Eli siis oon menossa lukion tokalle. Aloin tässä miettimään että koska on kirjoitukset ja tajusin että en itsekään tiedä että millon mun kuuluu kirjottaa! Mulla ei siis oo sisaruksia, joilta tietäisin näistä jutuista.
Eli siis millon nyt lukion kakkoselle menevillä on kirjoitukset? Tai siis millon normaalisti ihmiset kirjottaa?
Olisko mulla ei nyt syksyllä vaan vuoden 2010 syksyllä kirjotuksia ja sitten keväällä 2011 jos haluaisin valmistua normaalisti 3 vuodessa?
Eli siis millon nyt lukion kakkoselle menevillä on kirjoitukset? Tai siis millon normaalisti ihmiset kirjottaa?
Olisko mulla ei nyt syksyllä vaan vuoden 2010 syksyllä kirjotuksia ja sitten keväällä 2011 jos haluaisin valmistua normaalisti 3 vuodessa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vastaisiko nyt joku? :(
Sangen erikoista, ettei teitä ole informoitu asiasta. Vai liekköhän mennyt ohi korviesi. http://www.ylioppilastutkinto.fi/fi/koepaivat/
En nyt siis mitään päivämääriä hakenut vaan ihan lähinnä vuotta. Eli siis oon kakkoselle menossa joten jos suoritan kolmessa vuodessa kirjotanko osan aineista syksyllä 2010 ja osan keväällä 2011 ja pääsen ylioppilaaksi keväällä 2011 vai miten tää homma menee? :-D oon joo todella tyhmä tiedän!
Voit ihan itse valita, aloitatko kirjoitukset syksyllä 2010 vai kirjoitatko kaikki kerralla keväällä 2011. Molempia tapoja käytetään.
Mitenkäs koulussasi on ollut eka vuonna opinto-ohjausta, kun siellä kyllä pitäisi antaa ohjeita?
Hieman suunnitelmat voivat jo vaikuttaa valintoihin toisena opintovuonna. Esim. reaaliaineissa pitää valita kaikki mahdolliset kurssit, jos aikoo kirjoittaa jo syksyllä ainereaalin. Samoin joissakin kouluissa on selkeä väylä ruotsin tai lyhyen matikan kirjoittamiseen jo kolmannen syksyllä.
Toivottavasti tästä on sinulle jotain tukea!
On ollut opinto-ohjausta se yksi pakollinen kurssi ekana vuonna! Siellä lähinnä vouhkattiin noista kurssivalinnoista ja "mikä on hyvä opiskelutyyli minulle" -asioista.
Kirjoituksista ei tosiaan niinkään puhuttu, vaikka tärkeäähän siitäkin olisi tosiaan puhua, koska tokan vuoden kurssivalinnat pohjautuu sitten siihen mitä aikoo kirjoittaa.
Mutta kiitos paljon avusta! :) Noin mä olen ajatellutkin, että se menee.