Voisitteko ystävällisesti kertoa millaisia oireita teillä on ollut tautiin liittyen,onko suun liikkeet esim nieleminen ja syöminen tuntuneet kivuliailta ja säteileekö korvaan ?
Kiitän ennakkoon mahdollisista vastauksista.
Poskiontelotulehduksen sairastaneet
9
4786
Vastaukset
- nainen 50+
Minulla on ollut useita poskiontelontulehduksia ja punkteerattukin useamman kerran. Jos tulehdus on rajoittunut vain poskionteloihin, silloin eivät suun liikkeet esim. nieleminen tai syöminen tunnu kivuliailta. Jos tuntuu kipeältä, on tulehdusta myös nielussa, sen sijaan korvaan tai jopa hampaan juureen kipu voi hyvinkin säteillä. Poskiontelotulehduksen ensissijainen oire on paineentunne onteloissa, päänsärky sekä nielussa näkyvä nuhainen vana. Tosin helposti tulehdus voi levitä kurkkuun ja korviin sekä pikittyneenä aiheuttaa keuhkoputkentulehduksen.
- useat poskiontelontul.
Kuulostaa, että kurkussa /nielussa/ ruokatorvessa olis jotain vialla, ei poskionteloissa.
- kroonikko
minulla on useamman kerran vuodessa tulehduksia poskionteloissa, eikä kyllä vaikuta nieluun eikä korviin. Huimausta lähinnä sen lisäksi että on tukossa, eli ei päätäkäännellä ylös/alas eikä sivuille.
Aloittajalta kysyisin, syötkö paljon purkkaa ? - Kysta
kroonikko kirjoitti:
minulla on useamman kerran vuodessa tulehduksia poskionteloissa, eikä kyllä vaikuta nieluun eikä korviin. Huimausta lähinnä sen lisäksi että on tukossa, eli ei päätäkäännellä ylös/alas eikä sivuille.
Aloittajalta kysyisin, syötkö paljon purkkaa ?Mulla todettiin 3v sitte krooninen poskiontelotulehdus ja samalla löyty kysta oikeesta ontelosta. Tätä ennen oli todettu pölyallergia, oireina "niiskutusta" ja päänsärkyä n.7v. Sain lähetteen korvapolille (parin vuoden vääntämisen jälkeen), odotin aikaa yli puoli vuotta. Polilla minut punkteerattiin ja sanottiin, että ensin suoristetaan nenäni väliseinä (joka myös aiheuttaa tukkoisuutta), että päästään leikkaamaan molemmat ontelot. Väliseinäleikkausta odotin myös reilun puoli vuotta. Käydessäni leikkauksen jälkeen polilla poistattamassa tukilevyt nenästä, kysyin milloin toinen, "se oikea" leikkaus on, lääkäri vastasi että, eiköhän se ole tällä selvä. Aha. Leikkaus oli helmikuussa, eli puoli vuotta sitten ja olen ollut kipeänä kaksi kertaa. Päänsärky ja niiskutus vähentynyt muttei poissa. Vajaa kaksi viikkoa sitten tuli flunssa, menin muutaman päivän päästä lääkäriin koska tiesin että poskiontelot on tulehtunut. Ja olikin. Sain antibioottikuurin (kuulemma vahvan). Söin kuurin, ontelot edelleen kipeät ja lämpöä reilut 37 astetta. Menin taas terv.keskukseen. Pistivät röntgeniin, uusi ab-kuuri ja punkteeraus. Eivät saaneet oikeeta puolta puutumaan, joten läpi mentiin kylmiltään. Antibioottia vielä muutama päivä jäljellä, edelleen on lämpöä eikä poskiontelot tunnu paremmilta. Oon kokeillu allergialääkkeitä, kaikenmaailman sumutteita ja tippoja, relaksantteja, migreenilääkkeitä ja antibiootteja. Oon käyny jopa neurologilla, mutta se vaan kokeili polvesta refleksit.. (kannatti jonottaa 2 vuotta)
Samat vaivat, eli päänsärky, niiskutus, huono hajuaisti, limaneritys,väsymys ja toistuvat poskiontelotulehdukset on nyt vaivannut sellaset 10 vuotta, eli melkeen puolet mun elämästä. Ei jaksais sairastaa enää yhtään. - sairas -85
Kysta kirjoitti:
Mulla todettiin 3v sitte krooninen poskiontelotulehdus ja samalla löyty kysta oikeesta ontelosta. Tätä ennen oli todettu pölyallergia, oireina "niiskutusta" ja päänsärkyä n.7v. Sain lähetteen korvapolille (parin vuoden vääntämisen jälkeen), odotin aikaa yli puoli vuotta. Polilla minut punkteerattiin ja sanottiin, että ensin suoristetaan nenäni väliseinä (joka myös aiheuttaa tukkoisuutta), että päästään leikkaamaan molemmat ontelot. Väliseinäleikkausta odotin myös reilun puoli vuotta. Käydessäni leikkauksen jälkeen polilla poistattamassa tukilevyt nenästä, kysyin milloin toinen, "se oikea" leikkaus on, lääkäri vastasi että, eiköhän se ole tällä selvä. Aha. Leikkaus oli helmikuussa, eli puoli vuotta sitten ja olen ollut kipeänä kaksi kertaa. Päänsärky ja niiskutus vähentynyt muttei poissa. Vajaa kaksi viikkoa sitten tuli flunssa, menin muutaman päivän päästä lääkäriin koska tiesin että poskiontelot on tulehtunut. Ja olikin. Sain antibioottikuurin (kuulemma vahvan). Söin kuurin, ontelot edelleen kipeät ja lämpöä reilut 37 astetta. Menin taas terv.keskukseen. Pistivät röntgeniin, uusi ab-kuuri ja punkteeraus. Eivät saaneet oikeeta puolta puutumaan, joten läpi mentiin kylmiltään. Antibioottia vielä muutama päivä jäljellä, edelleen on lämpöä eikä poskiontelot tunnu paremmilta. Oon kokeillu allergialääkkeitä, kaikenmaailman sumutteita ja tippoja, relaksantteja, migreenilääkkeitä ja antibiootteja. Oon käyny jopa neurologilla, mutta se vaan kokeili polvesta refleksit.. (kannatti jonottaa 2 vuotta)
Samat vaivat, eli päänsärky, niiskutus, huono hajuaisti, limaneritys,väsymys ja toistuvat poskiontelotulehdukset on nyt vaivannut sellaset 10 vuotta, eli melkeen puolet mun elämästä. Ei jaksais sairastaa enää yhtään.Itselläni alkaa juurikin yhdeksäs kuumeinen päivä, kaksipv antibiootteja amoxin 750*2/pv annoksella, Tuntuu että ei ole auttanut yhtään. sanoivat puhelimessa että sitten on punkteerattava, kun keuhkotkin jo korisee. Otsa on järkyttävät kipee ja arka, onko mahdollisesti mennyt sinne?
Kiitos tästä kaikesta terveyskeskukselle jossa kävin viikko sitten ja sain lomalapun käteen. olisi jo sillon voinu katsoa posket kun on aikuisiällä ollut pari oireetonta ontelotulehdusta flunssan kanssa ollut. nyt sit tilanne on tämä, kuumetta on ja olo aika vetämätön. - Mhmm
kroonikko kirjoitti:
minulla on useamman kerran vuodessa tulehduksia poskionteloissa, eikä kyllä vaikuta nieluun eikä korviin. Huimausta lähinnä sen lisäksi että on tukossa, eli ei päätäkäännellä ylös/alas eikä sivuille.
Aloittajalta kysyisin, syötkö paljon purkkaa ?Mulla oli kymmenisen vuotta sitten mukoseele poskiontelossa, ja se sai korvan tinnittämään. En tiedä voiko tavallinen poskiontelotulehdus vaikuttaa korviin, mutta tuo kyllä vaikutti.
- -----------------
Ei paineentunnetta, mutta räkää vaikka koko kylälle jakaa. Lisäksi ainakin lämpöä, sekä hirvittävä hammassärky.
- 95% Poskiontelo-
tulehduksista johtuu kvht-altistuksesta, joten testaa:
http://pappasmurffi.nettisivu.org/kvht-kvht-altistuneen-oiretesti/
-Testin jälkeen lue:
"" ......jatkuu.6. KVHT-altistuksen pitkittyessä saat riesaksesi kaksi sairautta, joille voit tehdä itsekin vaadittavat hoitotoimenpiteet limakalvojen kolmen tärkeimmän L-a, L-b ja Bif hyöty-bakteerien syönnin lisäksi:
- 6.1. Kun korvakäytäväsi(toispuolinen) kutisee niin se on merkki siitä, että korvakäytävään pyrkii pesiytymään sienikasvusto, jota ei alkuvaiheessa(=pelkkä kutina) helposti huomaa paljaalla silmällä. Toimi silloin näin: Pyri pitämään korvakäytävä kuivana ja puhtaana. Joko .omasivu.fi palvelimella:
http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-ohje-maitohappobakteerien-kaytosta-nenaan-ja-korviin-apua-korvatulehdus-potilaalle/#Kun_korvakaytava_tulehtuu__tai_saat_korvakaytavaan_sieni_infektion
- Tai .nettisivu.org palvelimellavvvvvv:
http://pappasmurffi.nettisivu.org/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-ohje-maitohappobakteerien-kaytosta-nenaan-ja-korviin-apua-korvatulehdus-potilaalle/#Kun_korvakaytava_tulehtuu__tai_saat_korvakaytavaan_sieni_infektion
Pitkittyessään sienikasvusto aiheuttaa kutinan lisäksi ”rutinaa” ja ”liikettä”-aivankuin jokin ”kävelisi” korvakäytävässä.
- 6.2 Poskiontelotulehdukselle voit itsekin tehdä määrättyjä hoitotoimenpiteitä, lue tuosta kohdasta eteenpäin. Joko .omasivu.fi palvelimella:
http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/mhb-maitohappoprobiootti-bakteerit-pahkinankuoressa-vaiheittain-lyhyesti/mhb-ohje-maitohappobakteerien-kaytosta-nenaan-ja-korviin-apua-korvatulehdus-potilaalle/#Hyotybakteereita_jauheena_suoraan_limakalvoille_ja_esimerkiksi_sieraimiin_kun_erite_on_verista
- Tai .nettisivu.org palvelimellavvvvvv:
http://pappasmurffi.nettisivu.org/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-ohje-maitohappobakteerien-kaytosta-nenaan-ja-korviin-apua-korvatulehdus-potilaalle/#Hyotybakteereita_jauheena_suoraan_limakalvoille_ja_esimerkiksi_sieraimiin_kun_erite_on_verista
Huom! Jos tunnet että et itse pysty edellä kerrottuihin toimenpiteisiin, niin käänny kotisairaanhoidon, tai lääkärin puoleen!
Jatkuu......."" - Anonyymi
Hjälvätta. Hjelpa med hjälwatta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t655766Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset254363Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo1163687Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel593487Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti663142Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L992734Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut32648SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral762593IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k232532Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi891990