Onko paperitehtaalaiset niin persaukisia että saatana pitää kaikki varastaa?Eräälläkin henkilöllä puolet varmaa tavaroista kotipihalla viety tehtaalta.Nähtävästi palkat ovat liian pienet?Eikö kukaan puutu noihin asioihin?
Kaukaan perseaukiset
laittoola
312577
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
vanerii lautaa paperi selluu vai kaikkee tätä?
kuormasta syö,upm:llä on tulossa lisää porukoille lomautuksia ja kenkää niin eiköhän nuo kohta vie kotia ainoastaan eu:säkit ja kuivuneet käntyt työttömien ruokalasta.
Pitäähän nyt jokaisella olla kumisaappaat ja sadeasut vähintään olla varastettu tehtaalta.Se on hienoa ajaa nurmikkoa kotipihalla ja selässä lukee upm!
eipä ole yhtiöllä yhtään vaatetta jossa lukisi selässä upm.
Voi itku, naapurilla on postilaatikon jalka happoteräksestä, yhyy yhyy, kirjoitan siitä foorumille ja laitan estarin!
Minä kuljetan päivittäin wc-paperirullan eväslaukussa kotia.En ole kohta ostanut vessapaperia kotia 15 vuoteen.
Minä taas käyn ruokkiksella runkkaamassa mällit saippuaannostelijan. Että muista pestä vaan kätesi kun on tuotas sikaflunssaa liikkeellä
Lisäksi naapurilla on savustuspönttö happoteräksestä kotonaan ja mökillä, kanisterikaupalla autotallissa valkaisuainetta (sitä hypoa), tietty UPM haalarit ulkotöissä, paskapaperia säkkikaupalla autotallissa ja sitten kaikkea pientä työkalua sun muuta tilpehööriä Kaukaan varastolta. Pientä korvausta vastaan jakelee ja myy niitä myös naapureille ja sukulaisille, pysyy näin kaljoissa ja tupakoissa.
Ja palkka (ainakin toistaiseksi ennen työttömyyskorvauksia/nyt lomautettuna) on lähellä vuorineuvosta. Siistiä...
Tyhjiä limupulloja pitää keräillä työaikana ja viedä ne kauppaan.
juuri näin!
miul kaikki hapokasta,kuin kola-ollilla!! on postilaatikko,savupönttöjä 2kpl,tikkaat,saunan uuni...jne!!! Kaik on hapokasta,paitsi muna on PUUSTA!!!!ps.kolakii on liian hapokasta???
Onhan siulla jotakin muutakin puusta...se keikkuu siun hartioiden välissä. Joko arvaat?
Hyvä, iso säästö.
no-ei tietysti iha yhtä paljo ,,mut samalla tavall hankittua ( hi hiii )
Miu naisen pitää olla "KAUKAA VIISAS " ja läheltä helvetin hyvän näköinen !
tässä * kaukaa haettu'* / Aimo Hönttömäki
Niskan Teboill
Hyvä Aimo !, ole kaukaa viisas kaukaankin vuoksi ?
vastatkaa elämäntapaintiaanit !
pirun pellet,aika ala aste touhua,ikävää että ootte kateellisia jos joillakin on vielä töitä,ja suht hyvä palkkasta vaikka vuorotöissä työajat o anaalista,tuskin yksikään teistä olisi valmis olemaan viikonloppuina yövuorossa,kun pitää olla jossain lähiö baarissa pummimassa keskaripulloa joku hiton support huppari päällä jonka äiti on ostanut.säälin teitä pirun kovin,ei se ammattikoulun autoasentaja linja teitä oikein eteenpäin elämässä vienyt
profiili ?
Lappees suurin osa julleista on kuolamia purevia , laukkaherkkiä ruunija ?
Kaukaalle pääsi aikanaan töihin ILMAN MITÄÄN koulutusta. Suoraan yläasteelta merkonomi-merkantti tai reipas poika sai heti paikan. Nyt se loru rupee vaan loppumaan, koulun penkille vaan sinäkin takaisin, aapinen käteen ja valmentautumaan sellaisiin töihin jossa todella tarvii jotakin muuta korvien väliin kun korvavaikkua.
Lohdutuksena mainittakoon, että työttömyyskortistossa et ole yksin etkä tarvitse siihenkään mitään koulutusta.
Kyullä siinä on parvarilla ja kapitalisteilla kokoomuksen kannattajilla ja muilla nauru jo herkässä. Duunarit on peloteltu hiljaiseksi ammattiliitot kuohittu ja nyt pikkuihmiset työtätekevät tallaajat on kateellisia toisten duuneista ja palkoista. Joka alalta viedään edut ja pois ja palkat alas ja sitten aletaan kyttäämään sitä että kuka varastaa mitäkin työmaalta ja itketään taas siitä. Kohta alkaa olla duunarit samassa asemassa ku 1800- luvun lopulla. Isännät määrää palkat, isännät määrää missä asut ja mistä ruokasi ostat. Nyt vaan se isäntä on pääoma ja markkinavoimat, käsittämätön abstrakti asia jota kaikki kumartavat. Pääomat ja markkinata määrää että miten paljon sulle maksetaan (aina liikaa) ne määrää missä asut (vuokrien hinnat ja asuntolainojen korot) ja pakko on sitä lainaa ottaa kun markkinat niin vaatii. Sitten otetaan eri bonuskortteja että saataisiin edes jotain rippeitä kanta-asiakasetujen muodossa.
Kyllä kapitalistit on onnistuneet nyt hyvin. Duunarit tappelee keskenään, kateellisina kyräilevät toisiaan ja haukkuvat isompipalkkaisia porvareiksi. Samaan aikaan siot pomot hankkii vähintään kuussa saman kuin 2 keskiveroduunaria vuodessa ja jos osakkeenomistajat eli ne mystiset markkinavoimat ei taas kolmen kuukauden tarkasteluvälillä saa tuottoja niin eikun palkat alas ja väki ulos.
Kyllä Suomi eritoten on hieno maa. Pieni kateellisten lyhytnäköisten ihmisten valtakunta. Nyt jos koskaan pitäisi punalippujen liehua. Ja en tarkoita nössödemareita, nehän ne pahiten on sössineet asiat.
,,uutta TOSI-tv sarjaa : " MAAN HÖLMÖILLE PORSIAN "! ja " TANHUA LUUZEREIDEN KANSSA "!
OTTAKAA OSAA KAIKKI kaukaa VIISAAT ! SILLÄ läheltä kauniit NAISET OSALLISTUU myös kisaan ,sillä he ovat niitä palkintoja, ( lue = porsijoita )
Tässä kameran takaa:Kalle Hukkataivall & Toivo Ruuna
- leikkaa talteen tai lue tässä -
kommari kuraa mitä kirjoittelet! Käsittääkeni Suomi on sen verran vapaa maa jossa jokaisella on omiin taustoihinsa nähden TÄYSI vapaus valita omaan tulevaisuuteensa vaikuttava ammatti KYKYJENSÄ mukaan tms. Jotkut pääsevät mainitsemaksesi pomoksi ja saavat palkkaa sen mukaisesti. On mukavaa, että jaksat provosoida pomojen palkoista - eihän ne nyt perkele voi olla siellä yksittäisen napin painajan tasolla, hyvänen aika. Kirjoitusta kun lukee niin siitä suorastaan huokuu "asiantuntijuus" työntekijän ja johtajan työn sisällöstä - olet varmasti ollut molemmassa pestissä edustettuna?
Ilmeisesti olet jäänyt ajattelussa tuonne jonnekin 1960-luvun Aarne Saarisen ajattelun tasolle, jos hän eläisi hän iloitsisi varmasti huutonaurulla kirjoitukseesi. Tosin ihmettelen miten osaat käyttää näinikin kapitalistista välinettä kuin internet tunteen ja aatteen palon välittämiseen?!?
T: valmistumista vailla oleva pomo ;)
Voi pientä poika parkaa, eipä ole paljon elämä vielä opettanut....
Sahan työläisillä näyttää olevan luontoisetuna ja MUST että autotallin työkalut ovat työpaikalta varastettuja.
Minkä nuorena varastaa sen vanhana omistaa.
Et sit yhtään kateellinen,käy kateeksi sitä siun varastelevvaa naapuria kun on tollanen utelias naapuri.Pitäsit vaa huolen et siun omia varastettuja tavaroitas ei kukaan ikinä löydä.Se älähtää mihin kalikka kalahtaa,yrität vaa peitellä omia laittomuuksias?Keksi jotain muuta tekemistä eläkä vahi mitä kellä on ja mitä kuka tekee,oma elämäsi käy silloin paljon helpommaksi.Tai hyppää kaivoon ja jää sinne:)
mut ,aika hyvää liksaa tuolla tehtaal saa,ja koulutuksen päälle.varmaan pännii peräkammarin poikia
Hyvin pyörii tehdas. Liksa juoksee. Ihan kiitettävä liksa.
Varmaan harmittaa katsella vierestä kun muut tienaa siuta enemmän.
Nää on näitä kuuluisia ammatinvalinta-kysymyksiä.
Siullakin ois ollu joskus mahdollisuus mutta et tainnu tajuta.
BUUUAAHHHAAAHHAAAHHAAAAAAA.
Varmaan ärsyttää kun siullekkin raha ja kaikki "pienenpalkanlisät" kelpais.
Höpö Höpö
aha