lasten kanssa Mikkeliin?

Ollaan ns. suurperhe etsimässä tilavampaa asuntoa ja Mikkelin seudulla hinnat vaikuttavat suht. edullisilta. Vaan miten ovat asiat muuten? Kiinnostaisi tietää kouluista -lähinnä ala-asteet- ja niiden ilmapiiristä. Hyväksytäänkö muualta muuttaneet helposti kavereiksi jne. Entäs löytyykö päiväkotipaikkoja helposti? Maksaako Mikkeli muuten kotihoidontuen kuntalisää? En tunne Mikkeliä kovin hyvin, joten olisin jokaisesta tiedonjyvästä kiitollinen. Ulkonaisesti ainakin Mikkeli vaikuttaa kauniilta pikkukaupungilta.
6605
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Muuttakaa vaikka Rantakylään, rauhalliseen lähiöön abouts 5 km. keskustasta. Olen asunut siellä lapsuuteni ja varhaisnuoruuteni, muutin pois -90. Eipä ole paikka paljoa muuttunut, toki rakennetaan uusia pientaloalueita korpeen. Lämpimästi voin suositella. Löytyy mm. ala -ja yläaste, hieno uimahalli ja pari kauppaa..

Äänestä

Infoo

Äänestä

Jos haluat lähemmäksi keskustaa niin Emolan kaupungin osa on erittäin hyvä, rauhallinen, on koulu ja kauppakin ( ja isännän lottoreissuille baari), heppatalli ja muita ulkoilureittejä vaikka kuinka paljon. Kävellen ei mene kauaa keskustaan... vajaa kilometri matkaa ja voi kävellä sivutietä naisvuoren kautta lasten kanssa niin ei tarvitse autojen pölyjä niellä.

Kyllähän me otetaan kaikki vastaan, Tervetuloa!

Äänestä

Mitä noihin asuntojen hintoihin tulee, niin mielestäni Mikkelissä on kalliita asuntoja...tietysti jos muutatte Etelä-Suomesta, niin sit täällä on varmaan halvempaa.
Suosittelen asunto-alueeksi: Lähemäki, Launiala, Tikanpelto, Saksala, Emola, Rouhiala, Nuijamies ja Kirjala. Näissä ainakin hyvät (pienet) ala-asteet. Päiväkoteja on paljon ja nyt niihin on haku päällä. www.mikkeli.fi -sivuilla hakemus.
Muuten Mikkeli on pieni kaupunki, mistä ei valitettavati kaikkea etsimää aina löydä. Muoti on vuoden Hesingistä jäljessä.

Äänestä
  • No toi muoti juttu ei sit kyl pidä alkuunsakkaan paikkaa, oon ite muuttanut helsingistä ja voin sanoo et naisille täältä löytyy just ajantasalla olevaa muotia. Käypäs mun kymmenen hyvää ystävääkin täällä shoppailemassa ja on monta kertaa ostanut esim puseron joka ilmestyy vasta myöhemmin stadin myymälöihi. Pienissä kaupungeissa on pienempiä liikkeitä ja tavaraa tulee niihin vähemmän kerralla ulkomailta (ihan samoist paikoist ku hesaa), joten paketti on nopeemmin perille. Ja mul on pari kaiffarii hesas vaateliikkeessä töis, joten kyl muoti on ajantasalla mut valikoima ei oo tietenkään niin suuri. Kyl mä luulen et Mikkeli on parhaita mahdollisia paikkoja perheelle, jos joskus perheen perustan ni ei oo epäilystäkään ettenkö jäis Mikkeliin.

    Äänestä

Kyllä olemme viihtyneet täällä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pannu kirjoitti:

Ollaan ns. suurperhe etsimässä tilavampaa asuntoa ja Mikkelin seudulla hinnat vaikuttavat suht. edullisilta. Vaan miten ovat asiat muuten? Kiinnostaisi tietää kouluista -lähinnä ala-asteet- ja niiden ilmapiiristä. Hyväksytäänkö muualta muuttaneet helposti kavereiksi jne. Entäs löytyykö päiväkotipaikkoja helposti? Maksaako Mikkeli muuten kotihoidontuen kuntalisää? En tunne Mikkeliä kovin hyvin, joten olisin jokaisesta tiedonjyvästä kiitollinen. Ulkonaisesti ainakin Mikkeli vaikuttaa kauniilta pikkukaupungilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu