Missäs Varkauden oma katujuna?!

kunhan kysyn?

Monella kaupungilla on tälläinen kulkemassa kesäisiä katuja.



Mikkelin katujuna Mikke
http://www.lansi-savo.fi/Etusivu/9339939.jpg

Pieksämäen katujuna Ville-Veturi
http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/05/24/8143010478539313101web_0.jpg

Oulun katujuna Potnapekka
http://www.ouka.fi/english/images/DSC03708.JPG

Jyväskylän Lillijuna
http://www.lillijuna.fi/index.php?id=4

Lappeenrannan katujuna
http://gosaimaa.fi/archives/3268

Katujunat Kuopio, Tampere ja Helsinki
http://www.katujunat.fi/

9

869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alkuun

      Varkauteen tulee raitiotievaunu, näin on salassa Joroisten ja VR:n kanssa kuulemma sovittu, kiskot saadaan Huutokoski - Savonlinna osuuden vanhoista kiskoista kunhan ne on ensin Joroisten neuvosten yhteisellä ponnistuksella saatettu rantaan sopivan uittoreitin, jota parhaillaan selvitetään, varteen Pirtinvirtaan uittamista varten. raitiovaunu tulee hevosvetoiseksi, jolloin ei ns ilmajohtuja tasvita, pekät kiskot riittää. Hevosiakin kuuleman mukaan on riittävästi saatavilla , vanhoja kyntöruunia, eläköityneitä. Varsinaiseksi vaunuksi on esitetty, presidentin vävyn pohjakosketuksen saanutta sukellusvenettä, pysyisi varmaan kiskojen ja lisävarusteiksi hankittujen pyörien avulla paremmin pinnalla.

      • hitsi kun

        ei viittitä kävellä tai pyöräillä lyhyitäkään matkoja.Myös nuorert ja eläkeläiset liikkeelle ! Siinä on kaupunkijunaa kaikille !!!


    • !!!!

      Johtajien suuriin palkkoihin!

      Koita siinä sitten katujunia hankkia kuten kaikissa edistyksellisissä kaupungeissa.

    • muita?????

      eikö voisi keksiä ,jotain muuta?

    • Rakennetaan täällä malliltaan kuin Lontoon bussi mutta siinä olisi tarjoilua. Sen reitti kulkisi ensin Taulumäeltä Kuntorantaan sieltä Asuntomessualueen kautta Taipaleen kanavalle sieltä Mekaaniseen museoon ja takaisin taulumäelle. Siinä voisi olla vaikka karaokea tai trubaduuria. Myös ylhäällä hunolla säällä sulkeutuvat ikkunat.

      • ehdotuss

        Tuo brunon ehdotus ois hyvä! Ainut vaan, että auto saastuttaa niin voisi tehdä niin että auto kulkisi tätä reittiä ainoastaan pe-la päivinä.


    • Anonyymi

      pultti

    • Anonyymi

      kuppi

    • Anonyymi

      jauhelihakeitto

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      245
      17316
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12323
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6091
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      68
      4930
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      19
      4910
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4032
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3615
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      13
      3545
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      139
      3076
    10. 319
      1737
    Aihe