Hintataso Gdanskissa

matka mietteitä

Hei! Pari kysymystä:
Millainen on nykyisin hintataso Gdanskissa? Paljonka olette varanneet yleensä käteistä reissuun ja oletteko saaneet nostettua automaatista rahaa Visalta? Miten Visan toimivuus muuten, käykö kauppoihin tai ravintoloihin?

3

1368

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karavaani

      Mastercard jaVisa kävi huoltoasemilla ja marketeissa puolalaiset tuotteet esim olut 4*0,5 tölkki2,40 euroa maitolitra 54 sent, ruokailu 4-5 euroa juomineen ,diesel 0,88 poimittuna heinäkuun alun kauppakuiteista leirimaksu auto ja 2hlö 16 e vrk sopotissa käteistä vaikea arvioida meillä oli 100 e puolan zlotuina n 440 ensi kesänä uusiksi

    • Vasta käynyt

      Hintataso on aika huokea, ja kansainvälinen turismi on vielä sen verran vähäistä, ettei edes kävelykeskustan alueella ole mainittavasti turistirysälisää hinnoissa (näppituntumalla vain n. 20% toisin kuin esim. Tallinnan vanhankaupungin torilla).

      Rahan menekkiin vaikuttaa tietysti esim. aiotko käydä nähtävyyksissä, ostaa tuliaisia ja ajaa taksilla (esim. lentokenttätaksiin saattaa mennä 70-80 zl eli lähemmäs 20 euroa). Katugrillistä saat makkaran ja oluen kymmenellä zlotylla, kun taas pöytiin tarjoiltu annos villisikaa olut kahvi pieni tippi nelisen kymppiä eli n. 10 euroa. Paikallisliikenteen 24 tunnin lippu 10 zlotyä.

      Jos lähtisin taas reissuun harkitsevalla budjetilla, eli osin halpailua, osin nautiskelua, niin vaihtaisin viikkoa varten zlotyja 200 eurolla Visa taskuun isompia heräteostoksia ja hotelleja varten. Rahan nostaminen automaatista oli helppoa ja isompiin liikkeisiin käy myös yleensä kortti, ruokapaikoissa maksoin käteisellä mutta niissä varmaan sama juttu.

      • on jees

        Kun hinnoista puhutaan, mainittava on tosi edulliset Wizzairin lennot Turku - Gdansk. Menopaluulippu alk. 25 euroa, verot mukaanlukien. Tai siis teoreettisesti edestakainen kokonaishinta on vain 19,98€, jos maksaa Freedom Cardilla, mutta mikä se Freedom juttu onkaan?

        Edullista joka tapauksessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      122
      773
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      559
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      505
    4. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      502
    5. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      18
      485
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      101
      442
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      441
    8. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      32
      375
    9. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      373
    10. Martina ja Muhis vaan ystäviä

      Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      372
    Aihe