Harjasin teräsharjalla sammaleen pois palahuovasta. Ikää katolla on kahdeksan vuotta. Katto näyttää muutoin vielä hyväkuntoiselta, mutta varjopuolelle oli kehittynyt sammalta. Aurinkopuolella ei ollut lainkaan ja katto vaikuttaa siltä puolen kuin uudelta.
Jotkin palat joiden reunoilta harjasin sammaleet, olivat myös hieman irronneet liimauksestaan. Millä ne kannattaisi kiinnittää uudelleen? Auttaako lämmitys vaikkapa jollain lämpöpuhaltimella? (hiuskuivaaja esim)
Millä aineella voisi ehkäistä sammaloitumisen?
.
Jotkin palat joiden reunoilta harjasin sammaleet, olivat myös hieman irronneet liimauksestaan. Millä ne kannattaisi kiinnittää uudelleen? Auttaako lämmitys vaikkapa jollain lämpöpuhaltimella? (hiuskuivaaja esim)
Millä aineella voisi ehkäistä sammaloitumisen?
.
Vastaukset 7
Vanhimmat
palahuopakatto kestää noin 30v ennenkuin sen tarvii uusia, mielestäni teräsharja on väärä valinta painepesuri sopii paremmin
kiinnitykseen sopii kaasutoho, JÄTÄ KUITENKIN AMMATTILAISEN HUOLEKSI
se voi syttyä palamaan ja palaa pian koko tupa
No, ehdin kuitenkin harjaamaan. Tein sen kyllä tosi hellävaroen.
Käyn raksakaupassa kyselemässä oisko järkevää vetää jotain töhnöä. Mut aika reilusti lupasit huopakatolle elinaika, hyvä niin. Totta puhuen, huollettuna katto kuin katto pitäis vähintään tuon ajan kestää.
hyvin tehty päre kattokin kestää yli kolmekymmentä vuotta
joskus niitäkin tehnyt itsellä pärehöylä
Olen ajatellut päällystää joskus päreillä hirsipinnalla olevan mökkini. Alkuaan se on ollut pärepinnalla, on vielä naulojen jäljet seinissä. Olis kaunis ja samalla se estäisi lämpöhukkaa. Kaikki vaan maksaa, ja toistaiseksi ei ole siihen laittaa euroja.
Itse olen käyttänyt tuollaista:
http://www.biltema.fi/osteri/osteri.cgi?sivu=skriptisivut/index_kauppa.htm&linkki=361145.htm&tuote=361145&ryhmaid=93
Varmaan saa samaa muualtakin, mutta tuo kauppa tuossa vieressä.
Samalla paikkaa pienimmät repeytymät ja tiivistää läpivientejä.
Sytämellinen Kiitos! Taidanpa lähteä etsimään jostakin muusta kaupasta vastaavaa tuotetta, sillä Biltemaan on turhan pitkästi matkaa.
Huopakatto on rakennettu alushuovan kanssa tai ilman. Alushuopa lisää katon ikää, mutta se ei ole
tarpeellinen jyrkillä katoilla.
Palahuopa alkaa vuotamaan vettä seuraavasti (jos ei saa kolhuja): Sammal kasvattaa juurensa palan
alle ja sinne menee multaa ja vettä. Mullassa vesi kulkee hieman ylöspäin. Vesi ruostuttaa naulan
ohuemmaksi, kuin on sen reikä huovassa.
Huopakattoa tehtäessä käytetään "kylmäliimaa" liimausaineena alushuopaan. Tätä voinee käyttää
korjauksessa.
Vesikatosta on vaikea nähdä päältäpäin, mistä se vuotaa.
Sanotaan, että laittamalla kuparilanka katon harjalle, se estää sammaleen kasvun (huopakatolla).
Kokeeni mukaan näin on noin 1metri matkalla kuparista alaspäin. Kupari voi aiheuttaa vesirännien
syöpymistä. Tosin vesiränni on helppo uusia koko kattoon verrattuna.