Monella kaupungilla on tälläinen kulkemassa kesäisiä katuja.
Mikkelin katujuna Mikke
http://www.lansi-savo.fi/Etusivu/9339939.jpg
Pieksämäen katujuna Ville-Veturi
http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/05/24/8143010478539313101web_0.jpg
Oulun katujuna Potnapekka
http://www.ouka.fi/english/images/DSC03708.JPG
Jyväskylän Lillijuna
http://www.lillijuna.fi/index.php?id=4
Lappeenrannan katujuna
http://gosaimaa.fi/archives/3268
Katujunat Kuopio, Tampere ja Helsinki
http://www.katujunat.fi/
Missäs Varkauden oma katujuna?!
9
869
Vastaukset
- alkuun
Varkauteen tulee raitiotievaunu, näin on salassa Joroisten ja VR:n kanssa kuulemma sovittu, kiskot saadaan Huutokoski - Savonlinna osuuden vanhoista kiskoista kunhan ne on ensin Joroisten neuvosten yhteisellä ponnistuksella saatettu rantaan sopivan uittoreitin, jota parhaillaan selvitetään, varteen Pirtinvirtaan uittamista varten. raitiovaunu tulee hevosvetoiseksi, jolloin ei ns ilmajohtuja tasvita, pekät kiskot riittää. Hevosiakin kuuleman mukaan on riittävästi saatavilla , vanhoja kyntöruunia, eläköityneitä. Varsinaiseksi vaunuksi on esitetty, presidentin vävyn pohjakosketuksen saanutta sukellusvenettä, pysyisi varmaan kiskojen ja lisävarusteiksi hankittujen pyörien avulla paremmin pinnalla.
- hitsi kun
ei viittitä kävellä tai pyöräillä lyhyitäkään matkoja.Myös nuorert ja eläkeläiset liikkeelle ! Siinä on kaupunkijunaa kaikille !!!
- !!!!
Johtajien suuriin palkkoihin!
Koita siinä sitten katujunia hankkia kuten kaikissa edistyksellisissä kaupungeissa. - muita?????
eikö voisi keksiä ,jotain muuta?
Rakennetaan täällä malliltaan kuin Lontoon bussi mutta siinä olisi tarjoilua. Sen reitti kulkisi ensin Taulumäeltä Kuntorantaan sieltä Asuntomessualueen kautta Taipaleen kanavalle sieltä Mekaaniseen museoon ja takaisin taulumäelle. Siinä voisi olla vaikka karaokea tai trubaduuria. Myös ylhäällä hunolla säällä sulkeutuvat ikkunat.
- ehdotuss
Tuo brunon ehdotus ois hyvä! Ainut vaan, että auto saastuttaa niin voisi tehdä niin että auto kulkisi tätä reittiä ainoastaan pe-la päivinä.
- Anonyymi
pultti
- Anonyymi
kuppi
- Anonyymi
jauhelihakeitto
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset24517316Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17812323Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El556091Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään684930MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny194910Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.264032Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843615Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja133545Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1393076S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.3191737