odottavathan ovat riskiryhmää..miten muut tekevät,jätättekö eskarilaisen kotiin,ettei pöpö tulisi sitä kautta..itse pähkäilen asiaa,mutta eskarilainen odottaa eskaria,enkä viitsisi sanoa miksen vie,ettei ala pelkäämään..
riskiryhmäläiset ja sikalenssu
miten on
17331
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Meillä esikoinen on pk:ssa normaalisti kun itse olen töissä. Ainenkin täälläpäin päiväkodeissa ollaan nyt erityisen tarkkoja käsienpesusta jne.. desinfiointiaine käsiin pesun jälkeen. Ostimme myös kotiin tuota desinfiointiainetta ja sisälle tullessa käytämme sitä.. Juu, tiedän, ne sormet menevät suuhun jne, mutta oikeastaan sitä sikaflunssaa ei oikein pakoonkaan pääse. Mielestäni terve järki riittää ja ainenkin minä veisin lapseni eskariin. Jos oikein tarkkoja ollaan, voit saada flunssan kaupastakin, kun joku tartunnan saanut koskee tuotteeseen ja sinä sen jälkeen, tai kaupan oveen jne.. ei sitä pakoon pääse. Ja pian saamme rokotteet, meillä ne annetaan terveysasemalta odottavien perheille enskuun alussa. Ja jollet vie lasta eskariin, käytte kai puistossa? ...sieltä se tarttuu yhtä herkästi.
myös pihassa monta isompaa koululaista..enhän voi estää menemästä kaverien kans leikkiin,kun se on ihan hirmu tärkeää tässä iässä..masentuishan tuo lapsukainen muuten.. kotona myös iso vauva..
joten sitä on vähän vaikeampi välttää, jos kohdalle sattuu joku sikainfluenssaan sairastunut ihminen joka ei ymmärrä yskäistä tai aivastaa puseron hihan yläosaan. Toivottavasti kaikki ovat nyt viimeistään tämän sikainfluenssan levitessä parantaneet tietouttaan hyvästä hygieniasta. Tosin sairaidenhan ei yleensäkään pitäisi liikkua missään tartuttamassa muita ihmisiä, vaan sairastaa tauti kotonaan.
Kerroit, että odottavien perheet saavat teilläpäin rokotteet syyskuun alussa. Onko se asia muka jo päätetty vai onko tuo sun veikkaus?
Muistattehan kaikki muuten ensin pestä kädet ihan saippualla ja vedellä, ennen kuin hölväätte sitä käsidesiä? Jos kädet ovat kovin likaiset niin alkoholipitoinen desinfiointiaine kiinnittää osan liasta tiukemmin käsiin. Desinfiointi siis puhtaisiin käsiin, totta kai hätätapauksessa esim. kodin ulkopuolella käsidesikin on parempi kuin ei mitään.
Käsidesi on pätevä silloin, kun kädet eivät ole näkyvästi likaiset. Näinhän työpaikoillakin tehdään eli sitä turhaa vesipesua vältetään. Kädet pestään vain jos ne ovat likaantuneet. Kotioloissahan riittää kunnon saippuavesipesu kun tullaan kaupungilta esimerkiksi. Käsidesiä sitten lisäksi, kun on infulenssa.
Käsien pesun tarkoituksena on puhdistaa kädet liasta ja eritteistä sekä vähentää väliaikaista mikrobiflooraa ja sen siirtymistä.Kädet pestään, jos kädet ovat likaantuneet tai on käytetty käsihuuhteita niin monta kertaa peräkkäin että glyseroli on kerrostunut käsiin ja kädet tuntuvat tahmeilta. Kädet pestään huolellisesti nestesaippualla.
Käsien desinfektion tarkoituksena on poistaa
ja tuhota väliaikainen mikrobifloora.
Edeltävä käsien pesu ei ole tarpeen, elleivät
kädet ole näkyvästi likaiset.
Aivan. Kuten huomasit, kirjoitin, että jos kädet ovat kovin likaiset niin käsidesi kiinnittää lian käsiin. Eli tarkoitin juuri sitä, että jos pihalta tullaan pihaleikeistä niin on varmasti tarpeen pestä kädet ensin tavallisesti saippualla ja vedellä.
"Muistattehan kaikki muuten ensin pestä kädet ihan saippualla ja vedellä, ennen kuin hölväätte sitä käsidesiä?" Kirjoitit.
Lisäksi onhan se ihan selvä, että aina kun tullaan ulkoa tms. pestään joka tapauksessa kädet. Ei siihen enää kotioloissa käsidesiä tarvii. Käsidesiä enemmän kaupungilla asioidessa ja kotona sitten esim. aivastamisen jälkeen. Ei mulle tulis pieneen mieleenikään laittaa käsidesiä käsiin, jotka näkyvästi likaiset.
Niin, mutta se nyt ei ole ihan kaikille selvä, että kun tullaan ulkoa niin pestään ne kädet. Täällähän juuri monet kirjoittavat, että sitä kotona käytetään kun tullaan pihalta tms. eli ei käytetä vain kaupungilla. Sitä paitsi esim. kaupungilta tullessa kädet eivät välttämättä ole näkyvästi likaiset, mutta kun ne pesee niin huuhteluvedestä huomaa, että todellakin olivat. Joten eiköhän nyt lopeteta tämä saivartelu, pointtini vain oli, että käsidesi ei korvaa kaikissa tapauksissa saippualla pesemistä, niin kuin jotkut ihmiset tuntuvat käsittäneen.
Jep, samaa mietin minäkin. Lapsi aloittaa montessoripäiväkodissa 4v. Tähän saakka kotona. Vuoden ikäinen on kotona ja kolmatta odotan lokakuussa syntyväksi. Meillä neuvolassa sanottiin, että saa nähdä tuleeko edes epidemia, kun sen näkee varmaan tässä elo-syyskuussa ja raskaana olevat rokotetaan. Mutta nyt mennään näin, lapsi saa aloittaa hoidossa käynnin, käy siellä vain 2 päivänä viikossa, mutta tarttuuhan se jos on tarttuakseen. Meillä aina huolehdittu käsihygieniasta ja matkoilla on käsidesipullokin mukana. Eniten huolestuttaa just se, jos vastasyntynyt sairastuu, kun se on vielä niin pieni. : (
meilläkin käsidesi mukana ja eskarilainen osaa jo itsekin pyytää sitä kun tullaan kaupasta ulos. olen vain sanonut ettei ihan kassalla pyydää,kun jostain syystä hävettää käyttää sitä. jotkut kun ajattelevat varmasti että hysteeristä touhua : )
Meillä on 3 koululaista ja kuopus päiväkodissa. Isäntä reissaa työn vuoksi jonkin verran ja tapaa ihmisiä. Lisäksi sikainfluenssatartunnan voi saada kauppareissulla tai vaikka neuvolan terkkarilta. (Ko. tauti voi tarttua jo itämisaikana, eli tartunnan saanut, mutta ei vielä itse sairastunut voi tartuttaa taudin jollekin toiselle.)
saada tavallinen kausi-influenssa, enpä sen takia katkaisisi lapsen koulutietä..
NÄIN JOKU KIRJOITTI VAUVAT 0-12kk palstalla:
"""Sikainfluenssa on..
Kirjoittanut: OLEN KYSELLYT / Eilen / klo 22:45
..aivan kuin pahaksi ärtynyt normaali influenssa.
Eli siis vanhuksille, sairaille, odottaville ja lapsille pahin.
Mutta hoito on kuulemma juuri samanlainen..(ystäväni sairaalassa töissä).
Tästä on nyt vain tullut joku samantapainen juttu kuin siitä Lintuinfluenssasta.
Siitäkin sanottiin että "leviää koko suomeen..ja pälä pälä.."
Mutta eipä levinnytkään.
Kyllähän tuo kurja on..en nyt sitä sano ettei olisi.Ja onhan niitä sairastuneita enemmän,mutta sitten taas se että siitä uutisoidaan herkemmin kuin esim. normaalista influenssasta! Normaali influenssa on ERITTÄIN MONELLA suomalaisella joka vuosi, eikä siitäkään mitään kohua nosteta, vaikka samantapainen onkin.Paha tai erittäin paha monelle.
Hyvä hygienia ja isojen väkijoukkojen välttäminen ovat hyvä ensiapu!"""
Ja tuo pitää aika hyvin paikkaansa.
Ja se on totta että on PALJON suurempi riski saada normaali influenssa tai vain flunssa, tai joku muu pöpö kuin tui sikainfluenssa!
Joten en ottaisi mitään kamalaa stressiä tuosta.
Oon huomannut, että on aivan yksi hailea mitä minä teen ja opetan lapsille, kun mies ei kuitenkaan päivän aikana tee asioille mitään.
Se on siis mies joka sen todennäköisimmin meidän perheestä saa, ja tartuttaa sitten kivasti kaikki muutkin.
kun tullaan ulkoa sisälle ja lapset tykkää leikkiä käsidesin kanssa esim. bussista kotiin kävellessä. Katsot vaan, ettei omat kätesi eksy lasten naamalta tai ovenkahvoista tms. omalle naamalle käymättä käsidesin tai -pesun kautta. Tartunnan voi kuitenkin saada ihan mistä vaan, ja tällä hetkellä näyttää siltä, että parempi saada se nyt kun tauti on laimea, kuin ensi keväällä vahvistuneena.
Eilenhän THL:n professori nimenomaan sanoi uutisissa, että käsidesin käyttö ei ole perusteltua kuin sellaisissa tapauksissa, että käsiä ei pääse pesemään. Näin ollen kotioloissa aivan turha. Myös oppilaitoksissa ei kannata käyttää. Syynä tähän siis se, että se käsidesin liiallinen käyttö voi aiheuttaa sen, että pöpöt tulee resistentiksi käsidesille, tai jotain sinne päin.