Eli, missä päin Thaimaata ovat kirkkaimaat ns paratiisivedet? Lähinnä tarkoitan sen tyyppistä vettä ja rantoja, mitä jossain Malediivien mainoksissa näkee, kirkas turkoosityyppinen vesi ja upeat hiekkarannat. Onko Phuketin seudulla?
Kirkkaimmat vedet
???
251380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
reissattuani, vastaan tuohon: Thaimaassa ei ole niin kirkkaita vesiä kuin Malediiveilla, mutta lähimmäksi pääsee Similanin saarilla Tammi-Maaliskuussa.
Olen myös sukeltanut eripuolilla Thaimaata aina Koh Changilta Phi Phi lle.
Onko Balilla hienommat rannat ja vedet mitä Thaimaan kohteissa?
on paskaset rannat.
kirkkaista vesistä ja upeista rannoista?
Sukellukseen, snorklaukseen, uintiin vai rannalla löhöilyyn tai upeaan maisemaan tarkoituksella matkakohdetta?
Sillä kun on eri merkityksiä; millainen on rantahiekka, onko rannalla tilaa, onko uitavaa vettä, onko rantavedessä mitään nähtävää, entä 50m rannasta, entä avomerellä sukeltamisessa?
Olen harrastanut sukellusta yli 20 vuotta, ja uskaltaisin väittää että kaikkein kirkkain vesi on Punaisessa meressä. Toki löytyy Intian valtamerestäkin näkyvyyttä, mutta virtaukset saattavat muuttaa veden sameaksi hetkessä.
Aloittaja kysyi:
*Eli, missä päin Thaimaata ovat kirkkaimaat ns paratiisivedet? Lähinnä tarkoitan sen tyyppistä vettä ja rantoja, mitä jossain Malediivien mainoksissa näkee*
Aloittaja kysyi:
*Eli, missä päin Thaimaata ovat kirkkaimaat ns paratiisivedet? Lähinnä tarkoitan sen tyyppistä vettä ja rantoja, mitä jossain Malediivien mainoksissa näkee*
Myös sukellusta yli 20 vuotta harrastaneena ja Punaisessa meressä tätä tehneenä (viimeisestä sukellus kerrasta siellä on tosin aikaa) voin allekirjoittaa tuon, että siellä oli mahtava näkyvyys.
Mitä Thaimaan sukelluskohteisiin tulee, niin totta tuokin, että niissä virtaukset vaikuttavat vuodenajan mukaan paljonkin näkyvyyteen. Pelkkää näkyvyyttä tavoitellessa kannattaakin huomioida vuodenajat ja näin esimerkiksi mantereelta mereen valuvien sadevesien vaikutus näkyvyyteen.
Toisaalta ehkä kannattaa huomioida myös se, mitä voi nähdä. Silloin kun Thaimaan sukelluskohteiden vesissä on paljon planktonia ei näkyvyys ole huippuluokkaa, mutta sen planktonin perässä tulee sykähdyttäviä nähtävyyksiä kuten paholaisrauskuja ja valashaita. Joka näitä on päässyt näkemään, ymmärtänee "viisasteluni"?
Aloittajan aloitus jättää paljon arvailujen varaan ja paljon vastaajien vastauksiin vaikuttanee tietenkin omat henkilökohtaiset kokemukset ja mieltymykset. Nämä etenkin siten miten arvostaa kohteen pinnan yläpuolista toimintaa ja mitä fiiliksiä ne antavat. Kuriositeettina en voi olla mainitsematta, että silloin kun minä Punaisella merellä hienoimpia sukelluskokemuksiani elämäni aikana koin, niin me erään Puukilan Oskun porukassa majoituimme rannalle armeijan puolijoukkuetelttaan (kaminaa ei tosin tarvittu). Hienoja ja ainutlaatuisia kokemuksia olivat nuo silloin, kuten ovat jotkut muutkin sukellusreissut olleet noiden kokemuksien jälkeen. Kuitenkin, mitä tulee noihin pinnan yläpuolisiin olosuhteisiin ja fiiliksiin, niin kyllähän Thaimaa kohteena on omaa luokkaansa.
Thaimaassa - kun nyt Thaimaa foorumilla keskustelemme - on paljon suomalaista(kin) huippuosaamista; mitä kohteisiin, rantoihin ja vesien kirkkauteen tulee. Suosittelen suomalaisena suomalaisia yrittäjiä, vaikka omia kokemuksia löytyykin muunmaalaisista enemmin. Pyydän nyt myös anteeksi, että liitän tähän kommenttiini vain yhden linkin ja suosittelen googlettamaan muitakin. En voi, enkä halua, suositella vaihtoedoista mitään toistensa yli. Tämän linkin takaa olen kuitenkin itse löytänyt Suomessa käkkiessäni ja nähtävyyksiä muitellessani, unelmoidessani, mielenkiintoista ja opettavaa luettavaa.
http://www.rayadivers.com/site/
Oletko itse käynyt Malediiveilla (tuskin, minä muuten olen)?
Pystytkö yleensäkään vastaamaan asiallisesti (minä ainakin yritin)?
Saa nähdä, miten "aloittaja itse" vastaa saamiinsa vastauksiin.
TYHMÄ.
Kuules POIKA, olenpa sattunut käymään NIIN Malediiveilla, jos tarkemmin haluat tietää Meerulla, missäs sinä POIKA, olen myös sukeltanurt Thaimaassa melkein missä päin Thaimaata tahansa, sekä myös Punaisella merellä POIKA.
Ketään ei kiinnosta kuinka ERINOMAINEN ja ettäkö oikein olet jopa sukeltaja, no huh huh, sinä olet. Jos viitsisit, POIKA katsoa seuraavaksi mitä kysytään ja vastata sen mukaan.
Paraat vedet on lasissa, vodka soda, 10 s seisoneena, on kirkasta, elämä.
25
DDDDDDDD
Similanilla, Surinillakin.. onhan noita.
DDDDDDDDDD
DDDDDDDD
ulos
Okei jatketaanpa taas
Ahaa ja taas uutta putkeen
Kokeile tappia - kysy Pellervolta neuvoa:
Perussetti
Kirjoittanut: PellervoHollo / 10.8.07 / klo 09:37
Itselläni on käytössä sellainen niinsanottu dildojen ja anustappien perussetti eli jokaiselle päivälle hieman erikokoista parrua. Yleensä rankan viikonlopun jälkeen maanantaisin käytän kaikkein suurinta anustappia koska takapuoli on viikonlopun jäljiltä hieman "löysässä" kunnossa. Siitä sitten päivä kerrallaan pienennän kokoa tulevaa viikonloppua kohden ja perjantaiksi paikkani ovatkin jo kiinteässä kunnossa ja voin huoletta antaa nautinnollisia hetkiä kumppaneilleni.
-Pellervo-
DDDDDDDDDDDDD
Onpa mielenkiintoista
LisääLisääLisää
sukelluskohteet Similanilla? Minkä saarien lähellä?
nimeltään kuin:
Elephant Head Rock, Sharkfin Rock, Christmas point ja Similan #3-#5
pinnan alla, ja mites yöpyminen esim #4lla?