Welho ei toimi

Tietokonemies itsekin

Welho on pätkinyt Vallilassa Helsingissä ja asiakaspalvelussa silti väitetään, ettei ole mitään alueellista vikaa.

Pätkimistä on jatkunut viikkotolkulla.

En suosittele kenellekään Welhoa. Seuraan tilannetta ja kerron jos antavat vaikka hyvitystä.

14

2130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Ongelma voi olla muuallakin. Kuten koneessa tai modeemissa.

      • yleisimmässä eli

        itse kaapelissa joka on modeemin ja pistorasian välillä. juuri nuo liitäntäkaapelit on yleisin syy pätkimiseen.


      • Tietokonemies itsekin
        yleisimmässä eli kirjoitti:

        itse kaapelissa joka on modeemin ja pistorasian välillä. juuri nuo liitäntäkaapelit on yleisin syy pätkimiseen.

        Modeemi ja johto on käyty Sanomatalossa tarkistuksessa ja Welhon asiantuntijoiden mukaan ihan kunnossa.

        Huoltomies on käynyt katsomassa kotona ja sanoi kaiken olevan kunnossa.

        Onko lisää näitä Welhon puolustuspuheita?

        En kai nyt hemmetti valittais jos olis omaa syytä.

        p.s. joo ei ole vika verkkokortissakaan. Welho itse myöntää ettei tiedä syytä, mutta että vika on heillä. Eivät vaan aio tehdä sille yhtikäs mitään.


      • Tietokonemies itsekin
        Tietokonemies itsekin kirjoitti:

        Modeemi ja johto on käyty Sanomatalossa tarkistuksessa ja Welhon asiantuntijoiden mukaan ihan kunnossa.

        Huoltomies on käynyt katsomassa kotona ja sanoi kaiken olevan kunnossa.

        Onko lisää näitä Welhon puolustuspuheita?

        En kai nyt hemmetti valittais jos olis omaa syytä.

        p.s. joo ei ole vika verkkokortissakaan. Welho itse myöntää ettei tiedä syytä, mutta että vika on heillä. Eivät vaan aio tehdä sille yhtikäs mitään.

        Olen siis kysellyt huoltomieheltä, asiakaspalvelijalta ja teknisestä tuesta, että onko vikaa alueella ja joka kerta olen saanut eri vastauksen. Eli välillä on ja välillä ei.

        Netti siis toimii lähes koko päivän välillä ja sitten alkaa katkeilu esim 2 tunnin ajaksi.

        Ja kyllä.. olen boottaillut/irroittanut johdot/kokeillut yhteyttä johdolla suoraan modeemiin eikä niillä ole mitään vaikutusta. yhteys tulee ja menee omia aikojaan.


    • ArTsin

      ...Welho on toiminut ihan OK,kuten aina ennenkin.

      • Tietokonemies itsekin

        Kiva kun sulla toimii.


    • niin se pätkii

      kaikilla muillakin operaattoreilla: internet-yhteys on koko ajan olemassa ja päällä, mutta WLAN pätkii ja sä, kuten kymmenet tuhannet muut raivostuneet asiakkaat, kuvittelet, että se on operaattorin vika, vaikka se on sun oma vika. Mitäs menit WLAN-halpaan!

    • tuoppa

      kyllä harmittaa kun sähköposti welhossa ei toimi

    • Ihmetysmies

      Tilattiin firmaan 100Mb linja ja ihmeteltiin kun siirtonopeus on jatkuvasti alle 50. Asiakaspalvelusta mimmi totesi pokkana, että "koneen mukaan teidän signaali on liian hyvä, teidän pitäisi jotenkin sitä huonontaa, niin sitten saatas oikeat nopeudet käyttöön". Wtf.... soitettiin toistamiseen ja samainen asiakaspalvelu totes, että teidän signaalissa on jotain vikaa, se on huono, joten huoltomies käy katsomassa. Kaveri tuli, juoksi taloyhtiön puhelinkeskuksessa ja vaihto jonkun laitteen sieltä ja alko heti toimimaan.

      Taitavat asiakaspalvelussa heitellä kruunaa ja klaavaa miettiessään mitä tänään selitellään asiakkaille. Welhon palvelulupaukset ovat olleet jo pitkään täysin ylirealistisia ja olisi kiva kuulla onko joku saanut koskaan kertaheitolla näitä 100 tai 200 Mbit nopeuksia oikeasti?

      Taisi DNA taas onnistua mokaamaan yhden vanhan kunnon palvelutuottajan!

      • 3jk3

        "...juoksi taloyhtiön puhelinkeskuksessa ja vaihto jonkun laitteen..."

        No tota...Welhon nettilinja ei kulje puhelinpiuhoissa.


      • Puhe Elin Mies vm-38
        3jk3 kirjoitti:

        "...juoksi taloyhtiön puhelinkeskuksessa ja vaihto jonkun laitteen..."

        No tota...Welhon nettilinja ei kulje puhelinpiuhoissa.

        No mutta kun ne Welhon valokaapelivekottimet ovat usein samoissa tiloissa kuin ne vanhat puhelinpiuhapäätteet.


    • grjyuuuy

      Vieläkö jollain tökkii Welho Vallilassa? Yhdellä ainakin tökkii ja on tökkinyt kauan.
      Ei edes lupaa startata, asiakaspalvelu väittää että heillä kaikki on ok.

      • 2,5 kk ja sitten...

        Welho tökkii koko stadissa, ja on tökkinyt ihan siitä asti kun dna osti Welhon.

        Onneksi on muitakin palveluntarjoajia.


    • Anonyymi

      Ei toimi nytkään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2181
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2032
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      915
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe