lamput..


      • ----
        mirkku1234 kirjoitti:

        Kiitokset! Nyt toimii :)

        Mustaa en kyllä laittanut mihinään kiinni, olisiko jollain kytkennällä mahdollista saada lamput siten että yksi katkaisija sytyttäisi yhden lampun ja toinen toisen. Nyt lamppu toimii siten että tuplakatkaisemen toisella katkaisijalla on vain käyttöä? ja se siis sytyttää molemmat valisimen lamput..

        Jotta saisi syttymään vain toisen lampun, pitäisi muuttaa valaisimen sisäistä johdotusta tai kytkentää. Jos sokeripalan L-kohdasta lähtee valaisimeen kaksi johtoa, pitäisi niistä toinen ottaa omaan liittimeensä ja kytkeä siihen katosta tuleva musta johto. Kolmeosainen sokeripala pitäisi siis vaihtaa neljäosaiseen.

        Nyt jätit mustan kytkemättä. Johdon päähän pitäisi kuitenkin laittaa joku liitin, ettei paljas johdon pää osu valaisimen runkoon aiheuttaen oikosulkua! Tai sitten laittaa musta ruskean kanssa samaan kohtaan, jolloin valaisin syttyy kummastakin kytkimestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1390
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1345
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      289
      1235
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1095
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1041
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1028
    7. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1009
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      868
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      17
      833
    Aihe