Berliini ja historia

Ottohubert

Onko kokeneilla Berliinin kävijöillä antaa hyviä vinkkejä, minne historiaan uponnut matkailija voisi suunnistaa? Tiedän että kuten muissakin Saksan kaupungeissa, toiseen maailmansotaan liittyvät museot tms. paikat ovat kortin alla joko tuhoutumisensa tai kieltojen takia. Mutta jos kuitenkin jotakin olisi?

Kiitoksia vastanneille.

9

897

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mercan

      selata näitä sivuja, seuraavalla löytyy "Berliinin sotahistoria"

    • WW2-tourist

      Wannsee Konferenz haus Wannseessa. S-juna 7 Wannseehen ja siitä bussilla 114.

      • weeren

    • bunkkeripaikka

      - ei siellä mitään nähtävää juurikaan ole, mutta kannattaa käydä kunnioituksesta Wilhelmstrassen varrella, jossa nmykyään opaaskylttikin. Ja sitten Checkpoint Charlien museo kertoo muurin yli yrityksistä Friedrichstrassella., Plötzenseen vankila Chatlottenburgissa, jossa mm. von Stauffenberg hirtettiin atentaatti- yrityksen jälkeen.

      • Hyi hitler

        Siellä ei kannata käydä kunnioituksesta. Parempi olisi ollut rakentaa hitlerin kuolinpaikalle suuri yleinen käymälä


    • museot

      Deutsches Historisches Museum kertoo mm. natsikaudesta, Berliinin saarrosta ja terroristikaudesta. Museo on uudistamisen jälkeen kiintoisa kohde. Checkpoint Charlien museo antoi yksilöiden kautta valotusta itäisen Saksan elämästä ja miten kekseliäitä paenneet olivat. Tekniikan museo myös avasi näkökulmia.

      Tuntemalla historiaa olen kokenut kulkemisen ympäri kaupunkia avartavan lukemaani ja antavan kuvan, kuinka valtavaa mm. rakentaminen oli. Preussin kauteen liittyvät museot myös luovat pohjaa ymmärtää myöhempää Saksaa.

      Brittien tapaan ei sotahistoria oikein ole museioiden painotuksessa tärkeintä. Eihän meilläkään kaikki II maailmansotaan liittyvä ole vielä avointa.

    • pippuri700

      Jos teillä on aikaa niin menkää paikallisjunalla, lähtee Postdamilta, Orienburgiin. Siellä on Sachenhausen keskitysleiri. Ei ole kyllä niin kammottava kuin Baden ja nämä, mutta ihan käymisen arvoinen kohde. Se junan päätepiste on siinä Orienburgin keskustassa ja siitä pääsee junalla tai kävellen sinne tai vaikka taksilla, taitaa maksaa joku 5 e.

      • ergiö

        paikalla Baden?
        Orienburg lienee Oranienburg
        Postdam lienee Potsdam
        Sachenhausen lienee Sachsenhausen


      • Voi äiti
        ergiö kirjoitti:

        paikalla Baden?
        Orienburg lienee Oranienburg
        Postdam lienee Potsdam
        Sachenhausen lienee Sachsenhausen

        Potsdamista eli naapurikaupungista? Ei kai?

        Potsdamer Platzilta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      160
      2665
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      56
      1149
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      937
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      56
      853
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      83
      787
    6. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      779
    7. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      750
    8. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      173
      700
    9. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      657
    10. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      656
    11. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      654
    12. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      650
    13. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      646
    14. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      55
      588
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      588
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      123
      545
    17. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      538
    18. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      529
    19. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      517
    20. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      508
    Aihe