Missäs Varkauden oma katujuna?!

kunhan kysyn?

9

907

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alkuun

      Varkauteen tulee raitiotievaunu, näin on salassa Joroisten ja VR:n kanssa kuulemma sovittu, kiskot saadaan Huutokoski - Savonlinna osuuden vanhoista kiskoista kunhan ne on ensin Joroisten neuvosten yhteisellä ponnistuksella saatettu rantaan sopivan uittoreitin, jota parhaillaan selvitetään, varteen Pirtinvirtaan uittamista varten. raitiovaunu tulee hevosvetoiseksi, jolloin ei ns ilmajohtuja tasvita, pekät kiskot riittää. Hevosiakin kuuleman mukaan on riittävästi saatavilla , vanhoja kyntöruunia, eläköityneitä. Varsinaiseksi vaunuksi on esitetty, presidentin vävyn pohjakosketuksen saanutta sukellusvenettä, pysyisi varmaan kiskojen ja lisävarusteiksi hankittujen pyörien avulla paremmin pinnalla.

      • hitsi kun

        ei viittitä kävellä tai pyöräillä lyhyitäkään matkoja.Myös nuorert ja eläkeläiset liikkeelle ! Siinä on kaupunkijunaa kaikille !!!


    • !!!!

      Johtajien suuriin palkkoihin!

      Koita siinä sitten katujunia hankkia kuten kaikissa edistyksellisissä kaupungeissa.

    • muita?????

      eikö voisi keksiä ,jotain muuta?

    • Rakennetaan täällä malliltaan kuin Lontoon bussi mutta siinä olisi tarjoilua. Sen reitti kulkisi ensin Taulumäeltä Kuntorantaan sieltä Asuntomessualueen kautta Taipaleen kanavalle sieltä Mekaaniseen museoon ja takaisin taulumäelle. Siinä voisi olla vaikka karaokea tai trubaduuria. Myös ylhäällä hunolla säällä sulkeutuvat ikkunat.

      • ehdotuss

        Tuo brunon ehdotus ois hyvä! Ainut vaan, että auto saastuttaa niin voisi tehdä niin että auto kulkisi tätä reittiä ainoastaan pe-la päivinä.


    • Anonyymi

      pultti

    • Anonyymi

      kuppi

    • Anonyymi

      jauhelihakeitto

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      56
      4274
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      291
      4154
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      166
      3666
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      93
      3563
    5. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      95
      3149
    6. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      31
      2487
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      36
      1885
    8. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1783
    9. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      16
      1763
    10. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1690
    Aihe