Virhekoodi: 80072efd

Sal-ly

Asensin uusimman Windows Live Messengerin. Minulla on käyttöjärjertelmänä XP. Asennuksen jälkeen antoi kirjautua sisään, mutta kirjautui itsestään ulos n. 10 minuutin päästä. Nyt en ole päässyt kirjautumaan meseen pariin viikkoon. Tulee nimittäis tälläinen ilmoitus:

"Sisäänkirjautuminen kohteeseen Windows Live Messenger epäonnistui
Internet-yhteydessä voi olla ongelma. Varmista, että tietokone on yhteidessä Internettiin.

Windows Live Messenger on yrittänyt kirjata sinua sisään useita kertoja tuloksetta. Käyttämäsi palomuuri saattaa estää Windows Live Messenger- ohjelmaa muodostamasta yhteyttä palveluun. Tarkista palomuurin asetukset. Saat lisätietoa jälleenmyyjän ohjeista
Lisätietoa...

Virhekoodi: 80072efd"

Että tuollaista. Tarkistin palomuurin asetukset. Kyllä sen nyt pitäisi antaa Messengerin kirjautua sisään, mutta ei. Netissä oleva Messenger antaa kirjautua sisään ja toimii.
Vianmäärityksessä Messenger sanoo, että vika on Tärkeimmissä porteissa. Menin myös Työkalujen kautta Yhteyksiin ja siellä sanottiin, että "Yhteyttä kohteeseen .NET Messenger -palvelu ei ole. Internet-yhteys on muodostettu lankaverkkoyhteyden kautta"

Eli minun ymmärtääkseni Messengerissä ei siis ole Internet-yhteyttä(?). Muuten Internet-yhteys koneella toimii. Eli mikä tässä nyt olisi avuksi?

4

786

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päältä ja

      koklaa toimiiko. Jos toimii, niin sit sen jälkeen otat selvää, mitä portteja se softa käyttää ja avaat palomuurista vastaavat portit ja käytät taas palomuuria.

      • Sal-ly

        Kävin läpi kaikki nuo linkeissäkin olevat linkit. Tein kaikki asetusmuutokset mitä neivottiin tekemään, mutta ei apua. Sama juttu vieläkin.


      • live mese
        Sal-ly kirjoitti:

        Kävin läpi kaikki nuo linkeissäkin olevat linkit. Tein kaikki asetusmuutokset mitä neivottiin tekemään, mutta ei apua. Sama juttu vieläkin.

        RE: Error 8000401a - Windows Live Messenger 2009 (14.0.8050.1202)

        Suyesh or egghead, thanks! you're the best...

        For rookies:
        Begin--> run--> regedit--> enter--> Go to edit--> search --> 380689D0-AFAA-47E6-B80E-A33436FE314B --> enter -->
        Just delete that selected key.

        any mistake... sorry! i'm tuga!

        lol


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1341
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      307
      555
    Aihe