Rahan jakaminen

pokerstarilla

Oletteko tietoisia mitenkä tuon palkintopotin jakaminen onnistuu. Oltiin finaalipöydässä jäljellä 5 pelaajaa niin rupesivat ehdottelemaan potin jakamista. Mutta tiedättekö te miten se rahanjako onnistuu sitten?

6

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eihän kukaan

      oikeesti tuollaisia ehdoittele, eihän?

      • totta,

        Kyllä se on totta mitä kirjoitin alkuperäiseen viestiin ja vastasin ehdotukseen NO DEAL!.

        Mutta edelleenkin ihmettelelen mitenkä se potin jakaminen olisi tapahtunut, olisiko pöytään ilmestynyt joku valikko vai mitenköhän lie?


      • Pokeri81
        totta, kirjoitti:

        Kyllä se on totta mitä kirjoitin alkuperäiseen viestiin ja vastasin ehdotukseen NO DEAL!.

        Mutta edelleenkin ihmettelelen mitenkä se potin jakaminen olisi tapahtunut, olisiko pöytään ilmestynyt joku valikko vai mitenköhän lie?

        Jollain saitilla on ns. automaattinen DEAL. Siinä pelaajalle ilmestyy valikko eteensä ja hän pystyy siitä hyväksymään/hylkäämään dealin.

        ellei automaattista deal ehdotusta ole, tulee pokerisaitin edustaja tsättiin ja kyselee millaista dealia ihmiset haluavat. Jos jokainen on tyytyväinen chippien mukaiseen jakoon, saitin edustaja laskee summat kaikille. Tämä täytyy tietenkin myös hyväksyä vielä ennenkuin deali on hyväksytty. Jos tunnet omaavasi hyvän edun fieldiin niin voit yrittää neuvotella itsellesi paremmankin dealin.

        www.makerakeback.com
        ...yleensä jotain ekstraakin on mahdollista saada...


    • Runoilija2

      Useimmiten potti jaetaan juuri chippien mukaan, mutta ei aina välttämättä, mulla yksi esimerkki 4 way dealista:

      Deali toi (suluissa pelimerkkien määrä dealin hetkellä)
      1. 339.75€ (n. 20.000 chippii)
      2. 339.32€ (n. 20.000 chippii) (minulle!)
      3. 161.66€ (n. 10.000 chippii)
      4. 159.27€ (1088 chippii)

      Eli ei se tuossa ainakaan täydellisesti chippien määrän mukaan mennyt ;)

      • aivokääpiöt..

        Miten helvetissä päästitte mikrostäkin jakamaan pottia?


      • Runoilija2
        aivokääpiöt.. kirjoitti:

        Miten helvetissä päästitte mikrostäkin jakamaan pottia?

        4. sija olisi tuonut sille muistaakseni 92€ joka tapauksessa, eli vaikka olisi odotettu sen putoamista, ei muiden palkintopottiin olisi tullut kuin 15€ lisää. Ja mahdollisuus, että olisin tunkenut stakkini jollekin olisi kasvanut potensiin 4 ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      171
      5217
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      197
      4117
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      140
      3725
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      65
      3072
    5. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      53
      3010
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      146
      1997
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1757
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      39
      1515
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1444
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1319
    Aihe