Onko kokeneilla Berliinin kävijöillä antaa hyviä vinkkejä, minne historiaan uponnut matkailija voisi suunnistaa? Tiedän että kuten muissakin Saksan kaupungeissa, toiseen maailmansotaan liittyvät museot tms. paikat ovat kortin alla joko tuhoutumisensa tai kieltojen takia. Mutta jos kuitenkin jotakin olisi?
Kiitoksia vastanneille.
Berliini ja historia
9
874
Vastaukset
- mercan
selata näitä sivuja, seuraavalla löytyy "Berliinin sotahistoria"
- WW2-tourist
Wannsee Konferenz haus Wannseessa. S-juna 7 Wannseehen ja siitä bussilla 114.
- weeren
http://www.ghwk.de/engl/kopfengl.htm
Wannseestä on hyvä jatkaa vielä Potsdamiin linnoja katsastamaan. (Tuo paikallisbussi tekee ympyräreitin Wannseessä).
- bunkkeripaikka
- ei siellä mitään nähtävää juurikaan ole, mutta kannattaa käydä kunnioituksesta Wilhelmstrassen varrella, jossa nmykyään opaaskylttikin. Ja sitten Checkpoint Charlien museo kertoo muurin yli yrityksistä Friedrichstrassella., Plötzenseen vankila Chatlottenburgissa, jossa mm. von Stauffenberg hirtettiin atentaatti- yrityksen jälkeen.
- Hyi hitler
Siellä ei kannata käydä kunnioituksesta. Parempi olisi ollut rakentaa hitlerin kuolinpaikalle suuri yleinen käymälä
- museot
Deutsches Historisches Museum kertoo mm. natsikaudesta, Berliinin saarrosta ja terroristikaudesta. Museo on uudistamisen jälkeen kiintoisa kohde. Checkpoint Charlien museo antoi yksilöiden kautta valotusta itäisen Saksan elämästä ja miten kekseliäitä paenneet olivat. Tekniikan museo myös avasi näkökulmia.
Tuntemalla historiaa olen kokenut kulkemisen ympäri kaupunkia avartavan lukemaani ja antavan kuvan, kuinka valtavaa mm. rakentaminen oli. Preussin kauteen liittyvät museot myös luovat pohjaa ymmärtää myöhempää Saksaa.
Brittien tapaan ei sotahistoria oikein ole museioiden painotuksessa tärkeintä. Eihän meilläkään kaikki II maailmansotaan liittyvä ole vielä avointa. - pippuri700
Jos teillä on aikaa niin menkää paikallisjunalla, lähtee Postdamilta, Orienburgiin. Siellä on Sachenhausen keskitysleiri. Ei ole kyllä niin kammottava kuin Baden ja nämä, mutta ihan käymisen arvoinen kohde. Se junan päätepiste on siinä Orienburgin keskustassa ja siitä pääsee junalla tai kävellen sinne tai vaikka taksilla, taitaa maksaa joku 5 e.
- ergiö
paikalla Baden?
Orienburg lienee Oranienburg
Postdam lienee Potsdam
Sachenhausen lienee Sachsenhausen - Voi äiti
ergiö kirjoitti:
paikalla Baden?
Orienburg lienee Oranienburg
Postdam lienee Potsdam
Sachenhausen lienee SachsenhausenPotsdamista eli naapurikaupungista? Ei kai?
Potsdamer Platzilta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495577Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042036Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1151626
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988