perintätoimistot voivat pitää jonkun saatavan vaikka kuinka kauan ilman että ne hakee sille velalle tuomiota,eli miten tää on tehty mahdolliseksi tässä viimesessäulosottolaissa ? velkahan pitäis vanheta 15.vuodessa mutta nythän tämä ei päde !!
miten on mahdollista että
ulk
10590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Bisnes se on joka kannattaa.
Ja kysymyksesi sinun pitää esittää meidän viisaille lainsäätäjille, eli eduskunnalle.
paskat laskunne. Velkojen ei pitäisi vanhentua ikinä!
velka vanhenee kolmessa vuodessa jos asialle ei ole haettu oikeuden päätöstä.
Luehan tuoreimpia otsikoita otsikolla "velkojen vanhentuminen"
Perintäfirmat roikottaa mielellään omistamiaan velkoja ( on osatnut ne) jos katsoo ettei ole järkeä mennä oikeuteen jossa 15v aika lähtee käyntiin.
Mikäli perintätoimisto ei ole TODISTETTAVASTI katkaissut velan vanhentumista, on velka vanhentunut lopullisesti. Jos saa kirjeitä ja ei reagoi mitenkään 3 vuoteen ja homma menee aikanaan käräjille KIELLÄT SAANEESI KIRJEET jolloin näyttötaakka on kantajalla eli perijällä. He eivät voi mitenkään todistaa asiaa joten.. Muistakaa näyttötaakka on vaatijalla aina.
perintäkirjeet roskiin ilman ,jotta edes avaan sitä.Yrittävät muuten nykyisin soittaa vaan se ei katkaise vanhenemista sillä vaikka nauhoittavat puhelut se on jo itsessään rikos.Aina kun puhelu nauhoitetaan siitä pitää mainita ennen puhelun alkua.
nauhoituksesta, väärä luulo. Suurin osa firmoista tallentaa puhelut eivätkä kerro sitä. Voit myös itse tallentaa puhelun kertomatta siitä.
mutta sitä ei voida oikeudessä käyttää ollenkaan suomessa.Ei nyt olla jenkeissä sori boy.Yrittivät aikoinaan eräs instanssi ja hävis.
kyse, vaan että kuka tahansa voi nauhoitella omia puhelujaan. Niiden todistuskelpoisuus on sitten eri juttu, vertaapa asiaa esim. Ulvilan murhaan niin saat hieman perspektiiviä horinoillesi.
voivat jättää velat maksamatta myös siksi, että sairastuvat. Sairauspäivärahalla ei makseta velkoja vaan vuokra ja lääkkeet. Paskahan se tietysti on sairaskin, mutta ei lusmu.
"Mikäli perintätoimisto ei ole TODISTETTAVASTI katkaissut velan vanhentumista, on velka vanhentunut lopullisesti. Jos saa kirjeitä ja ei reagoi mitenkään 3 vuoteen ja homma menee aikanaan käräjille KIELLÄT SAANEESI KIRJEET jolloin näyttötaakka on kantajalla eli perijällä. He eivät voi mitenkään todistaa asiaa joten.. Muistakaa näyttötaakka on vaatijalla aina."
Tuota on moni yrittänyt ja hävinnyt käräjillä.
Jospa sairaus on itse aiheutettu niin silloin hän on lusmujuoppo.