Monella kaupungilla on tälläinen kulkemassa kesäisiä katuja.
Mikkelin katujuna Mikke
http://www.lansi-savo.fi/Etusivu/9339939.jpg
Pieksämäen katujuna Ville-Veturi
http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/05/24/8143010478539313101web_0.jpg
Oulun katujuna Potnapekka
http://www.ouka.fi/english/images/DSC03708.JPG
Jyväskylän Lillijuna
http://www.lillijuna.fi/index.php?id=4
Lappeenrannan katujuna
http://gosaimaa.fi/archives/3268
Katujunat Kuopio, Tampere ja Helsinki
http://www.katujunat.fi/
Missäs Varkauden oma katujuna?!
9
922
Vastaukset
- alkuun
Varkauteen tulee raitiotievaunu, näin on salassa Joroisten ja VR:n kanssa kuulemma sovittu, kiskot saadaan Huutokoski - Savonlinna osuuden vanhoista kiskoista kunhan ne on ensin Joroisten neuvosten yhteisellä ponnistuksella saatettu rantaan sopivan uittoreitin, jota parhaillaan selvitetään, varteen Pirtinvirtaan uittamista varten. raitiovaunu tulee hevosvetoiseksi, jolloin ei ns ilmajohtuja tasvita, pekät kiskot riittää. Hevosiakin kuuleman mukaan on riittävästi saatavilla , vanhoja kyntöruunia, eläköityneitä. Varsinaiseksi vaunuksi on esitetty, presidentin vävyn pohjakosketuksen saanutta sukellusvenettä, pysyisi varmaan kiskojen ja lisävarusteiksi hankittujen pyörien avulla paremmin pinnalla.
- hitsi kun
ei viittitä kävellä tai pyöräillä lyhyitäkään matkoja.Myös nuorert ja eläkeläiset liikkeelle ! Siinä on kaupunkijunaa kaikille !!!
- !!!!
Johtajien suuriin palkkoihin!
Koita siinä sitten katujunia hankkia kuten kaikissa edistyksellisissä kaupungeissa. - muita?????
eikö voisi keksiä ,jotain muuta?
Rakennetaan täällä malliltaan kuin Lontoon bussi mutta siinä olisi tarjoilua. Sen reitti kulkisi ensin Taulumäeltä Kuntorantaan sieltä Asuntomessualueen kautta Taipaleen kanavalle sieltä Mekaaniseen museoon ja takaisin taulumäelle. Siinä voisi olla vaikka karaokea tai trubaduuria. Myös ylhäällä hunolla säällä sulkeutuvat ikkunat.
- ehdotuss
Tuo brunon ehdotus ois hyvä! Ainut vaan, että auto saastuttaa niin voisi tehdä niin että auto kulkisi tätä reittiä ainoastaan pe-la päivinä.
- Anonyymi
pultti
- Anonyymi
kuppi
- Anonyymi
jauhelihakeitto
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721127
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37541Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä295533Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215489Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45482- 49477